Listeleri Karşılaştır

Sektör yeni yıldan neler bekliyor?

Sektör yeni yıldan neler bekliyor?

2016, hem inşaat sektörü hem de genel olarak ekonomide dalgalanmalarla dolu bir yıl oldu. İlk çeyrekte başlayan durgunluğun ardından 15 Temmuz darbe girişimi yaşandı.

Kısa süreli tedirginliğin ardından hem sektörün öncü kurumlarından Emlak Konut GYO ve GYODER’in hem de özel konut üreticilerinin gerçekleştirdiği kampanyalar sayesinde olumlu hava esmeye başladı.

Hükümetin de desteği ve Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla faiz oranlarının yüzde 1’in altına inmesi, kredilendirme oranının artması ve KDV’nin düşürülmesi gibi düzenlemeler sektöre ve dolayısıyla ekonomiye nefes aldırdı.

Raporlara göre, 15 Temmuz’un ardından 1 haftada 1 milyar lirayı aşan konut ve ofis satışı yapıldı. Türkiye genelinde sadece Ağustos ayında 114 bin 751 konut satıldı.  3. çeyrekte tüm sektörlerdeki daralmaya rağmen inşaat sektöründe 1,4’lük bir büyüme meydana geldi.

Yani yatırımcı ve tüketicinin birlikte hareket etmesi ve hükümetin de yaptırımlarıyla birlikte ekonomide çarklar yeniden dönmeye başladı. 2016 yılı yavaşlamalara rağmen sektörün temkinli şekilde ilerlediği bir yıl oldu.

Peki, sektörün 2017 beklentileri ne yönde?

İnşaat firmaları 2017 yılında yatırım planlarını yine temkinli şekilde planlıyor. Güçlü finansman yapısına sahip olan firmalar yollarına sarsılmadan devam etmeyi, küçük ölçekli inşaat şirketleri de yeni yılda yaralarını sarıp konut satışlarıyla büyümeyi hedefliyorlar.

Dünyada ve ülkemizde yaşanan terör saldırıları, siyasi gelişmeler, dövizde yaşanan dalgalanmalar, emtia fiyatlarında yaşanabilecek olası değişimlerin tüm ekonomiye ve inşaat sektörüne yansımasını hissedeceğiz elbette. Türkiye genelinde yaklaşık 6,5 milyon yeni konut ihtiyacı var. Daha almamız gereken uzun yollar var. Sektörün beklentisi, KDV oranlarının düşürülmesi, özel sektörün önemli bir kalemi olan kentsel dönüşüm konusunda yaptırımların hafifletilmesi ve mütekabiliyet yasasının daha uygulanabilir olması yönünde.

Tüm gelişmelere rağmen sektör 2017 yılından umutlu. Destek alacağı yeni düzenlemelerle birlikte yeni yatırımlar için hazırlanıyorlar.

 

Bengü Öner SARIKUŞ

img

Bengü ÖNER

Bengü Öner Sarıkuş Kimdir? Milliyet.com.tr, Gazetevatan.com ve Milliyetemlak.com web sitelerinin emlak editörü olarak çalışan Bengü Öner Sarıkuş Başarılı gazeteciliğinin ardından çeşitli medya sektörlerinde görev yaptı. Şuan Kariyerine Salt İletişim Grup'da Medya Direktörü olarak devam etmekte

İlgili Mesajlar

İnşaat sektöründe son durum

İnşaat sektörünün hızlı olduğu ve ülke olarak Pazar Payımızın yüksek olduğu...

okumaya devam et
tarafından Tekin KOÇOĞLU

Alışveriş Merkezleri ve Algı Yönetimi

Algıyı  yönetmek iletişimi yönetmektir. İletişim, algıyı yönetmek, davranış biçimleri...

okumaya devam et
tarafından Engin YILDIRIM

İş ve Alışveriş Dünyasında ‘Z Kuşağı’ Dönemi

Mobil teknoloji, internet, online alışveriş, sosyal medya, dijital nesil gibi kavramlarla...

okumaya devam et
tarafından Engin YILDIRIM

Tartışmaya Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.