Listeleri Karşılaştır

Tesla Model 3 iptalleri rekor seviyede

Tesla Model 3 iptalleri rekor seviyede
Tesla, uzun süredir üretim hedeflerini tutturmakta zorlandığı ekonomi segmenti aracı Model 3’te istediği rakamlara ulaşsa da iptallerden kurtulamadı.
Needham & Co. raporuna göre Model 3 için ön sipariş veren her 4 kişiden 1 tanesi 2020 yılına dek beklememek için siparişinden vazgeçti. İptal edenlerin sayısı yeni siparişleri geride bıraktı. Rapora göre iptal sayısı geçen yılın iki katı oldu.
Model 3 almak isteyen müşteriler ön sipariş esnasında 1000 dolar depozito yatırıyor. Sonrasında elektrikli aracın belirli versiyonlarına göre 2500 dolar daha ödüyor ve araç teslim edildiğinde geri kalan bakiyeyi kapatıyor.
Tesla sözcüsü ise iptallerin yeni siparişlerden fazla olduğunu yanlışladı ve iddia edilen bekleme sürelerinin de gerçeği yansıtmadığını belirtti. Tesla’ya göre bekleme süreleri 1 ay ile 9 ay arasında değişiyor.
HİSSELERDE DÜŞÜŞ
Needham analisti Gill ise söz konusu modellerin aslında lüks sınıfında olduğunu ve bu segmentteki rekabette Tesla araçlarının sönük kaldığını iddia etti.
Tesla, yıl sonuna dek 100 bin Model 3 teslim etmeyi hedefliyor. Hedef tutturulduğu takdirde, elektrikli otomotiv devi yılın ilk yarısına göre teslimatlarını yüzde 27 arttırmış olacak.
Öte yandan kimi uzmanlar Tesla’nın sermaye yapısının sürdürülemez olduğunu da belirterek 2020 yılına dek nakit akışında 6 milyar dolarlık kayıp olacağını ve Tesla hisselerinin yüksek fiyatlanmasının da bu nedenle şişirilmiş olduğunu iddia ediyor.
Tesla hisseleri şu sıralar, 2017 haziran ayında çıktığı zirvesinden yüzde 16 geride seyrediyor. Elon Musk’ın son günlerdeki mağara polemiklerinin ardından perşembe günü hisseler yüzde 3 düşmüştü.

 

img

Emlak Manset

İlgili Mesajlar

1915 Çanakkale Köprüsü’nde son durum!

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 18 Mart Stadyumu'nda düzenlenecek 18 Mart Şehitleri Anma...

okumaya devam et
tarafından Emlak Manset

Üç günde müteahhitler’e para yağdı

Merkez Bankasından geçen Cuma 37 milyar gelmiş, bunun 17 milyarı 3 günde harcanmıştı. 17...

okumaya devam et
tarafından Emlak Manset

Kabataş-Mahmutbey hattının raylarına ilk vagonlar indirildi

İstanbul'un ikinci, Avrupa yakasının ilk sürücüsüz metrosu Kabataş-Mahmutbey hattının raylarına ilk vagonlar indirildi.

okumaya devam et
tarafından Emlak Manset

Tartışmaya Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.