Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Serbest Çalışma Alanları Geleneksel Ofislerden 22 Kat Hızlı Büyüyor.

Son 7 yılda serbest çalışma alanları %22’lik bir büyümeyle genişlerken, aynı dönemde geleneksel ofis alanları yalnızca %1 büyüdü. Dünyadaki toplam ofis stoğunun %5’ini oluşturan serbest çalışma alanlarının 2030 yılına kadar tüm ticari ofis gayrimenkullerinin %30’unu oluşturması bekleniyor.

0 1.995

Teknolojinin gelişmesi ve tüketici alışkanlıklarının değişmesiyle ortaya çıkan paylaşım ekonomisi emlak sektöründe de kendini hızla göstermeye başladı. Türkiye’de ve Avrupa’da 20’den çok şehirde özgür çabalama alanlarına rezervasyon olanağı sunan Cowork 7/24, özgür (esnek) çabalama alanlarına dair 2018 yılı verilerini derledi. JLL’nin araştırmasına göre dünya genelinde özgür çabalama alanları nihayet 7 yılda geleneksel ofislerden 22 kat daha süratli büyüyerek çalışma alanı pazarında %5’lik paya haiz oldu. 2018 senesinde dünya genelinde 17 bin 725 özgür çabalama alanının ortalama 2,5 milyon şahıs tarafınca kullanıldığı tahmin ediliyor. Yalnızca Avrupa’da 15 milyon M² büyüklüğe ulaşan özgür çabalama alanlarının 2030 yılına kadar bütün ticari çalışma alanı gayrimenkullerinin %30’unu oluşturması bekleniyor.

2020 itibarıyla büyük şirketlerin %50’si değişik ülkelerde özgür çabalama alanları kiralayacak.

Geçtiğimiz sene dünyada ortalama 3.400 yeni ortak çabalama alanı açıldığına değinen Cowork 7/24 kurucusu Serkan Kurtuluş, “2017’de dünyada 14 bin 411 ortak çabalama alanı bulunurken 2018’de ortak çabalama alanlarının sayısı 17 bini aştı. Çalışmalar gösteriyor ki nihayet bir yılda dünya genelinde 380 bin şahıs daha özgür çabalama alanlarını kullanmaya başladı. Z Kuşağı’nın çabalama hayatına alınması ve uzaktan çabalama modellerinin gelişmesiyle 2020 itibarıyla büyük ölçekli şirketlerin %50’sinin özgür çabalama alanlarına haiz olmasını bekliyoruz” dedi.

Ortak çabalama alanlarında özgür çalışanların oranı azalırken, şirket çalışanları artıyor.

Özgür çabalama alanlarının kullanıcılarına büyük yarar sağladığını belirten Serkan Kurtuluş, “Kira maliyetlerinin ve çalışma alanı giderlerinin artmasıyla birçok kullanıcı özgür çabalama alanlarına yöneldi. Öte taraftan nihayet 5 yılda özgür çabalama alanlarındaki freelancer’ların oranı %14 azalırken şirket çalışanlarının oranı %10 artış gösterdi. Michigan Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre özgür çabalama alanlarının tercih edilmesindeki en büyük etken %84 ile yeni insanlarla etkileşim imkanı olarak karşımıza çıkıyor. İkinci sırada %82 oranıyla yeni iş birliği fırsatları yer alırken, üçüncü sırada ise bilginin paylaşımı özgür çabalama alanlarının tercih edilmesinde gözde rol oynuyor.

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.