Kripto Paralarda Zarar Etmemek İçin Ne Yapılmalı

Kripto paralarda(Coin) zarar etmemek için birçok yöntem mevcuttur.Bunların hepsinin ortak yönü ise sabırdır. Gelin detaylara inelim Doğru Coin Seçimi

0

Herhangi bir coin’e yatırım yapmadan önce mutlaka detaylı bir şekilde araştırılması gerekiyor.Öyleki insanlar kolay yoldan para kazanabilmek için bir yazıdan, dostundan veya haberlerden bir coin’in yükselişini duydukları zaman evini arabasını satarak yatırım yapabiliyor ve ciddi zararlara uğrayabiliyor.

Bunun en büyük örneği Bitcoin’in kasım aralık aylarında yapmış olduğu yükseliş zamanıdır.İnsanlar Bitcoin’in hızlı yükselişine aldanarak ciddi yatırımlar yapmış ve Bitcoin’in düşüşü ile birlikte büyük zararlara uğramışlardı.

Bu sebepten ötürü bir coin’e yatırım yapacağınız zaman Coin’in hedeflerine ve hedeflerini gerçekleştirip gerçekleştirmediğine mutlaka bakılması gerekmektedir.

Ani çıkış yapan coinlerden mümkün olduğunca uzak durulmalı ben de trene bineyim denilmemeli.Çünkü ani yükselen bir coin de insanlar fiyatın daha da çıkacağını ön görerek alım yapıyorlar ve her ne kadar kar eden olsa da büyük çoğunluğu zarara uğramaktadır.

Exchance Yapmak

Bir coin aldığınız zaman bunu yüksek fiyattan satıp düştüğü zaman satın alarak kar’a geçebildiğiniz gibi(Al-Sat) alım yaptıktan sonra daha da düşebilir veya satım yaptıktan sonra yükselişe devam edebilir.

Bu durumda alış yaptıktan sonra fiyatta %20-30 gibi bir düşüş yaşanırsa kısa vade de yükselişe geçmeyeceğini biliyoruz.

Bu durumda fiyatın düştüğü seviyelerden coin’i satarak biraz daha düşük fiyattan alım işlemini gerçekleştirerek elimizdeki coin miktarını arttırma yoluna gidebiliriz.

Böylelikle coin yükselişe geçtiği zaman eski seviyelerine gelmese bile zararınızın bir kısmını kapatabilir veya kar’a geçebilirsiniz.Bu yöntem satış sonrası da geçerlidir.

Yüksek fiyattan sattınız ve ciddi oranda yükselişe geçen bir coin de o anki seviyeden alım yaparak eldeki Bitcoin miktarınızı arttırabilirsiniz.Fakat her iki yöntem de risklidir.Bunları yükselen veya düşen coin’in o seviyeler de bir süre gezineceğini düşünüyorsanız yapınız.

Grafik Okuma

Kripto paraların yer aldığı bir borsa sitesine girdiğiniz zaman karşınıza çıkan grafiklerin anlamlarını biliyorsanız daha iyi kararlar verebilirsiniz.Her ne kadar grafik okuma kripto paralar da işe yaramıyor denilse de işe yaradığını gösteren birçok örnek mümkündür.Grafik okuyarak fiyatın düşeceğini veya yükseleceğini %100 anlamasanız bile büyük oranda anlamanız mümkündür.Grafik okumayı anlamak için piyasa da birçok kurs bulunmaktadır.Bunlardan birisini satın alarak grafik okuyarak daha rahat işlem yapabilirsiniz.

Kar’a Geçildiği Anda Satmak

Bunu detaylıca anlatmaya gerek yok bir coin’i aldığınız zaman %5 veya %10’luk gibi bir yükselişe geçtiği anda coin’i satarak kar’a geçerek olası bir düşüşten kurtularak zarardan kurtulmuş olursunuz.

Hold Yapmak

Hold kelimesini kripto dünyasına adım atan hemen hemen herkes duymuştur.Hold, satın aldığınız bir coin’i belirlediğiniz hedefe ulaşmadan satmamak demektir.Bu coin ciddi bir düşüş yaşasa da kar’a geçse de satmamak için direnmektedir.Hold’daki hedef uzun vade de kazançtır.

Geçmişe bakarsanız kripto dünyasından ciddi paralara kazanan insanların büyük çoğunluğu hold yapmıştır.Bir miktar coin’i alıp belirlediği hedef’e ulaşmadan satmadığınız taktir de her ne kadar coin o anda düşüş yaşamış olsa bile uzun vade de kazanç hedefin de olduğunuzdan dolayı zarar etmemiş olacaksınız.

Bu konuda bir öneri vermek gerekirse; Bir coin’e yatırım yaparak hold yapmayı planlıyorsanız kredi çekmeyin, evinizi veya arabanızı satmayın.Çünkü coin düşüşe geçtiği zaman sizde o anda zarar uğradığınız için kredinizi ödemek için belli bir miktar coin’i satarak onu ödemeye çalışacaksınız.Bu nedenden dolayı az dahi olsa geri ödemesi olmayan bir birikiminiz varsa hold yapınız

.
Gündemi Takip Etmek

Gündemi takip ederek bir coin’in düşeceğini veya coin’lerin düşebileceğini veya çıkışa geçebileceğini anlayabilirsiniz.Bunlara örnek vermek gerekirse;Bir ülkede kripto paralara yasak geliyorsa coin’ler de düşüş yaşanabildiği gibi olası bir kripto para toplantısında kripto paralar hakkında olumlu yorumlar yapılırsa yükselişe geçebilir.Bu nedenden dolayı kaba taslak dahi olsa kripto para dünyasına girecekseniz gündemi takip etmeye çalışın.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haber bültenimize abone ol
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz