Kredi faizi düşünce vatandaşın ev hayali canlandı

Amad Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Al Duhaim, 2017 yılından bu yana sürekli yükselen konut kredisi faizleri nedeniyle ev sahibi olmak isteyen kesimlerin hayallerini ertelemek zorunda kaldığını ve ipotekli konut satışlarında ciddi bir düşüş yaşandığını belirtti.

0

- Advertisement -

Al Duhaim, KDV ve tapu harcındaki büyük indirimlerin ardından gündeme gelen yüzde 0.99 kredi faizi hamlesinin ise konut piyasasına ivme kazandıracağını söyledi.

 

Amad Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Al Duhaim, halihazırda yüzde 1.25 ila 1.35 arasında seyreden konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0.99 düzeyine çekilmesinin gayrimenkul sektöründe ciddi bir hareketlenme yaratacağını belirterek, uygulamaya kamu bankalarının yanı sıra özel bankaların da destek vereceğine inandıklarını kaydetti. Al Duhaim, KDV ve tapu harcında yapılan düzenlemenin ardından gündeme gelen faiz indirimi ve vade uzatılmasının gerek sektör temsilcileri gerekse yatırımcılar açısından sevindirici olduğunu vurguladı.

Konut piyasası hareketlenecek

Konut kredisi faiz oranlarının 2017 yılında yükselmeye başladığını ve tüketicileri aşırı zorlamaya başladığını söyleyen Al Duhaim, banka kredili konut satışlarında yaşanan düşüşün bu sorundan kaynaklandığını, ancak yeni düzenlemeyle önümüzdeki dönemde konut satışlarında yükselişin hızla başlayacağını belirtti. Halihazırda ciddi bir konut stoğu bulunduğunu ifade eden Al Duhaim, yükselişe paralel olarak satışların canlanacağını ve yeni konut projelerinin ivme kazanacağını söyledi.

Yılın ilk çeyreğinde ipotekli satışların yaklaşık yüzde 45 azalmasının ciddi bir gösterge olduğunu belirten Al Duhaim, faiz indiriminin önemli bir hamle olduğunu, ancak ekonominin gelişmesine katkı sağlamak için özel bankaların da kampanyaya destek vermeleri gerektiğinin altını çizdi. Türkiye‘de ciddi bir konut açığı olduğunu ve Türk halkının yatırımda önceliği konuta verdiğini söyleyen Al Duhaim, vatandaşların aşırı borç yükü altına girme endişesi taşımadan kredi çekebilmesinin sektöre ve Türkiye‘nin ekonomik büyümeye ciddi katkı sağlayacağına vurgu yaptı.

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

Notice: Undefined index: disable_clientside_script in /home/u7153422/public_html/wp-content/plugins/seo-image-alt-tags/classes/class-sit-scripts.php on line 26