Take a fresh look at your lifestyle.

Mert Kutlu: Üçüncü projemize start vermeye hazırlanıyoruz

İstanbul Anadolu Yakasında inşa ettiği, markalı projelerle adından söz ettiren Lens Yapı, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor.

0 36

Lens Yapı, Kurtköy’ün en büyük karma projelerinden biri olan Lens İstanbul’dan sonra, ikinci karma projesi Ataşehir Modern’i hayata geçiriyor. Üçüncü projesi için tercihini yine Kurtköy’den yana kullanan firma, önümüzdeki ay yeni projesine start vermeye hazırlanıyor. Emlakmanset.com’a özel açıklamalarda bulunan Lens Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mert Kutlu ile yeni projelerini, kentsel dönüşüm sürecini, inşaat sektörünü konuştuk… İşte ayrıntılar…

Neşe AYYILDIZ

Lens Yapı’yı biraz tanıyabilir miyiz?

Lens Yapı, Mah Havacılık, Egal İnşaat, Aydınoğlu Grup ve Renium Yapı ortaklığından oluşan, 2015 yılından beri faaliyet gösteren bir firma. İlk projemizi Anadolu Yakası Kurtköy’de hayata geçiriyoruz. İkinci projemizi ise Ataşehir’in kalbinde konumlandıracağız. Projelerimizi hayata geçirirken, bölgelere hitap eden mimarilerle, o bölgelerin ulaşılabileceği fiyatlarla satışa çıkıyoruz.

Lens İstanbul hakkında bilgi alabilir miyiz?

Lens İstanbul, 1100 daireden oluşuyor. Yaklaşık 200 bin metrekare inşaat alanına sahip projemizde, 30 bin metrekare alan üzerine konumlandırılan çarşı alanımız yer alıyor. Bölgenin en büyük karma projelerinden birini yapıyoruz. Sabiha Gökçen Havalimanı’na 500 metre mesafede yükselen projemiz, Teknopark’ın yanı başında, hemen önümüzde Yenişehir Metro İstasyonu yer alıyor.

Lens İstanbul

Prodenizde fiyatlar nasıl?
Metrekare fiyatımız 5 bin lira. 1+1 dairelerimiz 300 bin liradan başlıyor.

Lens İstanbul’da teslimler ne zaman gerçekleşecek?

2018’in sonunda teslimleri yapmayı planlıyoruz.

Ataşehir Modern hakkında bilgi verir misiniz?

250 bin metrekare inşaat alanı üzerine konumlandırılan Modern Ataşehir, 972 daire, 10 bin metrekare ticari alandan meydana geliyor. 45, 35 ve 25 katlı üç kuleden oluşan proje, yaşanabilir güzel bir proje olarak yükseliyor.

image (1)

Projede satışlar ne zaman başlıyor?

Ataşehir’in kalbinde yer alan projemizde, ön talep süreci öncesinde avantajlı fiyatlardan oluşan bir kampanya başlattık. Mayıs ayında da ön talep toplamaya başlayacağız.

Ataşehir Modern’de fiyatlar nedir?

Metrekare fiyatı 7 bin 200 liradan başlıyor.

Proje ne zaman teslim edilecek?

Ataşehir Modern projemizde, 2021 yılında teslimleri gerçekleştireceğiz.

Hedef  kitleniz kimler?

Biz, doğru projeyi, doğru zaman ve lokasyonda yapma tarafı olan bir inşaat firmasıyız. Kaliteli projeler tasarlayarak, ulaşılabilir fiyatlarla satış yapıyoruz.

Yabancı yatırımcılardan projelerinize talep var mı?

Yabancı yatırımcıların, projelerimize ilgili yoğun. Özellikle Lens İstanbul’da, gurbetçi diye tabir ettiğimiz, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarından çok talep alıyoruz. Ayrıca projenin havalimanına yakınlığından dolayı, Anadolu’da yaşayan vatandaşlardan da çok talep aldık.
Ataşehir Modern ise daha çok oturumculara hitap ediyor. Bu projemizde de, ön talep süreci öncesinde arayan hem Türk vatandaşlar, hem de yabancılar oldu.

Projelerinizde satışlar ne durumda?

Satışlarımız güzel gidiyor, beklediğimiz hızda ilerliyoruz. Projelerimiz, konumu itibariyle bölgelerin merkezinde yer alan projeler. Ulaşılabilir fiyatlar ve uygun ödeme seçenekleriyle, insanların kar edebileceği şekilde satış yapmayı planlıyoruz. Durum böyle olunca, tüketici de doğru adres olduğumuzu düşünerek, bizi tercih ediyor.

