Take a fresh look at your lifestyle.

Tesla Model 3 iptalleri rekor seviyede

Tesla`nın büyük umutlar bağladığı Model 3 aracındaki üretim sorunları bir süre ilkin giderilse de bazı müşteriler beklemeyip ön siparişlerini geri çekiyor. Needham & Co. datalarına göre 1 sene ila 9 aylık bekleme sürelerinden dolayı her 4 Tesla müşterisinden biri Model 3 siparişini iptal etti. 35 bin dolara satılan vasıta için 1000 dolarlık ön ödeme uygulanması gerekiyor.

0 13
Tesla, uzun süredir üretim hedeflerini tutturmakta zorlandığı ekonomi segmenti aracı Model 3’te istediği rakamlara ulaşsa da iptallerden kurtulamadı.
Needham & Co. raporuna göre Model 3 için ön sipariş veren her 4 kişiden 1 tanesi 2020 yılına dek beklememek için siparişinden vazgeçti. İptal edenlerin sayısı yeni siparişleri geride bıraktı. Rapora göre iptal sayısı geçen yılın iki katı oldu.
Model 3 almak isteyen müşteriler ön sipariş esnasında 1000 dolar depozito yatırıyor. Sonrasında elektrikli aracın belirli versiyonlarına göre 2500 dolar daha ödüyor ve araç teslim edildiğinde geri kalan bakiyeyi kapatıyor.
Tesla sözcüsü ise iptallerin yeni siparişlerden fazla olduğunu yanlışladı ve iddia edilen bekleme sürelerinin de gerçeği yansıtmadığını belirtti. Tesla’ya göre bekleme süreleri 1 ay ile 9 ay arasında değişiyor.
HİSSELERDE DÜŞÜŞ
Needham analisti Gill ise söz konusu modellerin aslında lüks sınıfında olduğunu ve bu segmentteki rekabette Tesla araçlarının sönük kaldığını iddia etti.
Tesla, yıl sonuna dek 100 bin Model 3 teslim etmeyi hedefliyor. Hedef tutturulduğu takdirde, elektrikli otomotiv devi yılın ilk yarısına göre teslimatlarını yüzde 27 arttırmış olacak.
Öte yandan kimi uzmanlar Tesla’nın sermaye yapısının sürdürülemez olduğunu da belirterek 2020 yılına dek nakit akışında 6 milyar dolarlık kayıp olacağını ve Tesla hisselerinin yüksek fiyatlanmasının da bu nedenle şişirilmiş olduğunu iddia ediyor.
Tesla hisseleri şu sıralar, 2017 haziran ayında çıktığı zirvesinden yüzde 16 geride seyrediyor. Elon Musk’ın son günlerdeki mağara polemiklerinin ardından perşembe günü hisseler yüzde 3 düşmüştü.

 

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More