Take a fresh look at your lifestyle.

Kat karşılığı arsa vermek avantalı mı?

Artan müteahhitlik firmalarının çalışmaları, kentsel yenileme yasasının uygulanmaya başlaması ve arsa maliklerinin de tüm bu avantajlardan yararlanarak kendi arsalarını birer yatırım aracı haline çevirmesi; kat karşılığı arsa uygulamaları üstündeki talebi arttırıyor.

0 26

Arsaların direkt satılması ve satış gelirlerinin elde edilmesi ile kıyaslandığında, bir çok süre oldukça daha avantajlı sonuçlar doğuran kat karşılığı olarak değerlendirilen arsa uygulamalarında, bu işlemi yaptırmak her süre daha mantıklı olan durum olarak görülüyor.

Sadece kimi fena niyetli müteahhitlerin bu durumu bir çıkar aracı olarak görüyor olmasının getirdiği negatif etkilerden dolayı bu işlemler, negatif çalışmalar haline de gelebiliyor. Bu nedenlerle kat karşılığı arsa verirken mutlaka bazı noktalara dikkat ederek hareket edilmesi gerekiyor.

Arsaların bu şekilde değerlendirilmesinin söz mevzusu olduğu durumlarda, tüm çalışmaların güvenilir bir halde sürmesini sağlayacak olan en gözde husus, bu arsalarla ilgili olarak yapılan anlaşmalar oluyor.

Arsa sahipleri ve müteahhitler ya da müteahhitlik firmalarının aynı masada buluştuğu bu anlaşmalarda, arsa maliklerinin ve müteahhitlerin çıkarını bir arada koruyacak olan hamleler yapılarak, istenilen sonuçlara ulaşmak mümkün olabiliyor. Hukuki açıdan arsa sahiplerini negatif bir duruma sokacak ve hak kayıplarına sebep olacak hallerden kaçınmak adına, mutlaka bu tür bir işlemin güvenilir bir şekilde uygulanması gerekiyor.

Kat karşılığı arsa vermek için notere başvurulmalı!

Taraflar arasındaki anlaşmaların kat karşılığı arsa işleminin tarafı olan şahıslar için herhangi bir hak kaybını ortaya çıkarmaması için mutlaka noter huzurunda işlemlerin yapılmasına itina gösterilmesi gerekiyor.

Yasal olarak da mecburi olan bu durum için ilk olarak, müteahhit ya da müteahhitlik firması ile arada bir anlaşmanın kurulması gerekiyor. Noter tarafınca düzenlenmeyen sözleşmelerin hükümsüz olması söz mevzusu olacağı için bu tür anlaşmalarda tarafların herhangi bir hak talebinde bulunması da mümkün olmuyor. Bu sebeple bilhassa, müteahhide arsa üstünde belirli hisse payları vererek arsalarını değerlendirmek isteyen kişilerin, oldukça daha dikkatli davranmaları gerekiyor. Gene aynı şekilde, müteahhide verilen hisselerin ipotekli olması durumlarında da mutlaka dikkatli bir halde hareket etmek gerekiyor.

Kat karşılığı arsa anlaşması esnasında dikkat edilecekler

Arsa maliklerinin kat karşılığı arsa şeklinde arsalarını değerlendirmeleri neticesinde, kendi kazançlarına olan hisse, yani konutların temel ruhsatlarının ne süre alınacağını bilmeleri de gerekiyor. Sözleşmede belirtilmesi gereken bu durumun, kurallarına uygun şekilde ortaya koyulması için mutlaka bu şarta bağlı bir cezanın da ortaya konması gerekiyor. Her sözleşmenin ekleri ile beraber detaylı bir halde oluşturulması söz mevzusu olduğunda, sözleşme eklerinde de özenli bir halde davranmak gerekiyor. Bu aşamada, inşaat esnasında kullanılacak olan malzemeden tüm projenin özelliklerine kadar tüm bilgilerin, eklerde açık bir halde yer alması ehemmiyet kazanıyor. Bu aşamada bir hataya düşmemek isteyen kişilerin, bir mühendisten yardım alması söz fırsat sağlıyor.

Sözleşmeler, bir çok süre arsalarla ilgili çalışmalar başlamadan ilkin yapılıyor. Bu hata da bayındır izinleri bakımından yüksek kattan oluşan yapılara izin verildiği durumlarda, müteahhidin anlaşmada yazmayan katları kendi üstüne geçirmesi şeklinde sonuçlanırken, arsa sahibinin de aleyhine bir netice doğurabiliyor. Bu nedenle, mutlaka sözleşmede bu mevzuyla ilgili detayların bulundurulması gerekiyor. Arsa maliklerinin kat karşılığı arsa verdikleri durumlarda; hangi daireleri alacağının kati bir halde belirlenmesi ve söz mevzusu konutların de yapıdaki öteki evlerde olduğu gibi tasarlanmış olmasının sözleşmede yer almasının sağlanması gerekiyor. Sözleşmede yer edinen her şartın bir cezasının bulunması neticesinde, tarafların güvenli bir halde süreci takip ederek kendi haklarını alana kadar beklemesi de mümkün oluyor.

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More