Take a fresh look at your lifestyle.

Müteahhit Projeyi Bitirmesse Yapılacak İşlemler

0 18

Kat karşılığı arsa üzerine yapılmaya başlanan ve maket üzerinden satışı yapılan ev inşaatlarının müteahhit tarafından tamamlanamaması durumunda izlenecek yolları bilmeniz mağduriyet yaşamamanız için önemlidir.

Yıllarca hayalini kurduğunuz daha inşaatı bitmeden mobilyalarını seçmeye başladığınız evinize; müteahhitin iflas etmesi, üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmemesi gibi sebeplerle kavuşamayıp hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Bazı inşaat projelerinin maket, tanıtım videosu ve afişlerinden çok cazip gelen, insanda hemen içine girip yaşama hissi uyandıran tasarımları kötü finalleriyle sizi pişman edebilir. Müteahhitlerin mal sahiplerine inşaatın bitiş tarihi, kullanılacak yapı malzemeleri gibi konularda verdikleri vaatlerin yerine getirilmediğinde büyük problemler ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda atılacak hukuki adımları ve yaptırımları bilirseniz problemi sıkıntıya girmeden çözebilirsiniz.

Arsa payı karşılığı ve bitmemiş inşaat üzerinden müteahhitle yapılan her sözleşmenin Borçlar Kanunu gereği noter huzurunda yapılması gerekir. Noter huzurunda yapılmayan bu tarz sözleşmeler geçersizdir.

Yapılacak sözleşmede arsanıza projede yer alan şartlarda ve zamanda müteahhit/yüklenici tarafından bitirildiğinin tespit edildiği zamana kadar ipotek koyarak kendinizi garanti altına almalısınız. Hazırlanan sözleşmede plan ve projelere uygun olacak şekilde alacağınız kat/daire sayısı, artı olarak nakdi bir bedel alıp almayacağınız, teslim tarihi ve şartları madde madde yazmalıdır.

Müteahhitin Sözleşmeye Uymadığının Tespitini Yapın

Yaptığınız sözleşmeye müteahhit tarafından uyulmadığını,pos binayı eksik veya hiç yapmadığını tespit ettiğinizde ilk olarak yapmanı gereken ihtarname göndermek olmalıdır. Noter aracılığıyla sözleşmede yar alan ve yerine getirilmeyen müteahhit yükümlülüklerini tespit ederek müteahhite ihtar gönderebilirsiniz.

İhtarda müteahhitle aranızdaki sözleşmeye atıfla; kapı, pencere, dolaplar, ıslak zeminler, döşemeler gibi eksik ve yarım bırakıldığını tespit ettiğiniz tüm işlemleri ayrıntılı olarak belirtmelisiniz. Tespit ettiğiniz eksiklikleri zamanında müteahhite bildirmeyerek kabul etmiş varsayılacağınızı unutmayın.

İhtar gönderdikten sonra taleplerinize bir cevap verilmiyorsa ve inşaat eksikliklerinin tamamlanması yönünde bir adım atılmıyorsa yaptırım içeren hukuki yollara başvuru yapabilirsiniz.

Dava Açma Hakkınız Saklıdır

Müteahhit, arsa karşılığı ya da maket üzerinden ev alarak anlaştığınız gayrimenkul inşaatlarını sözleşme ve yapısal zorunluluklara uyarak bitirmek zorundadır. Yapılan inşaatın sözleşmede yer alan hususlara aykırı yönlerinin bulunması inşaatı ayıplı hale getirir.

Sözleşmede özel olarak konulan; renk, tasarım, ölçü gibi maddeler ve genel hükümlerin birisinin tamamlanmaması inşaatın ayıplı sayılabilmesi için yeterlidir. İnşaatın ayıplı olduğunu tespit yükümlülüğü gayrimenkul sahibine aittir.

Yaptığınız muayene ve ihtarlar sonucu eksiklikleri tamamlama yolunda adım atmayan müteahhiti ilgili Sulh Hukuk Mahkemeleri’ne dava edebilirsiniz. Sulh Hukuk Mahkemeleri’nin vereceği kararla müteahhite düşen bağımsız bölümlerin satışı sağlanarak zararınız karşılanır ve mağduriyetiniz giderilir.

Milliyet

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More