Tapu harcı indirimi nedir?

0

Emlak vergisine tabii değerler ile bu değerlerin tespit komisyonunun yapısını değiştiren Maliye Bakanlığı, tapu harcı oranlarında da indirime gidiyor.

Harçlar Kanunu ve Emlak Vergisi Kanununda bazı değişiklikleri hazırlayan Maliye Bakanlığı bürokratları, tapu harcı indirimi için de harekete geçiyor.
Şu an halen, gayrimenkul alım satımlarında alıcı ve satıcının her ikisinden de % 1,5 oranında tapu alınıyor. Bu durum alıcı ve satıcılar arasında hem tapu idaresinde bazı sorunlara yol açıyor hem de çoğunlukla bu bedeli gayrimenkulü satın alan kişi ödüyor. Şimdi bu toplamdaki %3’lük oran düşürülüp % 1 ya da 1,5’a indirilmesi planlanıyor.

Tapu harcı indirimi nedir?

- Advertisement -

Tapu harcı, emlak ve gayrimenkul alım ve satım işlemlerinde, devletin vatandaştan tahsil ettiği tapu işlemleri bedeline tapu harcı deniyor. Bu harç ödenmediği taktirde, tapu işlemleri gerçekleştirilemiyor. Gayrimenkul alım satımlarında devletin önemli bir gelir kaynağı olan tapu harcı oranları da her yıl değişiklikler gösterebiliyor. Geçmiş yıllarda 1000’de 33 olan bu oran, 2015 yılında 1000’de 20’ye (ya da % 2’ye) iniyor. Şimdi ise yeni bir tapu harcı indirimi gerçekleştirilerek bu oran biraz daha düşürülüyor ve yeni düzenlemelere gidiliyor.

Yeni düzenleme ne getiriyor?

Yeni düzenleme ile birlikte bir süredir beklenen tapu harcı indirimi geliyor. Buna göre 30 Eylül 2017’ye tapu işlemleri üzerinden alınan 1000’de 20 harç, yeni düzenlemeyle konut ve iş yerleri için 1000’de 15 oranında uygulanıyor. Yine Damga Vergisi Kanununda belirlenen, kağıtlar için damga vergisi oranı da 0 olarak belirleniyor. Yani buna göre, tüm inşaat sözleşmeleri ve inşaat işlerine ilişkin her türlü danışmanlık hizmet sözleşmeleri ile yapı denetim hizmet sözleşmelerindeki damga vergisi oranı da kaldırılmış oluyor. Ayrıca emlak vergisi taktir komisyonlarının da yapısı yeniden düzenleniyor.

Emlak değerlerindeki çarpıklık gideriliyor

Yapılacak yeni düzenlemeyle emlak değer tespitleri için de daha tarafsız, objektif kriterler getiriliyor. Buna bağlı bir diğer yenilik olarak, Maliye Bakanlığı belediyelerle ortak çalışarak Türkiye’nin emlak envanterini çıkarıyor. Şu ana kadarki sayımlar, Türkiye’deki bina sayısını 18 milyon civarında gösterse de Maliye Bakanlığının iskan ve inşaat ruhsatları, bu sayının 20 milyonu geçtiğini gösteriyor.

Geçmişe dönük indirim mümkün mü?

Yeni düzenlemeyle geçmişe dönük tapu harcı indirimi mümkün görünmemekle birlikte 30 Eylül 2017 tarihine kadarki alım satımlarda tapu işlemlerinden alınacak harç düşürülüyor ve ruhsat alınmadığı için arsa vergisi ödeyen binalardan da bina vergisi alınması öngörülüyor.

Milliyet

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haber bültenimize abone ol
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz