Konut kredisi erken ödeme cezası nedir?

0

Konut Kredisi Erken Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Satın almak istediğiniz gayrimenkulün ödediğiniz peşinat dışında kalan kısmına banka tarafından ipotek konularak verilen kredi; konut kredisi olarak tanımlanıyor.

2007 yılında kabul edilen mortgage yasasına göre konut kredileri genellikle sabit faizli olarak 5 ile 30 yıl vade ile veriliyor.

- Advertisement -

Ancak her ne kadar konut kredisi diğer krediler gibi görünse de kendi içinde özel bir mevzuata sahip bulunuyor.

Özellikle konut kredisi erken ödeme işleminde diğer kredilerden ayrılıyor. Konut kredisinde erken ödeme nedir sorusuna cevap vermeden önce ise uzun vadeli konut kredilerinin geri ödeme şekline göre türlerini bilmek gerekiyor.

İhtiyaç, tüketici veya araba kredilerinde erken ödeme yapılarak kredi kapatılmak istendiğinde banka, toplam kredi miktarında indirim yaparken uzun vadeli konut kredilerinde ise tam tersi ceza uygulanıyor.

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve bununla bağlantılı Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği ile düzenlenen erken ödeme cezasında; eğer tüketicinin kalan vadesi 36 ay ise en fazla %1, 36 ayı aşıyorsa en fazla %2 oranında banka tarafından ceza kesiliyor.

Bu cezalar karşılıklı anlaşmalarla daha düşük olarak da uygulanabiliyor. Bankanın tüketicilerden bu cezayı almasının nedeni ise; uzun vadeli olarak verilen konut finansmanı kredilerinde, kredi verilirken imzalanan uzun vadeli sözleşme planı tek taraflı olarak bozulduğu için banka faiz gelirinin düşmesi olarak gösteriliyor.

Buna göre eğer kalan kredi tutarınız 50.000 TL, kalan ödeme süreniz ise 36 aydan az ise 500 TL ceza ödemeniz gerekiyor.

Konut kredisi erken ödeme cezası hangi tür konut kredilerinde uygulanıyor?

 

Son yapılan düzenlemelere göre bankalar eğer tüketici sabit faizli konut kredisi almışsa ceza uygulayabiliyor. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise; eğer kredi sözleşmenizde “erken ödeme cezası” ibaresi bulunmuyorsa bankaların sizden hiç bir şekilde ücret talep edemeyeceği oluyor.

Kredi sözleşmelerinde diğer tüketici ürünleri gibi imzaladıktan sonra cayma hakkı bulunmadığından, imzaladığınız sözleşmeyi çok iyi okumanız ve aklınıza takılan her noktayı sormanız gerekiyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haber bültenimize abone ol
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz