Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Konutlarınızın Güvenliği Kime Emanet?

Gerçekten Güvende Olmak İçin Özel Güvenlik Şirketinizi Doğru Seçin

0 13

Site ve Residencelarda Gerçekten Güvende Olmak İçin Özel Güvenlik Şirketinizi Doğru Seçin

Son birkaç yılda hayatımıza pek çok yeni kelime ve kavram girdi. Bunlardan bazıları var ki vazgeçilmezliği ve olmazsa olmazlığı da beraberinde getirdi.

Hiç şüphesiz değişen yaşam şartları, ülke ve dünya gündeminde gelişen olaylar güvenlik kavramını hayati bir gereklilik olarak yeniden aramıza dönmesine sebep oldu. Özellikle toplu konutlarda, sitelerde ya da residence özellikli binalarda yaşayanlar için güvenlik, ev tercihlerini belirlemedeki en önemli kriterler arasında yer alıyor.

Peki tüm hayatiliğine ve önemine karşın profesyonel güvenlik hizmetleri konusunda gerçekten hangi noktada olduğumuzu, hizmet aldığımız kurumlardaki iş ve çalışan kalite yeterliliğini doğru bir şekilde değerlendirebiliyor muyuz?

İhtiyaç ve gereklilik alanlarının artmasıyla birlikte, sayıları da giderek çoğalan özel güvenlik şirketlerinden en doğru tercihi yapabilmek için sadece referans ve fiyat politikalarına bakmak yeterli değil. Beraberinde iç ve saha denetimi, güvenlik görevlisi yenileme eğitimlerinin takibi, çalışanlara psikolojik danışmanlık desteği verilmesi gibi pek çok şartı bir arada sorgulamak gerekiyor.

Şirketin uzmanlık alanını doğru değerlendirmek, elektronik donanımdan, mobil takibe, insan kaynaklarını doğru yönetmekten, etkili bir fizibilite çıkarmaya kadar ihtiyaç ve beklentileri etkin bir şekilde projelendiriliyor olması bir güvenlik şirketinde aranması gereken en önemli kriterler.

Uzun Yıllar özel güvenlik sektöründe yöneticilik yapmış ve halen EA Özel Güvenlik ve Koruma Hizmetleri ve EA Tesis ve Bina Yönetimi Hizmetleri şirketlerinin Genel Müdürü Sn. Ercan ATEŞ güvenlik kavramını “Özel güvenlik işi bir hassasiyet ve zafiyet yönetimidir.

Kusursuz bir keşif sürecinin ardından, hiçbir zaman sekteye uğramayacak bir şekilde organizasyon ve koordinasyon gerektirir. Biz sıradan bir insan olarak her yerde güvenlik görevlileriyle bir arada olmaya alıştık, gözlerimiz buna alıştı ama gerçekte onların neyi sağlamak için, hangi detaylar düşünülerek orada bulunduklarını pek bilmeyiz.

Oysa bir binanın ya da bir sitenin güvenliğini sağlamak mimari, mahalli, kriminal ve hatta sosyal bir proje yaratmak ve faaliyete geçirmektir” sözleriyle açıklıyor.

Bir Özel Güvenlik Şirketinde Neler Aramalıyız?

Profesyonel güvenlik hizmeti almak isteyen bina ve sitelerin öncelikli olarak ilgili kurum ve kuruluşlara bir takım resmi başvuru ve bildirimlerde bulunması gerekiyor. Ercan Ateş bu işlemler sonrasında, bir özel güvenlik şirketinde hangi kriterleri aramamız gerektiğini şu sorularla sıralıyor:

1.Özel güvenlik personelleri ne şekilde temin ediliyor?

2. Şirketin SGK ya da Maliye gibi resmi kurumlara borcu var mı?

3.İnsan Kaynakları Yönetiminde hangi prensipler ışığında hareket ediyor?

4.İç denetim ve saha denetimleri konusunda titiz mi?

5. Özel güvenlik personeli görev yeri konusunda yeterli bilgi, beceri, bedensel yeterliliğe sahip mi?

6.Silahlı personeller için altı ayda bir yeterlilik eğitimi alıyor mu?

7.Özel güvenlik görevlileri için her beş yılda bir eğitim ve belge yenilemesi yapılıyor, sınav ve mülakatlar takip ediliyor mu?

8.Projelendirme ve raporlama gibi operasyonel adımlar tam olarak gerçekleştiriliyor mu?

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.