Take a fresh look at your lifestyle.

Tapu birden fazla kişi üzerine olabilir mi?

Tapu Masrafı Neye Göre Değişir?

0 4

Tapu, bir kişi üzerine olabileceği gibi birden fazla kişi üzerine de düzenlenmiş olabilir. Bu durumda tapu, bir taşınmaz üzerinde birden fazla kişi ya da ortağın mülkiyet hakkına sahip olduğunu belirtir.

Bu şekilde birden fazla maliğin düzenlendiği tapuya hisseli tapu denir. Hisseli tapu, bir gayrimenkul üzerinde birden fazla kişinin mülkiyet hakkı olduğunu gösterir. Ancak hisseli tapuda hissedarların gayrimenkulun hangi bölümlerine sahip olduğu bilgisi yer almaz. Sadece kişilerin adlarına ve sayısına ilişkin bilgi bulunur.

Tapu masrafı nedir?

Bir taşınmazın sahibinin kim olduğunu gösteren belgeye tapu adı verilir. Bu belge, Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından verilir ve aksi kanıtlanmadığı sürece geçerlidir. Mülkün satılması, el değiştirmesi halinde ise taşınmazın devri ya da iktisap edilmesi gibi işlemler yapılır. Örneğin bir mesken satılırken meskene ait tapu, alıcı adına düzenlenir ve böylece meskenin sahipliği yeniden belirlenmiş olur.

Tapu, bir kişi üzerine olabileceği gibi birden fazla kişi üzerine de düzenlenmiş olabilir. Bu durumda tapu, bir taşınmaz üzerinde birden fazla kişi ya da ortağın mülkiyet hakkına sahip olduğunu belirtir. Bu şekilde birden fazla maliğin düzenlendiği tapuya hisseli tapu denir. Hisseli tapu, bir gayrimenkul üzerinde birden fazla kişinin mülkiyet hakkı olduğunu gösterir. Ancak hisseli tapuda hissedarların gayrimenkulun hangi bölümlerine sahip olduğu bilgisi yer almaz. Sadece kişilerin adlarına ve sayısına ilişkin bilgi bulunur.

Tapu masrafı nedir?

Taşınmaz alım, satım ve devir işlemleri için ödenen meblağ tapu masrafı olarak adlandırılır. Diğer bir ifadeyle bu işlemlerin tamamlanması için tahsil edilen bir hizmet bedelidir. Bir gayrimenkul satımında tapu masrafı her iki taraf için hesaplanır. Dolayısıyla bir taşınmazın satış işleminde alıcı ve satıcı, yasa ile belirlenen oran üzerinden hesaplanan masraf tutarını ödemek zorundadır.

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More


Notice: Undefined index: disable_clientside_script in /home/u7153422/public_html/wp-content/plugins/seo-image-alt-tags/classes/class-sit-scripts.php on line 26