Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Tapu tahsis belgesi olan mı yoksa tapusu olan mı hak sahibi olur?

Tapu tahsis belgesi nasıl devredilir, satılır?

0 18

Danıştay Kararları gereğince, “tapu tahsis belgesinin taşınmazın mülkiyetini, belge sahibine nakleden veya mülkiyeti tesbit eden bir tapu niteliğinde olmadığı, ancak yasa ile belirli koşulların varlığı halinde gecekondu sahibine verilecek tapuya esas teşkil eden bir belge olduğunda kuşku yoktur.” hükmüne bağlanıyor. Buna göre, tapu tahsis belgesinin ayni hak sağlamadığı için tapusu olan kimse hak sahibi oluyor.

Tapu tahsis belgesi nasıl devredilir, satılır?

Satış vaadi sözleşmesi ile tapu tahsis belgesinin devri yapılıyor.Ama bu devir gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi anlamına gelmiyor. Noter huzurunda yapılmamış bir satış vaadi sözleşmesi, taşınmaz mal eğer tapuda kayıtlı ise, gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi söz konusu olacağı için geçerli, yok eğer tapuda kayıtlı değil ise, bu takdirde bahis konusu olan gayrimenkul satış vaadi değil, zilyetlik hakkının devri vaadi olduğu için geçerli oluyor. Tapu tahsis belgesi alındıktan sonra, gecekondunun, hak sahibi niteliklerini taşıyan bir kişiye satılması halinde, satış belgesi ve tapu tahsis belgesinin temin edilmesi kaydıyla, tapu yeni maliki adına düzenlenebiliyor.

Bu yazımızda tapu tahsis belgesi hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.