Küresel etik krizler mercek altında

0

Etik ve İtibar Derneği’nin (TEİD) 7. Uluslararası Etik Zirvesi 16 Haziran. 2017 tarihinde “Sular Çekildikten Sonra” temasıyla düzenleniyor.

Ulusal ve uluslararası iş dünyası, akademisyen ve hukuk çevrelerinin ilgisini çeken Zirve, İstanbul Bilgi Üniversitesi Santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleştirilecek.

Küreselleşen ve teknolojik gelişmelerle küçülen dünyada, iş süreçlerindeki algı da değişti. Küreselleşmenin doğurduğu gelişmelerin ülkeler, bölgeler hatta şirketler üzerindeki hızlı  etkisine kimileri ayak uyduramadı ve iş dünyasında genel anlamda verimlilik ve kalite  artarken diğer yandan etik krizler meydana geldi. Dünyanın önemli şirketlerinde yaşanan fırtınaların küresel ekonomiyi etkileyebilecek bir tufana dönüşümü, büyük şirketlerin aldığı önlemleri arttırması ve potansiyel riskleri daha iyi tanıması sonucunu doğurdu.

 

- Advertisement -

İş dünyasında yaşanan bu gelişmelere paralel olarak TEİD’in bu yılki Uluslararası Etik Zirvesi’nde, dünyaca ünlü şirketlerin yaşadıkları etik krizlerin ardından, normal hayat akışına dönerken yapılması gerekenler, iş dünyasının tecrübeli yöneticilerinin katılımıyla mercek altına alınacak.

Zirvede, etik krizlerin verdiği hasarın tekrarlanmamasına yönelik çalışmaların yanı sıra, potansiyel bir suistimalcinin, “fırtınayı çıkaran adam”ın profiline değinilecek, kriz sonrasında liderlerin ve üst düzey yöneticilerin bu süreci yönetirken göz önünde bulundurmaları gereken hususlar ele alınacak. Kriz sonrasında, şirket etik politikalarının gözden geçirilmesi, her şey normale dönerken iletişim ve itibar yönetiminin nasıl olması gerektiği zirvede örnekleriyle masaya yatırılacak, uyumun her alanda hâkim olduğu bir iş dünyasının nasıl hayata geçebileceği tartışmaya açılacak.

Zirve, TEİD Başkanı Asım Barlın ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ege Yazgan’ın açılış konuşmalarıyla başlayacak. Ardından Peters&Peters Kurucusu, Beyaz Yaka Suçları Uzmanı, Zirve Başkanı Monty Raphael QC zirvenin gündemine ilişkin bir konuşma yapacak, Northeastern Üniversitesi Kriminoloji ve Cezai Adalet Profesörü, Güvenlik ve Kamu Politikaları Enstitüsü Yardımcı Müdürü, Prof. Dr. Nikos Passas “Hukuk Ötesi Uyum” başlıklı bilgi notunu sunacak

. Yolsuzluk, yasadışı finansal ve ticaret akışları, yaptırımlar, gayri resmi fon transferleri, havale, terörizm, beyaz yaka suçları, mali düzenleme, organize suç ve uluslararası suçlar konularında dünyanın önde gelen uzmanları arasında yer alan Passas’ın 14 dilde yayınlanmış 220’den fazla makale, kitap bölümü, rapor ve kitapları bulunuyor.

Zirvede, bilimsel çalışmalarıyla tanınan biyokimya uzmanı, kriminal laboratuvarların gelişmesi ve DNA analizlerine katkısı nedeniyle ulusal ve uluslararası ödüllerin sahibi Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Atasoy “İnsanlar Neden Suç İşler” sunumunu yapacak, Brezilya Curitiba Federal Savcısı Jerusa Burmann Viecili, dünyada büyük merak ve ilgi uyandıran Car Wash davasını anlatacak.

Jerusa Burmann Viecili, Brezilya’nın önde gelen inşaat şirketlerinin kendi aralarında kartel oluşturarak, kamu ihalelerini alabilmek için petrol şirketi Petrobras yöneticilerine komisyon ödemeleri ve Brezilya’nın dev petrol şirketinin de ödenen komisyonları iktidar ve muhalefet partilerine dağıtması olarak bilinen yolsuzluk skandalına karşı Car Wash Operasyonu’nu yürüten savcıların arasında bulunuyor. Operasyonda yer alan savcılar, Brezilya’nın politika ve ekonomi dünyasının en önemli üyelerine karşı mücadele veriyorlar.

Paralel oturumlar

Geleneksel olarak paralel oturumlara ev sahipliği yapan Zirvede beş paralel oturum düzenlenecek.

  • Gün Partners’tan Av. Filiz Toprak, KPMG’den Sinan Çamlık ve Zorlu Holding’ten Senem Dal tarafından sunulacak “Etkin Bir Soruşturmanın Temel Unsurları”,
  • Cerebra Muhasebe Denetim Danışmanlık Yönetici Ortağı Fikret Sebilcioğlu ve TEİD bireysel üyelerinden Astellas Pharma Etik ve Uyum Direktörü Avukat Altuğ Özgün tarafından sunulacak “Bana Kiminle İş Yaptığını Söyle, Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim! Yolsuzluk ve Suistimal Perspektifinden Üçüncü Taraf Riskleri”,
  • CPC Yönetim Danışmanlık Müdürü Murad Semercioğlu tarafından sunulacak “Endüstri 4.0”,
  • Lostar Bigi Güvenliği A.Ş. Yönetici Ortağı, Cloud Security Alliance Türkiye Lideri Murat Lostar tarafından sunulacak “İtibar ve Uyum Açısından Siber Riskler”,
  • Esin Avukatlık ortaklarından Birtürk Aydın ve Kıdemli Avukat Can Yıldız tarafından sunulacak “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu: Herkesin Konuştuğu Konuyla İlgili Eksik Bildiklerimiz ve Bilmemiz Gerekenler” konulu oturumlar düzenlenecek.

Ana panel: “360 derece”

Etik, itibar ve uyum programlarına piyasa düzenleyicileri, şirket yöneticileri ve yatırımcıların bakışının tartışılacağı Zirvenin ana paneline, TEİD Yönetim Kurulu üyesi Emre Çolak’ın moderatörlüğünde TKYD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Başkanı İlhami Koç ve CFA Institute ile Ünlü & Co. Yönetim Kurulu Üyesi Attila Köksal katılacak.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haber bültenimize abone ol
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz