Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Nihat Şen: Terörden Sonra En Önemli Konu Kentsel Dönüşüm

Türkiye’de, 2012 yılından bu yana devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları, özellikle bazı bölgelerde yaşanan sıkıntıların gün yüzüne çıkmasıyla devam ediyor.

0 32

Türkiye’de terörden sonra en önemli konunun Kentsel Dönüşüm Yasası olduğunu vurgulayan Kentsel Dönüşüm Uzmanı, Mimar Nihat Şen ile inşaat sektörünü, kentsel dönüşüm sürecinde yaşanan sıkıntıları konuştuk… İşte detaylar…

e9c2810d-688e-41b5-ae80-01e9813fe4ad

Kentsel dönüşüm süreciyle ne zaman ilgilenmeye başladınız?

1999 Marmara Depremi sürecinden sonra kentsel dönüşüm üzerine çalışmalar yapmaya başladım. O dönemde, İstanbul’da Türk Dünyası Mimarlar ve Mühendisler Birliği Başkanlığını yürütüyordum. İstanbul’daydım ve depremi yaşadım. Avcılar’dan başladım Çınarcık’a kadar gezdim ve o rağbeti gördüm. O tarihte, bakanlıktan binaları incelemek için yetki alan ilk kırk kişiden biriydim. Türkiye’deki yapı stoğunun olası bir doğal afet sonucunda nelerin olabileceğini, 1999-2000 yıllarında düşünerek, Kentsel Dönüşüm yasanın ilk çalışmalarına başladım ve sayın bakanla toplantılar yaparak, uzun bir çalışma sürecinden sonra, Kentsel Dönüşüm Yasası, 2012 yılının Mayıs ayında resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Kentsel dönüşüm nedir açıklar mısınız?

Kentsel dönüşüm, mülkiyet hakkını ön planda tutan, vatandaşın rıza ve muhafakatını alan, yerl altı ve yer üstü kaynaklarını ön planda tutan, kaybolmaya yüz tutmuş değerlerin tekrar geri kazanımını sağlayan, tarihi zenginliklerin, gün yüzüne çıkmış ve ya çıkmamış olanların değerlendirilmesini ön plana alan, manevi ve beşeri ilişkilerimizi güçlendirmeye yarayan, yenilenebilir enerjiyi ön plana alan ve aile kuramının, toplum kuramının kutsiyetini sağlayan bir dönüşüm modelidir.

Türkiye’deki kentsel dönüşüm çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kentsel dönüşüm sürecindeki sıkıntılar hala devam ediyor. Özellikle İstanbul’da ölçekli bir kentsel dönüşüm çalışmasına başlandı ve bu çalışmalar çok bilinçsizce yapıldı. O yasanın kriterlerine uygun bir çalışma maalesef yapılamadı. Çok iyi niyetle hazırlanan ve Türkiye’de terörden sonra en önemli konu olan Kentsel Dönüşüm Yasası vatandaşa, ilgili kurumlara, sivil toplum örgütlerine, meslek guruplarına anlatılamadı. Anlatılamadığı içinde, bu yasa bu zamana kadar ağır ve yanlış gidiyor, yapımına başlanan birçok proje de yarım kalıyor.

İyi bir kentsel dönüşüm çalışması nasıl olur?

Türkiye’de, dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan mükaddesatçılık vardır. Bunun bir nedeni vardır. İyi bir kentsel dönüşüm yapmak istiyorsanız, tarihinizi, kültürünüzü, coğrafyanızı, yer altı su kaynaklarınızı bileceksiniz. Bunları bilirseniz ve Türk toplumunun manevi duygularını da işin içine kattığınız takdirde, nasıl bir kentsel dönüşüm çalışmasının yapılacağını o zaman anlarsınız.

Bina yenileme ile kentsel dönüşüm arasındaki fark nedir?

Bir mimar ve şehir plancı olarak değerlendirirsem hem sevindirici, hem de üzücü bir durum. Anayasa’nın 23. Maddesi şunu söyler; Türkiye Cumhuriyeti Devleti, vatandaşın can ve mal güvenliğini korumakla mükelleftir. Bu yasayla birlikte, olası bir doğal afet sonucunda, bina yenilemesiyle, insanların can ve mal güvenliği sağlanmış oluyor. Bu durum sevindirici tarafı… Üzücü tarafı ise güzel bir şehircilik örneği değil, kentsel dönüşüm bu değil çünkü…

Kentsel dönüşüm sürecinde yaşanan sıkıntılar tam anlamıyla ne zaman giderilir?

Bunun giderilmesi için alan bazlı master planlar yapmak lazım. Devlet ve bakanlık bu işe çok fazla eğilmediği müddetçe, ilgili idarelerle el ele verip bu süreci hızlandırmazsa durum vahim. Bu iş sadece planlamadan geçmiyor, finans tarafı da var. Müteahhitler, bir proje yaparken, o bölgede projeye ihtiyaç var mı yok mu öncelikle bunu araştırıp, maliyet analizi yapmalı… Devlet burada gerekli müdahaleyi yaparak, planlı bir şekilde ilerlemeli.

 
Mimar kimliğinizle, Türkiye’deki yapılar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye’de hala Türk mimari karakteri oturmuş diyemem, yavaş yavaş oluşuyor. Ancak özgün mimari projelerimiz var, yok diyemem. Bazı bölgelerde çarpık yapılaşma var, bunlara dikkat etmek lazım. Biz mimarlar, hayali gerçeğe dönüştüren sanaatkarlarız… Gerçekler, hayalin üstüne kurulur, ama olmayacak hayali kuramazsınız

Belediyeler, kentsel dönüşüm çalışmalarında yeterli buluyor musunuz?

Belediyeler, bu konuda yeterli donanıma sahip değiller. Kentsel dönüşüm planlamasını doğru düzgün bir şekilde yapamıyorlar, bu işe rant gözüyle bakıyorlar… Halbuki o gözle bakmazsalar, düzgün bir plan çıkarsalar, otomatik olarak bölgenin değeri artacaktır.

İnşaat sektörü hakkında neler söylemek istersiniz?

Türkiye’de, inşaat sektörünün durmasının en büyük nedenlerinden biri, bilinçsizce, arzdan fazla yapılan projelerden kaynaklanıyor. Bir diğeri ise faiz oranları çok yüksek, aşağı çekilmeli. Bunların yanında bilinçli bir müteahhit sistemi olması lazım… Türkiye’de önüne gelen müteahhit oluyor, belediyelerin inşaat ruhsatı verip sorumluluğu üzerinden atmaması gerekiyor… Projeyi yapacak olanın, maliyet analizinin sorgulanması lazım. Yarım kalmış çok fazla inşaat var, devletin bunlara el atması gerekiyor. Bunlar iyileştirirlirse, sektör canlılık kazanır.

Neşe AYYILDIZ/Emlakmanset.com

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.