Take a fresh look at your lifestyle.

Tapu Harcı Hesaplama

0 7

Tapu harcı hesaplama 2016 yılında nasıl olacak? İşte tapu harcı hesaplama 2016 hakkında tüm detaylar…

Mülk sahibi gayrimenkulünü sattığında tapu dairesinde satış işlemlerini yapabilmek için alıcıyla beraber tapu dairesinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 2016 yılı için belirlediği oranlarda tapu harcı ödemesi gerekiyor.

Tapu harcı hesaplama işleminde 2016 yılı oranı binde 20 olarak belirlendi. Yani gayrimenkulün tapu dairesindeki tapu devir işlemleri için taşınmazın asıl satış bedeli üzerinden binde 20 oranında tapu harcı ödenmesi gerekiyor. Tapu harcı ödemesi, hem satıcı olan mülk sahibi hem de alıcı ayrı ayrı olarak yapılıyor.

Tapu harcı, bazı durumlarda satıcı olan mülk sahibi alıcıyla anlaşma yaparak binde 40’lık oranı yalnız alıcıdan tahsil edilebiliyor.

Tapu masrafları kapsamında tapu harcı dışında tapu döner sermaye masrafları da bulunuyor. Tapu harcı hesaplama 2016 yılında, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 2016 yılı tarifesine göre, tapu döner sermaye tutarı yüzde 10,11’lik yeniden değerleme oranı ile birlikte 82,50 lira olan bedelin de tapu harcı ile birlikte ödenmesi gerekiyor.

Tapu Harcı Hesaplama 2016 Örneği

Tapu harcı hesaplama 2016 işleminin daha net anlaşılabilmesi için tapu harcı hesaplama 2016 işlemini bir örnekle açıklayalım :

Ahmet Bey, gerçek satış bedeli 200 bin lira olan evini satıyor. 2016 tapu harcı hesaplama işlemine göre Ahmet Bey’in tapu dairesinde 4 bin lira tapu harcı ödemesi gerekiyor. Eğer tapu harcının tamamı olan binde 40’lık bölümünü alıcı ödeyecekse bu tutar 8 bin lira oluyor. Buna ek olarak tapu döner sermaye bedeli olan 82,50 lirayı da ödemek durumunda kalıyor.

2016 yılı tapu harcı ödemesi için mükelleflerin aşağıda bulunan tapu harcı hesaplama 2016 tablosunu incelemesinde fayda var.

Tapu Harcı Hesaplama 2016 Tablosu :

-500 bin lira satış değeri olan ev için 10 bin lira tamamını alıcı ödeyecekse 20 bin lira,
-400 bin lira satış değeri olan ev için 8 bin lira tamamını alıcı ödeyecekse 16 bin lira,
-300 bin lira satış değeri olan ev için 6 bin lira tamamını alıcı ödeyecekse 12 bin lira,
-200 bin lira satış değeri olan ev için 4 bin lira tamamını alıcı ödeyecekse 8 bin lira,
-100 bin lira satış değeri olan ev için ise 2 bin lira tamamını alıcı ödeyecekse 4 bin lira tapu harcı ödemesi yapılıyor.

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More


Notice: Undefined index: disable_clientside_script in /home/u7153422/public_html/wp-content/plugins/seo-image-alt-tags/classes/class-sit-scripts.php on line 26