Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Otopark Sorunu Büyüyor

Gelişmiş ülkelerde kişi başına araç sayısı bizden daha çok

0 25

Nüfus yoğunluğunun her geçen gün artış gösterdiği kentlerde, Otopark yönetmeliğinin yetersizliği, yerel yönetimlerinin ağır kalması, Ülke ekonomisinin gelişmesine paralel alım gücünün artması ile sokak içlerinde ve hatta caddeler taşmış durumda araçların park etmiş olması yaşama konforunu ortadan kaldırıyor.

Gün geçtikçe bu sorunun artarak devam etmedir. Yerel Yönetimlerin durumu ciddiye almaması veya buradan gelen sıcak paranın, çözümü ötelemektedir.

Yürürlükteki Yönetmeliğe göre 3 daire (51- 80m2) için bir otopark gerekli olmasına karşılık, gelir seviyesinin ve aile içerisinde aktif çalışan sayısı ile doğru orantılı artması, ülkemizde araç sahibi olma oranının çeşitli kampanyalar ile teşvik edilmesi sorunun çözümünden bizi uzaklaştırmaktadır.

Metropol kentlerimizde bu sorun daha da çözümsüzlüğe doğru hızla yol almaktadır. Temmuz ayı sonu verilerine göre; ülkemizdeki araç sayısı 20.6 milyon ve bu sayının 3.8 milyonu  en büyük kentimizde bulunmaktadır. Basit bir hesapla 3.8 milyon  aracı park edebilmek için yaklaşık  90 milyon m2 gibi korkunç bir alana ihtiyaç duyulmaktadır.

Geç kalındığını düşündüğümüz bu durumdan çıkmak için ekstra bir iyileşmemin de gözükmemesi umutlarımızı biraz daha ertelememize neden olmaktadır..

Teknolojinin gelişmesine paralel, bazı geliştirilen kompakt otoparkların oluşturulmasında neden adım atılmıyor? Bu yönde Yerel Yönetimler açıklamalardan öteye gidememektedir.

Ağır aksak ve kendi için de bazı problemeler ile devam eden Kentsel Dönüşüm projelerinde dahi bu sorun çözülememektedir.. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu konu ile ilgili somut bir adım atarak Otopark yönetmeliğini güncellenmesi ve sorunu ortadan kaldırmaya yönelik ivedi çözümleri gerekmektedir.

Gelişmiş ülkelerde kişi başına araç sayısı bizden daha çok olmasına rağmen, bizdeki gibi gelişi güzel bir park sorunu bulunmamaktadır.

Bu bağlamda Yerel Yönetimler park sorunu ortadan kaldıracak yatırımlara hız vermelidir. Proje bazında Otopark için alınan ücretlerin bu amaçla kullanılması durumunda böyle bir sorundan da bahsetmemiz mümkün olmayacağına inanıyorum.

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.