Mahmut Okka: ” Tek Çaremiz Kentsel Dönüşüm “

Depremden Korunmanın Tek Çaresi: Kentsel Dönüşüm!

0

Türkiye’nin yaşadığı büyük felaketlerin başında gelen 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 18’inci yıldönümünde, yapılardaki riskleri değerlendiren Okkalar İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka, “Türkiye’de halen 7 milyondan fazla riskli konumda yapı var. Konutların % 70’ten fazlası da risk taşıyor. Ayrıca yenilenmesi gereken 10 milyona yakın bina mevcut” dedi.

Asrın felaketi olarak nitelendirilen 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin üzerinden 18 sene geçmesine rağmen acılar hala tazeliğini koruyor. Çürük ve denetimsiz yapılaşmanın doğurduğu faciaların başında gelen Marmara depremini, inşaat sektörünün 40 yıllık deneyimli şirketi Okkalar İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka değerlendirdi. Türk halkını depreme karşı bilinçli olmaya davet eden Okka, “17 Ağustos 1999 Marmara depreminin yıldönümünde, geride bıraktığımız büyük felaketin acısını bir kez daha içimizde yaşıyoruz. 18 sene önce yaşanan facia aslında depreme karşı ne denli hazırlıksız olduğumuzu bizlere acı bir biçimde gösterdi” dedi.

Okka: “Daha çok yolumuz var”

Depremin değil çürük binaların zarar verdiğinin altını çizen Okka, “Deprem sonrası kentsel yenileme çalışmalarına başlayan ülkemiz, geçen seneler içinde büyük yol katetti. Ömrünü doldurmuş, deprem ve felaketlere karşı dayanıksız binaların yıkılıp yerlerine sağlam ve yüksek teknoloji ürünü yeni binalar yapılması adına başlatılan kentsel yenileme hareketi Türkiye için bir dönüm noktası oldu.

Türkiye’de halen 7 milyondan fazla riskli pozisyonda yapı var. Konutların % 70’ten fazlası da risk taşıyor. Ayrıca yenilenmesi gereken 10 milyona yakın bina mevcut. Bu anlamda depreme karşı sağlam binalar yapmak için ortaya konan kentsel yenileme projelerini destekliyor ve Okkalar İnşaat olarak bu alanda çalışmalar yapmaktan gurur duyuyoruz. Firma olarak ülkemize karşı görevimiz; depreme ve doğal felaketlere karşı sağlam, kaliteli ve yüksek teknoloji ürünü yapılar ortaya koymaktır. 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 18’inci yıldönümünde yitirdiğimiz 17 binden fazla canımızı bir kez daha rahmetle anıyor ve bir daha böylesine büyük bir acının yaşanmamasını diliyoruz” şeklinde konuştu.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haber bültenimize abone ol
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz