Temizlikte KDV lükse girer

0

Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği (PLAT) üyeleri bir araya gelerek sektörün sorunlarını masaya yatırdı.  KDV, girdilerdeki yüksek maliyet gibi konularda düzenleme talep eden dernek üyeleri önümüzdeki dönemde harekete geçmeye hazırlanıyor.

Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği (PLAT) üyeleri sektörün sorunlarını konuşmak üzere bir araya geldi. Ataşehir Silence Otel’de yapılan toplantıda konuşan PLAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer, özellikle temizlik ürünlerinde KDV’nin yüzde 18 olmasının sektör için büyük bir sıkıntı olduğunu belirterek, “Temizlik bir lüks değil, temel bir ihtiyaçtır. Giderek daha fazla kirlenen bir çevrede tüketicinin bu konudaki taleplerinin göz önüne alınması ve KDV’de düzenleme yapılması gerekiyor. Bu konuda gerekli adımları atmaya hazırlanıyoruz” dedi.

Türkiye AB arası makas çok açık

Özel markaları ürünler (PL) sektörünün en kritik sorunlarının başında, döviz kurundaki hareketliliğe bağlı olarak yükselen maliyetler geliyor. Bu konuda üreticilerin ciddi sıkıntı yaşadığını belirten Özer, PL ürün A marka ürün fiyat karşılaştırması yapıldığında, Türkiye ile AB ülkeleri arasındaki makasın çok açık olduğunu da söyleyerek şöyle devam etti: “Fiyat endeksindeki genel ortalama 100TL’ye karşılık 66.20 TL olan PL ürün fiyatının bazı sektörlerde yüzde 50’ye kadar fark ediyor olması rahatsızlık verici… Fiyat makasının daralması için zincir market yöneticilerinin bakışlarını bu yöne çevirmeleri gerekiyor” diye konuştu.

PL’de kalite artıyor

PL ürünlerin kalitesinin tartışılmaz olduğunun altı çizilen toplantıda, PL ürünlere PLAT logosu eklenerek, PLAT tarafından denetlenmiş yüksek kalite ürün algısının oluşturulması üyeler tarafından talep edildi. Bunun Almanya’daki örneği üzerine geniş kapsamlı olarak konuşuldu. Özel markalı ürünlerde güven algısının giderek güçlendiğini ve tüketicinin bu ürünlere olan ilgisinde önemli bir artış gözlediklerini de kaydeden Özer, bu noktada dernek olarak bir standart oluşturmak için çalıştıklarını da açıkladı. Bir çok üyenin ortak giderler üzerine çalışmalar yapılmasını talep ettiği toplantıda, farklı sektörlerden PLAT üyelerine özel kampanyalar düzenlenmesi gerekliliği üzerine de tartışma yürütüldü.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.