Türkiye’deki kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Kentsel dönüşüm sürecinde bürokratik olarak sorunlar var. Bakanlık, büyükşehir belediyeleri, yerel belediyelerin nezlindeki sorunlar bunlar. Biran önce bu sorunların ortadan kaldırılması gerekiyor. Çünkü deprem ülkesiyiz, binalarımızın çoğu otuz yaş ve üzeri, iskansız, deprem yönetmeliğine uygun yapılmamış. Şehirleşmelerin de fay hatlarının üzerinde olmasından dolayı, olası bir depremde can ve mal kaybının yaşanılması olası bir durum. Bunun önüne geçmek için, kentsel dönüşüme hız vermek gerekiyor. Bunlarıda, parsel bazında nitelikli konut projesi üretilemediği için, ada bazında yapmak gerekiyor.

Lens Yapı’yı kentsel dönüşüm projelerinde görecek miyiz?

Lens Yapı olarak, böyle bir ayrımımız yok. İlerleyen dönemlerde, doğru proje olduğuna inanırsak neden olmasın. Önemli olan doğru proje mi, doğru lokasyonda mı, doğru fiyata satabiliyor musunuz? Bu üç önemli nokta, doğru sonuçları veriyorsa, biz projemizi ona göre geliştiririz.

Önümüzdeki süreçte hangi bölgelerde proje geliştirmeyi planlıyorsunuz?

Üçüncü projemize start vermeye hazırlanıyoruz. Yeni projemiz, yine Kurtköy’de, Lens İstanbul projemizin hemen karşısında yer alıyor. Hafriyat çalışmaları önümüzdeki ay başlayacak, Eylül ayı gibi de satışa çıkmayı planlıyoruz. Bu projemizin de yaklaşık 250 bin metrekare inşaat alanı olacak. Markamız şu anda 1 milyon metrekareye yakın inşaat alanı üzerine çalışıyor. Toplamda 3500 konut, 100 bin metrekareye yakın ticari alan yapmayı planlıyoruz. Enerjimizi de bu projelere harcayacağız.

İnşaat sektörü hakkında değerlendirme alabilir miyiz?

2017 yılında 1 milyon 450 bin konut satıldı, 2016 yılında bu rakam, 1 milyon 350 bindi. Her sene üzerine koyarak devam edecektir. Burda önemli olan moral; ülkedeki ekonomik durumdan tutun, mali durumlar vs her şeyi etkiliyor. Bu dönemde faizler biraz yüksek, aşağı çekilmesi gerekiyor. 2017 yılındaki gibi muafiyetler sunulabilir, kdv’ler düşürülebilir… Bu tür teşvikler piyasayı her zaman canlandıracaktır.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde Bağdat Caddesi’nin doyuma ulaştığıyla ilgili bir açıklama yaptı. Bu konuda düşünceleriniz neler?

Bağdat Caddesi kendi özelinde bir bölge. İmar promlemleri var, parsel bazında yapılan projeler, oranlar çok yüksek. Örneğin; 10 dairelik bir projeyi yıkıyorsunuz, 13-14 daire olarak yapıyorsunuz, 2-3 daire sizin inşaat maliyetinize gidiyor, 1 daire için müteahhitler inşaat yapıyor. Piyasanın durgun döneminde de, satış olmayınca ister istemez, inşaat duruyor. O bölgenin doygunluğa ulaştığı bilgileri var. Tabi satışlarda iyi gitmiyor, rakamlar da onu gösteriyor ama Bağdat Caddesi de toparlayacaktır.

Fikirtepe’deki sorunları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Fikirtepe’de İller Bankası faktörü var. Durdurulan projelerde mağduriyetler yaşandı. Burda önemli olan nokta, insanların mağdur olmaması. Bunun için de müteahhitlerin ellerinden geleni yapması gerekiyor. Konut sektöründeki satışlara baktığımız zaman son iki senedir, önceki senelere göre kıyaslarsak çok iç açıçı bir durum yok. Bir bölgede ne kadar proje arzı olursa, tüketicinin o kadar yayılması kaçınılmaz oluyor. Durum böyle olunca, ekonomik özgürlüğü olmayan müteahhitler bu süreçte sıkıntıya girebiliyorlar. O yüzden, İller Bankası ve Toki’nin o bölgede proje yapması, mağduriyetlerin giderilmesi açısından pozitif olarak etkiliyor. Ama tabi her bölge kendi özelinde değerlendirilir. Fikirtepe’de, önümüzdeki 3-5 sene içerisinde, bugün olduğu durumdan çok daha iyi bir noktada olacaktır. Yatırım yapılan her bölge değer kazanır zaten.

Neşe AYYILDIZ/Emlakmanset.com

 

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More