Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Ölen Kişinin Kredi Borcu Nasıl Ödenir?

Kredi çeken kişinin vefatı söz konusu olursa hayat sigortası aracılığıyla ödenen taksitler geri verilecek ve ödemediği borçlar

0 12

Günümüzde bankalarla iletişim içinde olup, kredi çekmeyen insan sayısı oldukça azdır. İhtiyaçlarını karşılamak için bankaların yolunu tutan her insan, kredi notu yüksekse sicilinde herhangi bir sorun yoksa kredi başvurusunda bulunur ve müspet yanıt alabilir. Sadece ne süre geleceği kim bilir ölüm, kredi çektiğiniz ve borç ödediğiniz zamanlarda da sizi bulabilir.

Kredi talebiniz müspet sonuçlandığında dosya harcamaları ismi altında sizden bir sürü ücret alınacaktır. Dosya masraflarının yanında bir de kredi borcunuza yaşam sigortası yapılacaktır. Yaşam sigortası yaptırmazsanız, ölüm neticesinde kredi borcunuz mirasçılarınıza geçecektir. Yaşam sigortası mecburi olmasa da uygulanması gereklidir. Çünkü kredi alan şahıs yaşamını kaybederse, tüm kredi borçları yaşam sigortası tarafınca ödenecektir. Ek olarak kredi borcu sahibinin ödediği taksitler, varisler tarafınca sigorta şirketinden eğitim edilebilir; çünkü yaşam sigortası kredi borcunun tümü için yapılır. Sadece bazı durumlarda da sigorta firmalari kredi borcunu ödemeyi kabul etmez. Ölüm sebebini detaylıca araştırarak, ödemenin yapılmaması sonucu verilecektir.

Vefat etme neticesinde neler yapılabileceğini gelin beraber inceleyelim:

Hayat Sigortası Nedir? Mecburi mudur?

Hayat Sigortası Nedir? Zorunlu mudur?

Sigorta şirketinin belirli bir ödeme karşılığında sözleşmede yer edinen süre zarfında ölüm olması neticesinde, yakınlarınıza sigorta bedelinin ödendiği türe yaşam sigortası ismi verilmektedir. Kredi başvurusu yaparken, dosya harcamaları gibi ücretlerin yanında bankanız, sizden yaşam sigortası yaptırmanızı da isteyecektir. Kredi çeken kişinin vefatı lakırdı mevzusu olursa yaşam sigortası aracılığıyla ödenen taksitler art verilecek ve ödemediği borçlar silinecektir. Yaşam sigortası bütün kredi çeşitleri için geçerlidir. Kredi türlerini öğrenmek için buraya tıklayın. Yaşam sigortasını bankanız aracılığıyla yaptırma zorunluluğunuz yoktur. Bankalar, sigorta işlemi yapamadığı için anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerine sizi yönlendirirler. Bu sigorta şirketi, sizin istediğiniz koşullarda değilse başka bir sigorta şirketini tercih edebilirsiniz.

Bankalar yaşam sigortası yaptırmazsanız, kredi vermeyeceğini söylese de bu şartın yasal bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Sigorta yaptırmanızı istemekteki aslolan erek; kredi borcunun ödenmesini güvence altına almaktır. Borcunuzu sizin ödeyemeyeceğiniz durumlarda, sigorta şirketinden lüzumlu güvenceyi elde etmiş olacaktır. Bankanız size bu durumu koşul olarak koyuyorsa bu zorlamayı dilekçeyle ya da Tüketici Hakları Yargıcı Heyeti ile görüşerek bildirebilir, sorunuzu çözüme kavuşturabilirsiniz. Lakin yaşam sigortasının size ve ailenize büyük fırsatlar sağlayacağını aklınızdan çıkarmayın derim. Yaşam sigortasıyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yaşam Sigortasının Geçerli Olmadığı Durumlar Nedir?

Hayat Sigortasının Geçerli Olmadığı Durumlar Nelerdir?

Kredi almak için başvurduğunuzda ve yaşam sigortası yaptırdığınızda ölüm riski oluşturan bir hastalığınız var ise, vefat neticesinde sigorta şirketi kredi borcunu ödemeyi reddedecektir. Bu sebeple, kalan borç mirasçılara devredilecektir. Sigorta firmalari bu hastalıkların içine gerilim ya da diyabet gibi yaygın sadece denetim altında tutulabilen hastalıkları da katmaktadır. Bu sebeplerden dolayı, taşıdığınız bütün hastalıkları sigorta şirketine bildirmelisiniz. Bildiri yapmazsanız, sigorta şirketi parayı ödememe hakkına haizdir. Ilave olarak bazı sigorta firmalari, kaza neticesi ölüm haricinde yaşam sigortasının geçerli olmadığını sözleşmelere ekleyebilir. Vefat etme neticesinde mirasçıların mağdur olmaması için poliçenin ve sigorta bildirim formunun dikkatlice okunması gerekmektedir. Sigorta firmalari ölüm sebebini en ince ayrıntısına kadar araştıracaktır. Eğer ölüm sebebi şüpheliyse, yani intiharsa ya da biriyle anlaşarak kendini öldürtmüşse bu firmalar ödeme yapmadan, borcu varislere aktaracaktır.

Dünyada kredi başvurusu yapan insan sayısı sürekli bir şekilde artmakta. Bu esnada yaşam sigortası yapmak, size birçok yarar sağlayacağından size sunulan teklifi art çevirmemenizi öneririm. ABD’de birçok insan; kredi borcu varken, vefat etmekte ve yaşam sigortası yardımıyla varisleri borç ödememektedir. Yaşam sigortası yaptırırken de size verilen formda bütün detayları eksiksiz doldurmalı ve sözleşmeyi dikkatlice okumalısınız. Kendinizi ve sevdiklerinizi garanti altına almak için yaşam sigortası en güzel yollardan biridir. Herhangi bir kaza ya da hastalık neticesinde garantici yaklaşımlar için sigorta şirketinizle iletişime geçmelisiniz.

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.