Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Konut için cephe seçiminin önemi

Yaşadığınız şehrin mevsim koşullarını göz önünde bulundurarak bu seçimi yapmalısınız. İç mekanda sizi rahatsız eden bir problemi değiştirme şansınız vardır.

0 30

Yaşadığınız şehrin mevsim koşullarını göz önünde bulundurarak bu seçimi yapmalısınız. İç mekanda sizi rahatsız eden bir problemi değiştirme şansınız vardır. Sadece bu değişim cephede mümkün değildir. Günün hangi saatlerinde ışık alıyor, karanlık odası var mı gibi soruların yanıtları önemlidir. Peki cephelerin fırsatları ve dezavantajları nedir?

Cenup yönlü evler

 

Ülkemizde çoğu zaman tercih edilen evler güney yönlü evlerdir. Gün ışığını tüm gün almış olduğu ve kışın ısınma masraflarını düşürdüğü için öncelik bu cepheye verilmektedir. Kış mevsimine girerken kombi kullanan şahıslar için de bu fark ortaya çıkar. Şimal cephesinde oturanlar kombi yakmaya başladığında, güney cephesinde oturanlar hemen hemen kombiye gereksinim duymazlar. Çünkü aydınlık evlerini tüm gün ısıtır. Aynı zamanda öteki cephelere göre cenup cephesindeki evler her vakit daha aydınlıktır. Bu cepheden ev almak isteyenler en üst kattan ev satın almamalıdır. Çünkü eve giren güneş ışığı fazladır. Bu cephedeki konutların bir öteki dezavantajı bir miktar daha pahalı olmasıdır.

Şimal yönlü evler

 

Bu cepheden ev satın almak yada kiralamak öteki cephelere göre daha uygun fiyatlıdır fakat içine yapacağınız bazı harcamalar olabilir. Şimal yönlü evler daha oldukça kış aylarının yumuşak geçmiş olduğu illerde tercih edilmelidir. Çünkü kışın güneş ışığını azca oranda alırlar ya da asla almazlar. Bu nedenle kışın ısınma giderleri daha fazladır. Isınma masraflarını azaltmak için pencerelerde çift  cam kullanılmalı ve duvar yalıtımı yapılmalıdır. Aynı zamanda ev güneş görmediği için daha azca aydınlık olur fakat bu durum dekorasyon ve aydınlatma ile değiştirilebilir.

Kuzey yönlü ve zemin kat, aynı zamanda yalıtımı olmayan konutlarda öteki sorun ise nemdir. Rutubet ve küfü engellemek için yalıtım yaptırmalısınız. Yalıtım yaptırarak hem bu problemi çözer hem de ısı kaybını minimuma indirmiş olursunuz. Bu cephedeki evler rüzgarın geliş yönündedir ve rüzgar yönünde bulunan bir mutfak ve wc, kokunun evin içine dolmasına sebep olmaktadır. Kuzey yönlü konutların en güzel tarafı yazın sıcakta rahat rahat oturmaktır. Sıcağı sevmiyorsanız bu mevzuyu göz ardı etmemelisiniz.

Satın alacağınız ya da kiralayacağınız ev için cephe seçimi yaparken beklentilerinizi belirlemeniz ve buna göre ev arayışa girmeniz sizin için yararlı olacaktır.

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.