Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Telefon şarj olurken aynı ortamda uyumayın!

Yatak odalarındaki tüm akıllı cihazlar tehlike oluşturuyor

0 7

Gelişen teknoloji ile her geçen gün daha üstün özelliklerle zenginleşen akıllı cep telefonları, artık günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası.

Bir telefondan çok daha fazlası olan bu akıllı cihazlar, internete girmeyi, sosyalleşmeyi, film veya video izlemeyi, lokasyon bulmayı, oyun oynamayı, fotoğraf ve film çekimi yapmayı sağlaması sayesinde hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor. İletişimi bir üst boyuta taşıyan akıllı cep telefonları üstün teknolojileri ile her an, her yerde pratiklik sağlıyor.

Tüm bu olumlu özelliklerine rağmen akıllı cep telefonlarının sağlığa olan bazı olumsuz etkileri ise ne yazık ki sık sık göz ardı ediliyor. Artık hepimiz, akıllı telefonlarla uyumanın sağlığa olan olumsuz etkilerinin farkındayız. Ancak tüm bu negatif etkileri göz ardı ederek uyumadan önce yatağımızın başucuna koymaya da devam ediyoruz.

Belki de artık teknolojik cihazlarla ilgili bu gibi konulara daha çok dikkat çekmek için telefonların başka bir olumsuz özelliğini daha ön plana çıkarmak gerekiyor.Peki başucumuzda telefon şarj olurken yanında uyumanın zararları nelerdir?

Telefon şarj etme esnasında cep telefonu ile uyumayın

Akıllı cep telefonları hayatımızı kolaylaştırmaya devam etse de, devamlı bir manyetik alanın kapsamı altında olmak insan sağlığı için olumsuz etkilere neden olabiliyor. Bunun yanı sıra; akıllı cep telefonlarını yataklarının yanında şarj ederken uyuyan veya uyuya kalan kullanıcılar büyük bir risk altında kalıyor.

Bu konuda açıklamalar yapan ve dünya çapında ses getiren New Hampshire İtfaiye Departmanı’nın Facebook üzerinden paylaştığı içerik, yatakta telefon şarj etme sırasında elektronik aletlerle uyumanın tehlikelerini oldukça net bir şekilde anlatıyor.

İtfaiye departmanının Facebook paylaşımında yer verdiği araştırmaya göre günümüzde çocukların ve ergenlik çağındaki gençlerin % 53’ü, akıllı telefonlarını ya da tablet bilgisayarlarını yataklarında ya da yastıklarının altına yerleştirerek telefon şarj etme işlemini gerçekleştiriyor.

Bu gibi bir durumda telefon şarj etme sırasında akıllı cihazdaki ısının dağılması önlenmiş oluyor ve bunu engelleyecek bir alanda olmadığı için telefon oldukça sıcak hale geliyor. Bu nedenle de telefon şarj ederken yastığın ya da yatağın yanma ihtimali ortaya çıkıyor. Tüm bu riskler nedeni ile ebeveynlerin kendilerinin ve çocuklarının mobil cihazlarını nerede şarj ettiklerine dikkat etmeleri gerekiyor.

Yatak odalarındaki tüm akıllı cihazlar tehlike oluşturuyor

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.