Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Recai Çakır:”Acentalar arası yer kapma savaşı başladı”

Geçen seneye göre yüzde 30’luk artış bekleniyordu, yıl bütününde. Mart ayına kadar düşük sezon olduğu, güneyde sezonun açılmadığını düşünürsek, haziran ayıyla birlikte yıl sonuna kadar yüzde 30’luk büyüme sağlayacağız.

0 15

BODRUM TANITMA VAKFI BAŞKANI VE SIANJI WELL BEING RESORT YÖNETİM KURULU BAŞKANI RECAİ ÇAKIR

“ACENTELAR ARASINDA YER KAPMA SAVAŞI BAŞLADI”

2014 ve 2015 yılındaki kişi bakımından geçmiş olacağız ama gelir bakımından baktığımız zaman 636 Dolar gibi ki bu, ülkemizin ne kadar ucuza pazarlandığını ve henüz bu dolulukların fiyatlara yansımadığını gösteriyor.

Olumlu tarafından ise 2019’un kontrat dönemi başladı ve firmalar inanılmaz derecede talep gösteriyor. İki yıl öncesinden ön ödeme kalkmıştı. Şimdi deyim yerindeyse acenteler arasında yer kapma savaşı var. 2019 yılında iç turizmde daralma olacağı ve iç turizme çok fazla yer verilemeyeceği öngörülüyor.

Yine görüldüğü üzere turizmin yurt dışına giden yabancılarda da azalmasının en önemli sebeplerden bir tanesi artan döviz kurundaki farklılıklar ki yüzde 30’un üzerinde bir artış oldu. Yabancı parayla yurt dışına çıkmak çok pahalı oldu.

Türkiye, hâlâ eski fiyatlarla TL bazında pazarlandığı için ve geçen sene bu yüzde 30’luk döviz artışı yansıtılmadan geçen seneden fiyatlar belirlendiği için Türk misafirlerinden de erken rezervasyon yapanlar çok kârlı bir tatil yapmış durumdalar.

Doluluklar yüzde 100 oldu. Haziran ayında kısmen Dünya Futbol Şampiyonası ve Türkiye’deki seçimden dolayı biraz boş geçse de sonra dolulukların artması çok önemli. Eylül ekim aylarında da doluluklar devam eder. Turist sayısı artar ama 636 Dolar’ı geçemeyiz.

Önümüzdeki sene 700 Dolar’ın üzerine çıkarız. Gelirlerdeki artış yüzde 19, turistlerdeki artış yüzde 30 olarak göründüğü gibi bize açıkça bunun hâlâ ülkemizin ucuz pazarlandığını gösteriyor. Ülkedeki siyasi istikrar sağlandı. Ekonomik istikrar da en kısa sürede sağlanacağını, dövizin bir raya oturunca turizmin olumlu etkileneceğini düşünüyoruz.

Geçtiğimiz günlerde iki yıl sonra OHAL’in kaldırılması, Türk turizmin açısından çok önemli. Turizm dışında kimse OHAL’in etkilerini konuşmuyordu. Ama ne yazık ki dışarıdaki firmalar OHAL’in olduğu ülkelere sigorta dahi yapmıyorlardı ve kendi ülkelerde de İskandinav pazarı ve birçok Avrupa ülkesinde ülkemizin riskli olduğu söyleniyordu.

Sadece OHAL ile ilgili değil, terör olayları da etkili oldu. Normal bir ülke kapsamı dışındaydık. OHAL’in kalkması, terörün olaylarının son bulması, Türkiye’de otellerimizin 3 yıldır direnmesi bu krize rağmen, 2019 daha parlak bir yıl olacak., Önümüz açık. Geleceğimiz turizmde. Çünkü petrolümüz yok. Hep dış ticaret açığı veriyoruz. Ülkenin petrolü turizmdir. Tüm bunlar doğru yönetildiği takdirde 2023 vizyonunda 75 milyon-80 milyon turiste karşılık, 80 milyar Dolar gelir elde edecek potansiyele sahibiz. Tek ihtiyacımız doğru yatırım ve turizmi çeşitlendirmek.

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.