Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Kat Karşılığı Anlaşması Nasıl Fesh Edilir?

0 4

Kat karşılığı inşat sözleşmesi, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi olarak da bilinmektedir. Bu sözleşme, arsa sahibi veya sahipleri ile arsa payı karşılığı inşaatı yapmayı taahhüt eden yüklenici (müteahhit) arasında imzalanır.

Sözleşme ile müteahhit arsa üzerinde inşaatı –sözleşmede belirtilen şekilde- inşa etme, arsa sahibi de inşaatın bitiminde müteahhide anlaşılan miktarda bağımsız bölüm devretme sözü verir. Adından da anlaşılacağı gibi bu anlaşmada, işin bedeli nakit olarak değil gayrimenkulün kendi ile ödenir.

Kat karşılığı inşaat sözleşmeleri, ileride yaşanabilecek sorunların daha az yıpratıcı şekilde aşılabilmesi açısından bir uzman tarafından hazırlanmalıdır. Birçok dava, kat karşılığı inşaat sözleşmesinin şartları hukuka uygun olarak hazırlanmadığı için mahkemelerce reddedilmektedir.

Kat karşılığı inşaat sözleşmesinin içeriğine ilişkin olmamakla birlikte dikkat edilecek en önemli nokta, bu sözleşmenin resmiyet kazanması için noterde düzenlenme şartı bulunmasıdır.
Birçok durumda taraflardan birinin sözleşme hükümlerine aykırı hareket ettiği ve anlaşmazlıklar yaşandığı görülmektedir. Bu durumda da taraflardan biri sözleşmeyi fesh etmek isteyebiliyor.

Peki, kat karşılığı inşaat sözleşmesi nasıl fesh ediliyor?
Kat karşılığı inşaat sözleşmesi feshi için dava açılabiliyor. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi feshinde yetkili mahkeme, Asliye Hukuk Mahkemeleridir. Arsa sahibi fesih gerekçesini belirttiği bir dilekçe ile bu mahkemeye müracaat edebiliyor.

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi fesih gerekçeleri… 
Kat karşılığı inşaat sözleşmesini fesih etmek için bazı gerekçeler bulunuyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

* Gecikme nedeniyle fesih,

* İnşaatın “önemli ölçüde” kusurlu ve sözleşmeye aykırı yapılması nedeniyle sözleşmenin feshi,

* Yaklaşık bedelin aşılması.

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.