Take a fresh look at your lifestyle.

Nezle olmamak için temizlik önerileri önem arz ediyor

Nezle Olmamak İçin Bu Temizlik Önerilerine Kulak Verin

0 33

Mevsim geçişlerinde ve soğuk havalarda en yaygın sağlık sorunlarından biri nezledir. Nezle olmamak için temizlik önerileri dikkate alınarak önlem alınabilir ancak elbette yeterli değildir.

Herkesin dokunduğu otobüs, metro direklerini düşünün. Eminiz pis alanlara dokunmak bile size hasta hissettiriyordur.

Nezle olmamak için temizlik önerileri önem arz ediyor

Kamusal alanlarda, toplu taşıma araçlarında, sık sirkülasyonun olduğu yerlerde mikropların çok olduğu bilinir ve sık sık el yıkama, ellerin yüzle temasını azaltma, hasta kişilerden uzak durma, hapşırırken mendil kullanma, salgın dönemlerinde maske takma gibi önlemlerle nezleden kaçınmaya çalışılır.

Bu tip alanlarda olmak ve herkesin elinin değdiği o yerlere dokunmak zorunda kaldığınızda ellerinizi ıslak mendille silebilir, sterilize eden jellerle ovabilir veya sık sık su ve sabunla yıkayabilirsiniz. Fakat tehlike size çok daha yakın olabilir. Mikropları cebinizde taşıyor olabilirsiniz. Sürekli kullandığınız cep telefonları, kumanda ve klavyeler nezle gibi mikrop sebepli mevsimsel hastalıklarınızın nedeni, taşıyıcısı olabilir.

Cep telefonları hastalık sebebi olabilir

Mikrop yuvası olan ve sürekli temas ettiğimiz en yaygın cihaz cep telefonudur. Yapılan araştırmalara göre cep telefonlarının her santimetrekaresinde ortalama 25.000 mikrop barınır. Bu rakam telefonların cihazın tuvalet kapağından bile daha kirli olduğunun delilidir. Nasıl ellerinizi yıkayarak mikroplardan korunabilirseniz, araçlarınızı da sterilize ederek kendinizi hastalıklardan uzak tutabilirsiniz.

Cihazlarınızı düzenli olarak temizlemeniz ile hastalıklardan korunmanız mümkündür. Elektronik aletlere hasar vermeden temizlemek için antibakteriyel mendilleri kullanabilirsiniz. New York Times’a göre ekranı nemli mikrofiber bezle temizlemeniz, günlük arındırma için yeterli olur. Dezenfekte etme ihtiyacınız varsa aletleri izopropil alkollü su yardımıyla ıslatılan nemli bir bezle silebilir, haftada bir araçları silerek temiz kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Su, sabun, antibakteriyel jel, temizlik mendilleri veya mikrofiber bezler kullanarak temizlik yapabilir, birkaç dakikalık silme işlemi ile hastalıkları kendinizden uzak tutabilirsiniz.

Yiyecek temizliğine dikkat!

Yalnız kullanılan araçlar değil tükettiğimiz yiyecekler de bizleri hasta edebilir. Özellikle meyve ve sebzelerin iyice yıkanması, içme suyunun güvenilir kaynaklardan alınması virüslerden korunmak için önem taşır. Eğer şehir şebekesinden su alınıyorsa suyun filtrelenmesi veya yıkanan sebze ve meyvelerin sirkeli suda bekletilerek iyice arındırılması önerilir. Yiyeceklerde yaşayan bakteri, virüs ve mikroplar ağır nezle ve gripler geçirmemize sebep olabileceği gibi zehirlenme gibi farklı sorunları da yaşamamıza neden olabilir. Nezle olmamak için temizlik önerileri dikkate alındığında

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More