Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Kimler Emlak Vergisi Öder?

0 21

Emlak vergisi, taşınmaz sahibi olanlar için yasal bir yükümlülük ve önemli bir masraf kalemidir. Ödenmemesi durumunda yasal yaptırımlar söz konusudur.

Emlak vergisi ödemesi gereken kişiler arasında olup olmadığınızı ve ödemelerinizde nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmek için geç kalmayın.

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak vergisi, 1319 sayılı kanun gereğince taşınmazlardan yıllık olan dolaysız bir vergidir. Bu vergi, 1986 yılından beri belediyeler tarafından tahsil edilmektedir.

Herhangi bir taşınmazın sahibi olan herkes yıllık tek veya iki taksit halinde vergisini ödemekle yükümlüdür. Bu vergi servet vergisi olarak da anılır ve iki çeşittir: bina vergisi ve arazi vergisi.
Vergi oranları iş yerleri, meskenler, arsalar ve araziler için ayrı ayrı hesaplanır. Oranlar yerleşim yerlerine göre de değişiklik gösterir. Büyükşehirde olan bir taşınmaz, büyük şehirde olmayan bir taşınmazdan daha yüksek oranda vergiye tabidir. Aynı şekilde, ticari bir taşınmaz da ticari olmayan bir taşınmazdan daha yüksek vergiye tabidir.

Kimler Emlak Vergisi Öder?

Bir taşınmaz tapusunda adı geçen kişi veya kişilerin bu vergiyi ödeme yükümlülükleri vardır. Türkiye’de sayısı oldukça yüksek olan tapusuz gayrimenkullerde ise noterde düzenlenmiş bir senet veya sözleşmenin imzalanması gerekir. Vergi yükümlülüğü, böyle bir belgeye imzanın atıldığı gün başlar.
Miras yoluyla taşınmaz sahibi olan kişilerde de süreç benzer şekilde işler. Vasiyetnamede ismin geçmesi vergi yükümlülüğü doğurmaz ama taşınmazın sahibinin vefat ettiği tarihten itibaren bu yükümlülük başlar. Eğer taşınmaz birkaç kişiye miras kaldıysa o zaman bu kişilerin vergi tutarını her yıl eşit şekilde bölüşmeleri gerekir.

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Emlak vergisi her yıl tek veya iki taksit halinde ödenir. İlk taksit yılbaşından başlayarak mayıs ayının sonuna kadar ödenebilir.

İkinci taksit ise kasım ayının sonuna kadar ödenebilir. İki eşit ödeme yapmayı beklemeden tek taksitle de yıllık verginizi ödeyebilirsiniz. Her yıl metrekare tutarlarında değişiklik olabileceği için güncellenmiş tutarları mutlaka kontrol edin.
Bu vergiyi zamanında ödemezseniz, aynı kredi borçlarınızda olduğu gibi, gecikme oranında ceza ödersiniz.

Bu ceza, geciktirdiğiniz her gün için ödenir. Vergi ödemek yasal bir zorunluluk olduğu için verginizi hiç ödemezseniz evinizi kaybetmeye kadar gidebilecek bir sürece girmişsiniz demektir. Vergisini ödemekte zorlanan mükellefler için bazı belediyeler borç yapılandırma yöntemini uygulamaktadır.

Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

Fazladan ödeme yapmamak için bu vergiden muaf kişiler arasında olup olmadığınızı bilmenizde fayda var. Devlete ait binalar gibi birçok taşınmaz için vergi ödenmez.

Bireyler açısından bakarsak; emekli kişiler, tek taşınmaza sahiplerse ve bu taşınmaz 200 m2’yi aşmıyorsa bu vergiyi ödemek zorunda değildir. Ayrıca, hiç geliri olmayan işsizler ve ev hanımları; 200 m2’yı aşmayan bir evi olmayan bütün engelliler; gazi ve şehitlerin eşleri ve çocukları da vergiden muaftır.

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.