Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Saraçoğlu Mahallesi yenileniyor!

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Ankara’nın Kızılay semtinde yer alan Saraçoğlu Mahallesi'nin renovasyon çalışmasına başlıyor.

0 36

Türkiye’nin başkenti Ankara’nın ilk toplu konut tasarısı Saraçoğlu Projesi’nin, renovasyon çalışmasının tanıtım toplantısı, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in katılımıyla gerçekleşti.

T.C. Maliye Bakanlığı’nda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum yaptı. T.C. Maliye Bakanlığı’nın desteğiyle projeyi gerçekleştireceklerini söyleyen Kurum, “72 yıl önce Emlak Bank tarafından 120 bin metrekare alan üzerinde gerçekleştirilen, 435 lojman, 250’ye yakın tescilli ağacın yer aldığı ve uzun zamandır atıl durumda olan Saraçoğlu Projesi’ni geçmişine uygun olarak, tarihi dokusunu koruyarak yenileyip Ankara halkına sunacağız” dedi.

İhale tarihi 19 Nisan

Kurum ayrıca, Saraçoğlu Projesi’nin ihalesinin 19 Nisan’da yapılacağını kaydetti.

Ankara halkı Saraçoğlu’yla buluşuyor

Saraçoğlu Mahallesi’nin eski yapısının korunacağına dikkat çeken Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Saraçoğlu Projesi, 7 Mart 2017’de Bakanlar Kurulu’ndan geçerek onaylandı. Geçen bir yıl içinde, üzerinde titizlikle çalışıldı. Burası bir sit alanı, tarihi dokusuna karışılmadan, tek bir tuğlasına bile dokunulmayacak. 1940’lı yıllarda Emlak Bank tarafından hayata geçirilen projenin, yenilenme sürecini Emlak Konut GYO üstlenecek. Eskiden Saraçoğlu Mahallesi denince akla lojmanlar gelirdi. Cumhuriyet tarihine tanıklık etmiş bir alan. Bu tarihi unutmadan, projenin etrafındaki duvarları kaldıracağız. Ankara halkına yemyeşil bir alan sunacağız” şeklinde konuştu.

Şehir rantlarının önüne geçeceğiz

Şehir rantlarının tehlike oluşturduğuna değinen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Dünyanın tüm büyükşehirlerinde rant baskısı var. Saraçoğlu Projesi’nin de rant uğruna heba olacağı kaygısı vardı ancak projede yapılacak çalışmalarla, bu algı ortadan kalktı. Şehirlerin rant baskısı altında ezilmemesi için ne gerekiyorsa yapıyoruz” dedi.

Tarihi eserleri heba etmişler

Zamanında tarihi eserlerin yok edilmesine dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “2000 yılına kadar, tarihi eserleri yok etmeyi amaç edinenler olmuş, tarihi eserler yol yapmak için heba edilmiş. Artık belediyelerimiz bu konuda bilinçli. Saraçoğlu Mahallesi Projesi de bunun örneği. Ankaralılar, ağaçların ve binaların eski yapılarının korunacağı, örnek bir porojeyle buluşacak” diye açıklamalarda bulundu.

Neşe AYYILDIZ/Emlakmanset.com

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.