Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Konutlardaki Gizli Güvenlik Açığı: İnternet

0 4

Konutlarda güvenlik sağlamak için fiziksel olarak alınabilen çeşitli önlemler mevcut. Alarm sistemi, güvenlik kameraları, farklı kilit sistemleri, diafon sistemleri ve benzeri gibi. Peki, ev aktivitelerinizin evinizde internete bağlanmak için kullandığınız cihaz aracılığıyla izlenebileceğini ya da konumunuzun bilgisayar korsanları ya da uygulamalar tarafından bile direkt olarak takip edilebileceğini biliyor musunuz?

İnternet, konut sahipleri tarafından hiçbir zaman güvenlik açığı olarak görülmemiştir ve her zaman bir evin en önemli ihtiyaçları arasında görülmüştür. Bunun internetin sağladığı hızlı ve etkin iletişim dolayısıyla ortaya çıktığı söylenebilir. Dışarıya çıkmadan market alışverişi yapabilmek, yemek sipariş etmek hatta mobilyaları bile değiştirmek mümkün fakat internetin ne gibi güvenlik problemleri çıkarabileceğini biliyor musunuz?

İnternetin hayatımızı iyi yönde etkileyen avantajları olduğu gibi dezavantajları da mevcut. İnternete sahip olan bir evdeki cihazların ve o cihazlar üzerinden gerçekleştirilen internet aktivitelerinin takip edilebileceğini ve güvenlik problemlerine sebep olabileceğini biliyor musunuz?

Bir konuta internet bağlattıktan sonra artık internet servis sağlayıcısı o konutun internet aktivitelerini, tarayıcı geçmişini ve internete ne tür cihazlardan bağlandığını görebilir. Eski bir Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) çalışanı olan Edward Snowden 2013 yılında NSA PRISM adlı program aracılığıyla ABD devletinin ABD telekomünikasyon şirketi Verizon üzerinden milyonlarca insanın telefon görüşmelerine ve bunun haricinde Gmail, Yahoo ve Facebook üzerinden yine milyonlarca kişinin e-postalarına ve kişiler listesine erişimi olduğunu ortaya çıkarttığını muhtemelen duymuşsunuzdur.

Söz konusu telekomünikasyon şirketleri olduğunda, ev telefonundan internet servis sağlayıcınıza kadar aynı şirketi kullanıyor olabilirsiniz. Peki, bu şirketin yaptığınız görüşmelere ve internet aktivitelerinize ne boyutta erişimi olduğunu biliyor musunuz?

Aslında tek problem internet servis sağlayıcısı değil. İnternete bağlanılan web tarayıcısı, bilgisayar ya da telefona indirilen uygulamalar, giriş yapılan web siteleri dahil olmak üzere internetin iki yönlü olarak bireyler üzerinden devamlı veri ve bilgi çektiğini biliyor musunuz?

İnternete bağlanılan cihaza indirilen uygulamalara verilen izinler, uygulamanın doğasına zıt düşen izinleri içerebilir. Örneğin, Candy Crush oyununun kişiler listenize erişim sağlaması absürd bir durumdur. Web tarayıcıları da her internete bağlandığınızda hem tarayıcı hem de bağlandığınız site sahiplerine veri ve bilgilerinizi sağlar. Bir Gmail hesabınız varsa ve Google Chrome kullanıyorsanız, Google sizin bütün internet aktivite geçmişinize, konum geçmişinize, tarayıcı geçmişinize erişebilir.

İnternet söz konusu olduğunda alınabilecek birkaç sanal ve fiziksel önlem var:

İnternetteki sanal kimliğinizi VPN ile koruyabilirsiniz. VPN, yani Sanal Özel Ağ kullanarak internet kullanımınızı kendinize özel sanal bir özel ağ üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. VPN aktif olduğunda internet servis sağlayıcınız tarafından size sağlanan IP adresinizi de kendi sunucuları üzerinden atayarak IP adresinizi değiştirir ve size sanal anonimlik sağlar. VPN programlarının en çok IP adresi değiştirmek için kullanıldığı bilinse de aslında sağladığı gizlilik ve güvenlik açısından çok etkili bir teknolojidir. İnternete bir VPN programı üzerinden bağlandığınız andan itibaren bütün aktiviteleriniz ve dolayısıyla internete verdiğiniz veri ve bilgileriniz şifrelenir ve internet servis sağlayıcınız dahil olmak üzere herhangi bir üçüncü parti sizin internet aktivitelerinizi takip edemez veya kaydedemez.

Akıllı telefonunuzdaki uygulamaların telefonunuzun hangi özelliklerine erişimi olduğunu Android veya iOS telefonlarda Ayarlar kısmından kontrol edebilirsiniz. Instagram gibi bir uygulamanın galerinize erişimi olması çok normal fakat bir hesap makinesi uygulaması için aynı şeyi söyleyemeyiz. Telefonunuzdaki uygulamalardan mikrofonunuza, kameranıza gereksiz yere erişimi olan uygulamalar sizin özel hayatınızı suistimal etmek istiyor olabilir. Akıllı telefonunuzdaki uygulamaları gözden geçirin.

Akıllı telefonunuzdaki ya da bilgisayarınızdaki kameraları kullanmadığınız durumlarda bir bantla kapatın. Bir bilgisayar korsanı sizin internete bağlandığınız ağ üzerinden kullandığınız cihazlara erişim sağlayarak kameranızı ve mikrofonunuzu aktifleştirebilir ve kayıt alabilir.

 

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.