Küçük metrekareli daireler gözden düşüyor

Küçük Metrekareli Evler Değer Kaybetmeye Başlıyor

0

Yeni Konut Fiyat Endeksi Mayıs sonuçlarına göre 51-75 metrekare büyüklüğündeki evlerde fiyatlar yüzde 0,18 azaldı…

Stüdyo yani 1+0 daireler son birkaç yıldır hayatımıza girmeye başladı. Fiyat olarak daha uygun olmasından dolayı özellikle yatırımcılar tarafından tercih ediliyor.

Bir taraftan iyi bir yatırım aracı olarak rağbet görürken diğer bir taraftan da Türk aile yapısına uygun olmadığı iddiasıyla eleştiriliyor.

FİYATLAR YÜZDE 0,18 DÜŞTÜ

Yatırım tarafından baktığımızda küçük dairelerin değer kaybettiğini görüyoruz. Reidin-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre Mayıs ayında 51-75 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,18 fiyat azalışı görüldü.Buna karşın, 76-100 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,24, 101-125 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,22, 126-150 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,17, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda yüzde 0,33 artış meydana geldi. Rakamlarda da anlaşıldığı gibi küçük metrekareli evler değer kaybederken en yüksek fiyat artışı ise 151 metrekare ve daha üstü konutlarda görülüyor.

BÜYÜK METREKARELİ EVLERE İLGİ ARTIYOR

Satış adetlerine baktığımızda da büyük metrekareli dairelerin artık daha fazla talep gördüğünü görüyoruz. Rapora göre Mayıs ayında bir önceki aya göre, 1+1 dairelerde 0,29, 2+1 daireler yüzde 0,11, 3+1 dairelerde yüzde 0,23 ve 4+1 konut tipinde yüzde 0,40 artış yaşandı.

 

Şengül Kırmızıtaş / HtEmlak

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haber bültenimize abone ol
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz