Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Kiralık Daire ararken nelere dikkat etmeli?

0 32

Kiralık Daire ararken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyormusunuz?. Ev sahibi olmayanların en büyük dertlerinden birisi de kiralık ev bulmak. Bulduğunuz kiralık ev de ise bir takım sorunlar canınızı fena halde sıkabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için nelere dikkat etmelisiniz şimdi ona bakalım.

Kiralık Daire ararken dikkat edilmesi gerekenler!

Kiralık ev ararken öncelikle kendinize şu soruyu sorun! ne kadar kira ödeyebilirim?. Bugün belki cebinizde belli bir miktar para var ve  aman canım 200-300’ün lafı olmaz deyip riske girip ev kiralamaya kalkmayın.

Kiralık evi bulduz diyelim ve eksikeri çıktı, sizde evi beğendiyseniz hemen sözleşmeye imza atmayın. Ev sahibinin  sonra yaparız, sonra hallederiz tarzı yaklaşımlarına çok fazla itibar etmeyin.Baştan herşeyi sözleşmede yazılı olarak belirleyin ve  nelerin ev sahibine ait olduğunu neleri sizin yapmanız gerektiğini açık açık yazın.

Emlakçıların zaman ve mekân algısı bizlerden farklıdır. Bildiğimiz matematik ve fizik kanunlarının işlemediği bir evrende yaşayan emlakçıya göre 100 km’lik yol da, 10 km’lik yol da yürüyerek 10 dakikadır. Bu sebepten tutmayı düşündüğünüz evin lokasyonunu evi tutmadan önce çalışın.

Ev sahibi ile aynı apartmanda oturmak, belki de başınıza gelebilecek en büyük felaketlerden biridir. Her gün kapınızın önündeki ayakkabı sayısından, eve giriş çıkış saatinize kadar geniş müdahale alanı bulabilen ev sahibinizin, ruh sağlığınız için size en uzak mesafede ikamet ediyor olması tercih nedenidir.

Merkezi yerde ev aradığınızı söylerken tam olarak hangi merkezi kastettiğinizi mümkün olduğunca açık bir dille anlatın. Unutmayın ki girişin dokuz kat altında yer alan bir daire her zaman için dünyanın merkezine en yakın dairedir.
“Bekâra ev vermiyoruz” kalıbı artık çok yaygın olmasa da semtine göre geçerliliğini sürdürmektedir. Burada belirleyici özellik kira tutarıdır. Semte göre kira düştükçe bekâra ev verme ihtimali de düşer. 1+0 stüdyo daireye 3000 TL kira verebilecek biriyseniz, o evde beyaz kadın ticareti yapsanız bile ev sahibiniz sizin gibi bir kerizi bir daha bulamayacağı endişesiyle faaliyetlerinize ses çıkarmayacaktır.

Depozito dediğimiz şey, bir daha asla elinize geçmeyecek, tamamen ev sahibine hibe ettiğiniz bir miktar paradır. Ev sahipleri çıkan kiracısına depozitoyu geri vermekten pek hoşlanmadıkları gibi bunun lafını etmekten bile tiksinirler. Siz evi çiçek gibi bile bıraksanız, boyaydı badanaydı derken depozitoyu yiyecek bir bahane muhakkak bulurlar.

 

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.