Oda Nemlendiricilerin Zararları ve Faydaları

0

Havadaki nem oranının mevsimlere ve yaşanılan ortama göre değişkenlik gösterdiği bir gerçek. Dolayısıyla ideal nem oranına ulaşabilmek için oda nemlendiricisi ürünlerine başvuruluyor. Nem oranının gereğinden fazla olması veya düşük olması çeşitli zararlara yol açabildiği için bu noktada hava nemlendiriciler yardımınıza koşuyor. Üst solunum yolu tıkanıklığı ve burundaki kuruluk için bu ürünler kullanılabiliyor. Peki bu ürünlerin zararları yok mu? Elbette var!

Hava nemlendirici ürünler gereğinden fazla kullanıldığı takdirde ortamdaki nem oranında da gereksiz bir artış görülüyor. Olması gerekenden fazla olan nem, beraberinde hastalıkları getiriyor. Dolayısıyla iyi bir amaçla aldığınız hava nemlendiriciniz görevini yerine getirmemiş oluyor.

Oda nemlendiricilerin zararları

 

- Advertisement -

Oda içerisindeki nem oranının fazlalığı halılarda veya diğer tekstil ürünlerinde zararlı bakterilerin ve küf mantarlarının oluşumuna sebep oluyor. Aynı zamanda astım problemi çekenlerin astım şikayetlerini tetikliyor. Oda nemlendirici ürünlerinin tüm bakım ve temizliklerinin düzenli olarak yapılması oldukça önemli. İyi temizlenmemiş ürünler, üst solunum yolu enfeksiyonlarının yaşanmasına yol açabiliyor. İç temizliği tam olarak yapılmamış olan oda nemlendiricileri mikrop ve hastalık saçabiliyor.

Oda nemlendiricilerin faydaları

 

Oda nemlendiricilerinin faydalarına bakacak olursak; özellikle çocuklu ve bebekli evlerde oda nemlendiriciler ortamdaki nem miktarının dengelenmesine yardımcı oluyor. Kış aylarında kullanılan soba ve kaloriferler havadaki nemi kurutuyor. Bu aylarda tercih edeceğiniz oda nemlendiricileri, ortamdaki nem oranını yaklaşık %40’lara %50’lere çıkartarak daha kaliteli bir şekilde nefes alınmasına imkan tanıyor. Oda nemlendiricilerin bir diğer faydası ise havada bulunan virüsleri ve bakterileri etkisiz hale getirerek zararlı gazların oranını da en aza indirmeye yardımcı oluyor.

Oda nemlendiricilerin içerisine çeşitli kokular eklenerek ortama daha ferah bir hava katmak da mümkün. Özellikle sigara içilen ortamlarda ve sık sık yemek yapılan evlerde oda nemlendiricisi en büyük yardımcınızdır.

Oda nemlendirmenin doğal yolları

 

Yaşam alanlarınızı nemlendirmenin en pratik ve en kolay yolu tabi ki bitkilerdir. Hem masrafı az hem de oldukça sağlıklı bir yöntem. Bitkilerinizi düzenli olarak sulayarak ortamdaki havanın ihtiyaç duyduğu nemi karşılayabilirsiniz. Oda nemlendiriciler yerine kullanabileceğiniz diğer bir yöntem ise, güneş gören yerlere içi su dolu kaplar veya vazolar bırakmak. En çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Güneşin etkisiyle birlikte vazonun içerisinde ısınan su, zamanla buharlaşır. Buharlaşan suyla birlikte ihtiyacınız olan nemi de elde etmiş olursunuz. Eğer içi su dolu olan vazoların veya kapların görünümü sizi rahatsız ediyorsa içlerine çiçek koyarak dekoratif anlamda da hoş bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haber bültenimize abone ol
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz