Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Net ve Brüt Alanları Ne Manaya Geliyor?

0 8

Ev almak zorlu bir süreç ve bu süreçte dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var. Bunlardan biri de net ve brüt olarak iki farklı şekilde ifade edilen evin büyüklüğü.

Ev alma kararını yeni verdiyseniz ve arayış içine girdiyseniz net metrekare ve brüt metrekareifadelerine sıkça rastlarsınız. Özellikle projeden ev bakıyorsanız evin büyüklüğünü görerek algılayamayacağınız için bu ifadelerin tam tanımını bilmenizde fayda var.
Net metrekare nedir?

İster internetten olsun ister projeden, ev bakarken dikkat etmeniz gereken esas ölçü net metrekaredir. Net metrekare, duvarların iç kısmında kalan, kullanabileceğiniz toplam alanı ifade eder. Yani aldığınız evin toplam yaşam alanını söyler. Bu nedenle evin net metrekaresini bilmenizde fayda vardır. Ayrıca eğer öğrenebiliyorsanız odaların da tek tek net metrekaresini öğrenerek eşya seçiminizi buna ya da yerleşim planınızı buna göre yapabilirsiniz.
Brüt metrekare nedir?

Brüt metrekare ise size ait olacak toplam alanı ifade eder. Bu alana duvarlar ve kolonlar yani fiziken kullanamayacağınız alanlar da dahildir. Ayrıca balkon, taraça, merdiven boşlukları gibi alanlar da brüt metrekareye dahildir.

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.