Milli Emlak’ın arazisi izinsiz olarak kullanıldığında ne olur?

Devlete ait olan tüm taşınır ve taşınmaz mallar Milli Emlak olarak nitelendirilir

0

- Advertisement -

Devlete ait olan tüm taşınır ve taşınmaz mallar Milli Emlak olarak nitelendirilir. Bunlara ek olarak tüm kamu malları da Milli Emlak bünyesindedir.

Milli Emlak Müdürlüğü hazinenin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazları ve devletin tasarrufu altındaki yerlerin kiraya verilmesinden sorumludur. Hazineye ait taşınmazlar ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de Milli emlak’ın arazisi için kullanma bedeli ödenir mi sorusudur. Kullanılacak arazinin ya da binanın kiralama işlemleri için Başbakanlık’tan izin alınması gereklidir. Milli Emlak’ın arazileri için idare tarafından belirlenen kullanım bedelleri ödenmelidir.

Spor ve sosyal içerikli, ticari, tarımsal ya da başka amaçlarla kullanılmak üzere taşınmazı kiralamak isteyen talep sahibi öncelikli olarak kiralama amacını ve taşınmazın sınırlarını belirten bir dilekçe ile birlikte taşınmazın yer aldığı bölgedeki defterdarlığa ya da mal müdürlüğüne müracaat etmelidir.

Kiralama işlemleri açık teklif, kapalı teklif ve pazarlık usulüne göre yapılır. Taşınmazın kira bedeli, bedel tespit komisyonu tarafından taşınmazın özellikleri ve konumu göz önüne alınarak rayiç bedel üzerinden belirlenir.

İzinsiz olarak arsanın kullanılması durumunda herhangi bir ceza uygulanmaz. Milli emlak arazileri izinsiz olarak kullanıldığında, Milli Emlak Müdürlüğü kullanıcıdan arazinin boşaltılmasını ya da kullanım bedelinin ödenmesini ister. Genel olarak Milli Emlak Müdürlüğü böyle bir durumda vatandaşlardan ecr-i misil yani kullanım bedelini ister. Bu bedel yıldan yıla artış gösterir. Çok nadir durumlarda arsanın tahliyesini de isteyebilir. Kullanım bedeli ödenmediği takdirde izinsiz kullanıcının arsayı tahliye etmesi istenmektedir. Milli Emlak arazilerinin belirli bir süre kullanıldığında kullanıcının mülkiyet konusunda hak sahibi olması mümkün değildir. Kullanıcının kira bedelini ödediği araziyi satın alması için Milli Emlak Müdürlüğü’ne başvurması gerekir. Uygun görüldüğünde talep edilen arsa sözleşme yapılarak satılabilir.

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More


Notice: Undefined index: disable_clientside_script in /home/u7153422/public_html/wp-content/plugins/seo-image-alt-tags/classes/class-sit-scripts.php on line 26