Mutfak çöpü için en uygun yer neresidir?

0

Mutfak çöpü ve evinizdeki diğer atıklar, sağlığınız için zararlı olabilecek mikroorganizmalar ve haşerelerin en çok sevdiği yerlerin başındadır.

Bundan dolayı alacağınız basit önlemlerle evi içi hijyenini artırabilir, çöplerin sağlığınızı tehdit etmesinin önüne geçebilirsiniz.

Mutfak çöpü için en uygun yer neresidir?

 

Atıklarınızı, mutfak içerisinde çok fazla dolaştırarak, mikropların çevreye yayılmasını engellemek için çöp kovanızı elinizin altında, kolay ulaşılabilen bir yerde saklamanız faydalı olacaktır. Bunun için en ideal olan kapaklı çöp kovalarının, lavabo altlarını değerlendirecek şekilde, mutfak dolabı içerisine monte edilmesidir.
Ayrıca mutfak çöplerinizin mümkün olduğunca, yiyecek, içeceklerinizi hazırladığınız alanlardan uzakta olması da önemlidir. Bazı mutfaklarda tezgah üzerine ağzı açık bir şekilde mini çöp kovaları yerleştirilir. Bu durum, özellikle sıcak yaz günlerinde tezgah üzerinde mikrop ve bakteri oluşmasına ve bunların gıdalara bulaşmasına yol açabilir.

Çöpü günlük olarak atamıyorsanız nasıl önlemler almalısınız?

 

Eğer kalabalık bir aileye sahipseniz buna bağlı olarak da çok fazla çöp biriktiriyorsanız bu çöpleri günlük olarak atmanız gerekir. Ancak çöpleri günlük olarak ev dışına çıkaramıyorsanız çöp torbalarınızı ağızlarını iyice kapatarak balkon gibi evin dışında kalan bir alanda biriktirmeniz yerinde olacaktır.
Pis suyun tesisatınızda tıkanma yapmayacağından eminseniz, çöp öğütücü kullanmak da iyi bir tercih olabilir. Eviyenizin altına koyacağınız öğütücü, az çöp çıkarmanızı sağlayarak kullanım kolaylığı yaratacaktır.

Nasıl bir çöp kovası tercih etmelisiniz?

 

Mutfak çöplerinizi gelişigüzel bir yere değil, bunun için özel olarak üretilmiş çöp kovalarında biriktirmeniz gerekir.

Mutfak çöpünü koyabileceğiniz en uygun kovalar da kapaklı olanlardır. Böylece çöpten etrafa yayılacak kötü kokuların ve sağlığınız için zararlı bir takım bakteri ve mikroorganizmaların mutfağa yayılmasının önüne geçebilirsiniz.

Seçilecek çöp kovasının kolay temizlenebilir ve koku yapmayacak plastikten ya da paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş olmasına da dikkat etmelisiniz. Ayrıca evinizdeki çöp miktarına uygun boyutta bir çöp kovası tercih etmeniz yerinde olacaktır.
Özellikle mutfak çöpleri nemli yapısından dolayı bol miktarda küf üretir. Bunun önüne geçmek için de çöp kovasını boşalttıktan sonra kovayı düzenli olarak sıcak su ve dezenfektanla yıkayıp fırçalamak ve çift kat çöp poşeti kullanmak önemlidir.

Eğer çöp kutusunun içine biraz kabartma tozu veya karbonat koyarsanız bunlar mutfağınızı kötü kokudan arındıracaktır. Elbette, mutfak hijyeniniz için en önemli kural, mutfak çöplerini evde çok fazla bekletmeden, mümkünse günlük olarak evden uzaklaştırmaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.