Listeleri Karşılaştır

Lotus Tapınağı Mimarisiyle Ziyaretçi Rekoru Kırıyor

Lotus Tapınağı Mimarisiyle Ziyaretçi Rekoru Kırıyor

Lotus Tapınağı mimarisiyle ilk başta bize Sidney Opera House binasını hatırlattı. Dünya’nın en gözde mekanları bu tarz mimariyle ziyaretçi rekoru kırıyor.

Doğadan esinlenerek inşa edilmiş bir güzellik, Lotus Temple yani Lotus Tapınağı… Hindistan’ın Delhi şehrinde bulunan bir Bahai İbadethanesi olan Lotus Tapınağı, nilüfer çiçeğine benzeyen şekli ile kentin göze çarpan cazibe simgeleri arasında. İnşası 1986’da bitirilen yapı ekspresyonist bir mimarlık tarzına sahip.

Nilüfer yapraklarından huzura uzanan yol

Kabul etmek gerekiyor ki, tabiatın sonsuz mucizelerini gördüğümüzde onlara hayran kalmamak elde değil. Zira doğa, insanoğlundan da öte en iyi mucit ve en deneyimli mimar. Lotus Tapınağı’nın tasarımı da işte tam bu düşünce ile yola çıkmış. Ibadethanenin mimarı İranlı Fariborz Sahba 1976 senesinde ibadethanenin tasarımını tamamlamış ve ibadethanenin yapısal tasarımını yapmaları 18 ay sürmüş.

70 metre yüksekliğe ve 34 metre genişliğe sahip 9 dairesel yapıdan oluşan mimari üç kısma ayrılıyor: Giriş yaprakları, dış yapraklar ve iç yapraklar. Dış yapraklar binanın ana ibadet alanını oluşturuyor. Giriş yaprakları çatı görevini görüyor.

Lotus Tapınağı’nın tek kubbesi ve 9 girişi bulunuyor. Bu da dinsel sebeplere dayanıyor: Tek kubbe olmasının sebebi Tanrı’nın tek olduğu, 9 girişli olmasının sebebi ise dünyada 9 dinin var olduğu inancından ötürü. Bu girişler, içerisinde 1300 kişiyi oturtabilecek ve 2500 kişiyi ayakta tutabilecek devasa bir salona açılıyor.

Lotus Tapınağılotus temple-1Zemininde Yunanistan’ın Penteli Dağı’ndan gelen beyaz mermer taşları bulunuyor. Beyaz mermer sayesinde tapınak hem uzaktan görülebiliyor hem de gün batımındaki ışık yansımaları sayesinde insanlara göz ziyafeti yaşatan mavi – mor bir görünüm alıyor. Ibadethanenin çevresi ise gölet ve bahçeleri ile beraber 105.000 metrekarelik alanı kapsıyor.

Tapınak, bu benzersiz ve göz kamaştıran özellikleri ile tüm Bahai Tapınakları arasında daha özel bir yere yerleşiyor ve ününü koruyor.

Dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri

1986’da halkın ibadetine açılan ibadethanenin 15 sene içinde 70 milyonu aşkın ziyaretçisi olmuş. Bahai inançlarına göre Bahai Tapınakları tüm dinlerden insanlara açık. Tüm dinlere ait kutsal metinler okunabilir, zikredilebilir, dini köken, yaş veya cinsiyete bakılmadan herkes Lotus Tapınağı’na girebilir. Ancak tek bir koşul var: Sessiz olmak! Ayrıca vaaz veya ders vermek, bağış toplamak ve kutsal olmayan metinleri okumak da yasak.

 

img

Emlak Manset

İlgili Mesajlar

Marriott Şişli’de Aşkın Evrenselliği Temalı Sevgililer Günü

Keros Restaurant’ta 'Millennium Istanbul Golden Horn' kalitesiyle sunulan akşam yemeğinde set...

okumaya devam et
tarafından Emlak Manset

Aşkınıza tarih tanıklık etsin

Eski İstanbul’un tarihi yarım adası aşka tanıklık ediyor. 5 yıldızlı otel “Millenium...

okumaya devam et
tarafından Emlak Manset

Yılbaşında Gidebilecek En Ucuz Ülkeler

Acısıyla tatlısıyla bir yılı daha geride bırakıyoruz.Şimdi ise sıra 2018 yılının son...

okumaya devam et
tarafından Emlak Manset

Tartışmaya Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.