Kira geliri nasıl artırılır? 5 Önemli Madde

0

Yatırım amacıyla gayrimenkul satın alan herkes, ev veya dükkanını mümkün olan en yüksek bedelle kiraya vermek ve en yüksek geliri elde etmek istiyor. Ancak bunun için önceden yapılması gereken bazı hazırlıklar bulunuyor.

Kiraya vermek istediğiniz evde yapacağınız bazı değişiklikler, yüksek kira geliri elde etmenizi sağlayabiliyor. Burada yüksek kira geliri olarak kast edilen ise; aynı çevrede bulunan benzer evlere göre evinizi daha yüksek bir bedel ile kiraya vermek oluyor.  İşte yüksek kira geliri elde etmenizi sağlayacak bazı yöntemler;

En Basit Yöntem: Tadilat

- Advertisement -

Evinizi kiraya vermeden önce yapılacak tadilat, kira değerini arttıracak olan etkenlerin başında geliyor. Bir önceki kiracının izlerini silmek için yapılacak olan badana ise en basit ve ucuz tadilat yöntemi olarak biliniyor. Bunun dışında kırık olan kapı kolları, pencere kolları, klozet veya dolap kapağı varsa tamir etmek, hatta mümkünse yenisi ile değiştirmek evi çok daha temiz ve yeni gibi gösteriyor. Ayrıca artık çok ucuzlayan lamine parkeler, eski bir evi bile yeni görünümüne kavuşturuyor.

Detaylı Temizlik Evi Yeni Gibi Gösterir 

Evinizi yeni kiracılara göstermeden önce mutlaka detaylı bir temizlik yapılması gerekiyor. Bunun için özellikle tadilat sonrası profesyonel bir yardım alınması sonucunda eviniz neredeyse ertesi gün oturmaya hazır hale geliyor ve kiracılara cazip görünüyor.

Kiracılar Açısından Banyo ve Mutfağın Önemi

 

Özellikle banyo ve mutfak, evinizi kiralamak isteyen kiracılar ve ev kiralamada asıl söz sahibi olan kadınlar tarafından detaylı olarak inceleniyor. Dolayısıyla evinizde tadilat planlarken bu bölümlere özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer büyük bir tadilat planlıyorsanız mutfak ve banyonun borular dahil tamamen değişmesi ve modern bir görünüme kavuşması, evinizden yüksek kira geliri elde etmenizi sağlayacak önemli bir etken oluyor.

Yüksek Aidat Sorunu

Artan doğalgaz fiyatları, aidatlara yansıyor. Yüksek aidat rakamları ise kirayı etkiliyor ve evinizi yüksek kira bedeli ile kiraya vermenizi engelliyor.  Eviniz çok güzel olsa da, yüksek ısınma gideri ödeniyorsa kiraya vermek zor olabiliyor. Binanın mantolaması olsa da eğer ısı kaybı varsa içten yapılacak mantolama aidat rakamlarının düşmesini sağlayabiliyor. Ayrıca pay ölçerli merkezi sistem  ısınma sistemine sahip ve kombili evler daha kolay kiralanabiliyor.

Deprem Dayanıklılık Raporu Neden Önemli?

 

Yaklaşan deprem tehlikesi nedeniyle artık kiracılar depreme dayanıklı konutları kiralamayı tercih ediyor. Evinizin deprem dayanıklılık testi raporunun olması ve bunu beyan edebilmeniz, yüksek kira geliri elde etmenizi sağlıyor.

Önceki Aidat Borçlarının Temizlenmesi

 

Daha önceki kiracıdan kalan borçlar, yeni kiracıları tedirgin edebiliyor. Bu nedenle evinizi kiraya verirken tüm borçların temizlenmiş olması istediğiniz rakamdan evinizi kiraya verebilmeniz için önemli bir detay oluyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haber bültenimize abone ol
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz