Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Konut fiyatları artarken satışlara ne kadar yansıyor?

Konut fiyatları sürekli belirli bir oranda yükselmeye devam ediyor. Konut fiyatları artarken satışlara ne kadar yansıyor? Konut fiyatları ve kredi faiz oranları düşer mi?

0 42

Konut fiyatları sürekli artarken, satışlar da bir o kadar yavaşlıyor. Geçmiş yılların oranlarına baktığımızda çok net olarak satışlarda düşüşü görebiliyoruz. Bir önceki yıllarda TV kanallarında  her 10 reklamdan 7’si  konut projeleri için yapılan reklamlardan oluşurken, bu oran şuan neredeyse yok gibi.

Konut satışlarındaki yavaşlamayı sadece yükselen faiz oranları, arsa maliyetleri, ve kullanılan ithal ürünlere bağlayan inşaat firmaları, konut alıcısının gelir seviyesindeki dengesizliği hesaba katmayarak, tek bir konut çeşidine odaklanarak imalat yapmaları da bu düşüşün en büyük nedenleri arasında.

Konut fiyatları sürekli belirli bir oranda yükselmeye devam ediyor

Yaklaşık 80 milyon nüfusa sahip ülkemizde ev sahibi olmak isteyen büyük bir kitle var. Fakat markalı konut üreten inşaat firmaları, bu kitlenin sadece A-B grubuna yönelik konut üreterek, sektörü kendi elleriyle dar bir kalıba sıkıştırmış oldular.

A-B grubu konut projeleri talep edilenin oldukça üstüne çıkmış, stoklar firmaların elinde satılmayı beklemekte. Çoğu inşaat firmaları konutları satabilmek için aracı kurumlarla anlaşma yoluna gittikleri halde, konutlarda beklenen satışı gerçekleştiremiyorlar.

Geçtiğimiz günlerde yapılan konut araştırmasında öne çıkan bazı maddeler de şu şekilde sıralanıyor.

 GYODER’den Ezber Bozan Konut Araştırması

Konut sektöründe bugünün tüketicisi özellikle ‘güven’ konusu üzerinde duruyor. Projeye güven, güvenilir geliştirici, işin biteceğine güvenmek gibi güven ve güvenilirlik hâlâ ön planda.

Konutu oturumdan ziyade bir yatırım aracı olarak gören yatırımcıların, başlangıç kriterini, konutun vadettiği yaşam alanından daha çok katma değeri üzerine kurduğu görülüyor.

Yaşam alanlarında en çok özlenen duygular ise ‘güvende olma’, ‘rahatlık’, ‘özgürlük’, ‘komşuluk ilişkileri’, ‘samimiyet’, ‘yeşil alanlarda rahatlama’ ve ‘huzur’ olarak tanımlanıyor.

Konut algısı, başlı başına bir yaşamı ama günümüzde ‘konforlu ve elit yaşamı’ çağrıştırıyor ve fiziksel ihtiyaçların yanı sıra psikolojik ihtiyaçları da içeriyor.

Camlar yere kadar ve evler ufak olsa da ferah, aydınlık isteniyor.

Yalıtım artık sadece ısı bazlı konuşulmuyor, ses yalıtımı da talep edilenler arasında.

Tüketici Fransız balkonların normal balkon yerine sayılmasından rahatsız ve ‘balkonmuş’ gibi inşa edilen balkonlar istemiyor.

Türkiye ve sektör için iyi bir haber; ‘Gayrimenkul hâlâ güvenli liman olarak görülüyor.’

Tüketici için projeden konut almak artık ilk tercih değil, eğer alıyorsa aldığı projenin 1 yıl içinde teslimini istiyor.

Konutta oda kullanımı tercihleri değişiyor. Tüketici, alanların küçülmesine razı ancak projelerde standardın dışında heyecan verici unsurlar arıyor. Bu beklentilerin başında; ‘evin kullanımını kolaylaştıracak çamaşır odası, depo, kiler’ gibi unsurlar geliyor.

Konut kullanıcısı bireysel konfor alanlarının büyümesini istiyor.

Konut projelerine yönelik bilgi kaynakları incelendiğinde projenin müşteri ile tesadüfi olarak bir araya gelme oranının yüksek olduğu görülüyor.

Deprem, daha önceki yıllara göre ‘İlk akla gelen olma’ özelliğini artık kaybetmiş durumda.

Sitelerde artık yaşam alanları ile ilgili beklentiler değişiyor. Fitness salonları pek de tercih edilmiyor.

Konut satın alma dürtüsüne yönelik verilere göre; oturmak için konut satın almak isteyenlerin yüzde 56,2’si, yatırım için konut satın almak isteyenlerin yüzde 85,5’i konut sahibi.

Mevcut durumda yüzde 35’i site içerisinde oturan potansiyel müşterilerin yüzde 70’e yakını site tarzı yaşam alanlarında konut satın almayı planlıyor. Bir başka açıdan; site içerisinde yaşayanların sadece 2/3’ü yine sitede yatırım yapıyor.

Satın alınması planlanan konut türüne bakıldığında, tüketicilerin yüzde 83,6’sı apartman dairesi, yüzde 8,6’sı rezidans, yüzde 7,8’i villa/müstakil ev satın almayı planlıyor.

GYODER Şubat 2018 Verileri

 

 

 

 

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.