Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Ne zaman ev almalıyım? Ev Almak İçin En Uygun Zaman

Ev almak için en uygun zaman önemli mi sorusuna cevap vererek başlayalım. Evet ev almak isteyenler için doğru vakit, nakittir. Peki doğru zaman ne zaman?

0 28

Ev alma hedefiniz var, tasarrufu hayatınızın önemli bir noktasına koydunuz ve para biriktirmek için tüm gereksiz masraflardan kaçınmaya başladınız. Çünkü güzel bir amacınız var artık kirada oturmayacak kendi evinizin parasını ödeyeceksiniz.

Bankalardan konut kredisi de araştırmaya başladınız, kendinize uygun olan krediyi karşılaştırma siteleri aracılığıyla buldunuz ve aklınıza yatan o evi satın almak için harekete geçtiniz. Ama durum bir dakika! Acaba bu hayalinizdeki evi daha ucuza alabilir misiniz? Mesela birkaç ay sonra bu evin fiyatı ne olur? Hızlı bir artış mı olacak yoksa evin fiyatı düşecek mi?

Ev Alma Sezonu

Evin sezonu mu olur bu meyve mi diye düşünmeyin. Her bölgenin kendine özgün sezonları oluyor. Genelde fiyatların daha uygun olduğu aylar ise ilkbahar ve yaz ayları. Okulların bitmesi, yazlık evlerin daha gözde olması ve havaların etkisi birleşince çoğu emlak istatistiğine göre ev alma sezonu başlıyor. Tek dezavantaj ise herkesin ev almak için bu mevsimleri seçmesi. Bu noktada şöyle bir ipucu da işinize yarayabilir. Herkesin ev almadığı sezonlarda ev araştırmasına girmek. Her iki türlü de iyi bir araştırma yaparak evi normalden uyguna almanız mümkün.

Gelişmekte olan bölgeleri takip etmek de size nakit kazandırır. Metro çalışması başladıysa, AVM ve benzeri trend yapılar yapılmaya başaldıysa ve o bölgenin fiyatı yükselecekse önceden buradan yer almak size hem ev sahibi yapar hem de iyi bir yatırım olmuş olur. Yani bu noktada kulaklarınızı açık tutmanızda ve ev almayı düşündüğünüz bölgelerle ilgili haberleri takip etmenizde fayda var.

Konut Kredisi

Ev almak için diğer uygun zaman ise emlak yani konut kredilerinin düşük olduğu zamanlar. Bankaların konut kredileri için düzenlediği çeşitli kampanyalar oluyor. Bu kampanyaların şartları ile sizin bütçenizin uyuştuğu zaman aralıklarını değerlendirmekte fayda var. Çekeceğiniz konut kredisini farklı bankalarda karşılaştırmayı, size en uygun ödemeleri olanı seçmeyi unutmayın. Böylece evin kredisine ödeyeceğiniz faizden tasarruf edersiniz.

Bu makalede anlatılan yöntemlerle yapılan ufak yüzdeli karlar bile bütçenizi rahatlatacaktır. Söz konusu ev olduğundan dolayı %1’lik bir kar bile bir maaştan fazla kar etmenizi sağlayabilir. Ev seçerken de evi alma zamanını seçerken de dikkatli olun, iyi araştırın, karşılaştırın.

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.