Maliye emlak vergisi için yeni model geliştiriyor

0

Emlak vergisi için Maliye’den yeni adım!
Maliye Bakanlığı, emlak vergisi değer tespitini belediyelerden tamamen alıp, merkezi bir kuruluşa vermek için çalışma başlatıyor.

Bir emlak vergisi ayı daha geçti. Malum, bu vergi konutun metrekaresine ve yerine göre belirleniyor. Taşınmaz malınız büyükşehir belediyesi sınırları içindeyse farklı, ilçe belediyesi sınırları içindeyse farklı, A ilçesindeyseniz, B’ye göre daha farklı vergi ödüyorsunuz. Hatta öyle ki, aynı caddede üç farklı konutta üç farklı vergi ödemeniz bile mümkün. İrrasyonel olan bu durum yıllardır konuşuluyor.

Maliye emlak vergisi için yeni model geliştiriyorNeden irrasyonel diyoruz. Dilek Güngör’ün Sabah’taki yazısına göre, emlak vergisi matrahına esas değerin tespitinde sıkıntılar var. Arsa birim metrekare bedelleri belirlenirken belediyeler, vatandaştan gelebilecek itirazı önlemek amacıyla düşük rakam yazabiliyor. Kimi zaman da bu değerleme olması gerekenden daha yüksek olabiliyor.

Mesela, bakıyorsunuz 3 milyon liralık bir daireniz tapuda 300 bin lira olarak görünüyor. Devlet vergi gelirinden olduğu gibi vatandaş da tapuda gerçek değerinden gösterilmeyen konutu için alım-satım yaparken sorun yaşıyor.

İrrasyonel durum nasıl rasyonele çevrilir derseniz… Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nın konuyu uzun uzun görüştüğünü biliyoruz. Yeni dönemde bir adım atılacağına dair sinyaller geliyor.

Maliye emlak vergisi için yeni model geliştiriyorÇünkü, Maliye’nin kafasında emlak vergisi değer tespitini belediyelerden tamamen alıp, merkezi bir kuruluşa vermek var. Örneğin, değer tespitinin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne ya da lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanlarından oluşan ayrı bir kuruma devredilmesi gibi. Kanun gereği, takdir komisyonlarınca tespit edilen arsa metrekare birim değerleri 4 yıl süreyle belirleniyor. Komisyonlar en son 2014’te toplandı. Bakarsınız 2018’e yeni sistemle gireriz…

PayPal için ABD Büyükelçiliği devrede!

Geçen hafta ticaretle uğraşanları yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. ABD’li PayPal, Türkiye’deki faaliyetlerini durdurdu. Şirket lisans alamadığını söyledi, açıklamanın tercümesini BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben yaptı. Akben’in sözleriyle PayPal’ın yasaya uygun hareket etmediği, birincil ve ikincil sistemlerini yurtiçine getirmeyi kabul etmediği anlaşıldı.

Birincil ve ikincil sistem nedir?

PayPal’ın burada ofis açıp, server kurması… Bunun yatırım bedeli de öyle yüzlerce milyon değil. Sadece 1 milyon dolara bu işin yapılabileceği söyleniyor. Peki neden yapmıyor? Çünkü, ABD’nin genelindeki hakim kanı PayPal’da da var: ‘Dünyanın hakimiyim.’ Şirketin yasal zorunlulukları yerine getirmek yerine BDDK’yı sağa sola şikâyet ettiğini, ‘Kanunu değiştirin’ baskısı yaptığını duyduk. Hatta bununla yetinmeyip konuyu ABD Büyükelçiliği’ne taşıdığını, büyükelçinin de BDDK’dan randevu istediğini öğrendik. Bu görüşme gerçekleşmemiş ama kurumun tavrının doğru olduğunu not düşmekte fayda var. Her gün siber saldırı veya veri hırsızlığına şahit olduğumuz bir dönemde BDDK’nın kim olursa olsun taviz vermeden kanunları uygulaması gayet yerinde…
KAYNAK: SABAH

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy

Notice: Undefined index: disable_clientside_script in /home/u7153422/public_html/wp-content/plugins/seo-image-alt-tags/classes/class-sit-scripts.php on line 26