Ölen AVM’ler Okula, Hastaneye Dönüşüyor!

Ölen AVM’lerin Dönüşümü ve Yeni Eğitim Yapılar

0

- Advertisement -

GİSP (Gayrimenkul İçin Strateji Platformu) tarafından düzenlenen ‘Ölen AVM’lerin Dönüşümü ve Yeni Eğitim Yapıları’ konulu Yuvarlak Masa toplantısında fonksiyonunu yitiren Alış Veriş Merkezlerinin okul, öğrenci yurdu, hastane gibi  kullanımlarla kent ekonomisine daha faydalı hale geldiği konuşuldu.   

  1. İnanç Kabadayı (EGEYAPI), Didem GÜNAL (DENAR) ve Zeynep DERELİ’nin (TİNK/TEKNOLOJİ OKULLARI) sunumlarıyla gerçekleştirilen interaktif toplantıda, online alışverişin gelişmesiyle ve artan perakende rekabetiyle zayıf düşen AVM’lerin özellikle okul, yurt ve hastane yatırımcılarının radarında olduğu vurgulandı. Didem GÜNAL, ‘Plansız ve fizibilitelere dikkat edilmeden geliştirilen AVM’lerin, kapanmaya başlaması beklenen bir gelişmeydi. Biz, artık AVM’leri özel okullara çeviriyoruz’, dedi. ‘Önümüzdeki 5 yılda tam 4000 yeni özel okul planlandığını ve diğer okullar içindeki oranın %25’e çıkarılacağını belirtti. Konu ile ilgili söz alan H. İnan KABADAYI ise eğitim yapıları ile ilgili ‘Yatırımcı olarak yapmayı planladığımız projelerde, eğer belirli bir birimin üzerinde bağımsız bölüme sahipsek, projede mutlaka eğitim yapıları olmasına özen gösteriyoruz, firma olarak eğitim konusunda yatırımlarımız da bulunuyor, her ne kadar m2 kira tutarları ofis, AVM, dükkan, konut gibi kullanımlara göre daha düşük olsa da, yaptığımız 10 yıllık uzun vadeli kontratlar, istikrarlı bir yatırım geri dönüşü sağlıyor.’ dedi. KABADAYI, yeni yatırımlar için başlangıç finansmanı sağlanması için Eğitim GYF’lerinin (Gayrimenkul Yatırım Fonu) kurulması gerektiğini vurguladı. Zeynep DERELİ ise, ‘Ülkemizin teknoloji konusunda alması gereken çok yol var, özel okulların ve modern eğitim yapılarının teknoloji içeriğiyle yaygınlaşması gerekiyor. Doğru gayrimenkul yatırımcısı, doğru eğitim grubuyla işbirliği yaptığında ortaya muhteşem işler çıkıyor. Gayrimenkul sektörü okul yatırımlarına daha fazla eğilmeli’ diyerek sözlerini tamamladı.

Soru cevap şeklinde devam eden toplantının kapanışında söz alan GİSP Başkanı ve Şehir Plancısı Hakan GÜMÜŞ; ‘Türkiye’nin orta gelir tuzağından çıkabilmesinin tek yolu, teknolojik ve bilimsel sıçramadır. Teknoloji odaklı liselerin gelişimini o yüzden çok önemsiyorum. Online alışveriş, ölen AVM’ler ve gelişen lojistik talebi at başı giden süreçler. Konut ezberinden çıkarak; okul, öğrenci yurdu, yaşlı bakım evi, lojistik tesis gibi yeni kullanımlara eğilen gayrimenkul yatırımcıları daha karlı çıkacak.’ diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

Notice: Undefined index: disable_clientside_script in /home/u7153422/public_html/wp-content/plugins/seo-image-alt-tags/classes/class-sit-scripts.php on line 26