Park et devam et sistemi zorunlu olacak!

Her daire için otopark zorunlu olacak

0

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 17 maddeden oluşacak Otopark Yönetmeliği Taslağı’nın son halini vererek kurumların görüşüne açtı.

Oluşturulan taslağa göre her daireye bir otopark zorunluluğu da getiriliyor. Düzenlemeye göre araçların şehir merkezine yönlendirilmemesi amacıyla şehrin merkezi konumları dışındaki çeperlerinde yer alan ana toplu taşıma istasyonu, durak ya da aktarma noktalarına en çok 500 metre mesafede tesis edilen “park et devam et” otopark alanları ayrılacak.

Ayrılacak olan otopark alanlarına sadece binek taşıtları, motosiklet ve bisikletler park edebileceği ifade edildi.

Taslakta yer alan ifadelere göre meskenlerde her daire için bir otopark yapılması zorunlu olacak. Ayrıca beş yıldızlı otellerde her 3 oda için bir, hastanelerde her 75 metrekare için bir, ibadet yerlerinde her 100 metrekare için bir otopark yapılacak.

OTOPARK HESABINI İÇİŞLERİ BAKANLIĞI DENETLEYECEK

Düzenlemeye göre şehirlerde oluşturulan otoparklardan elde edilen para “otopark hesabında” toplanacak. Otopark hesabında biriktirilen paranın ise yeni otopark tesisi için gerekli arsa alımları ile bölge ve genel otoparkların inşasında kullanılacağı açıklandı.

Bu hesapta toplanan paraların otopark tesisi dışında başka bir amaçla kullanılamayacağı belirtildi. Ayrıca otopark hesabında biriken paranın amacı dışında kullanılıp kullanılmadığı ise İçişleri Bakanlığı tarafından denetlenecek.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haber bültenimize abone ol
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz