Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

THY’de 25 Bin TL Maaşla Pilot Olmak İstermisiniz?

İstanbul Yeni Havalimanı ile kadrosunu genişletmeyi hedefleyen Türk Hava Yolları, 1000 pilot alımı yapacaklarını duyurdu.

0 14

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Çay, İstanbul Yeni Havalimanı’na geçilmesiyle birlikte büyüme oranı ve kapasitelerinde artış olacağını, bu doğrultuda yeni personel alımı yapacağını söyledi.

Abdulkerim Çay, Yeni Havalimanı’na geçtiklerinde ihtiyaçlarını karşılamak üzere bin pilot alımı yapacaklarını belirtti.

THY tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamada da, aynı sebepten yeni kabin memurları alınacağını bildirilmişti. Yeşilköy’deki Uçuş Eğitim Merkezi’nde yapılan, THY Pilot İstihdamı Bilgilendirme Toplantısı sonrası konuşan Çay, yeni uçaklara yönelik pilot istihdamı artırmak amacıyla çalıştıklarını, bu hedef doğrultusunda adayları hem yurt içinde hem de dışında eğitime gönderdiklerini belirtti.

Pilotların yaklaşık 25 bin TL maaşla işe başladıklarını söyleyen THY GMY Çay, 2 yıllık eğitim süresince de konaklama gibi ihtiyaçlar için maddi destek sağlandığını bildirdi.

Alınacak 1000 yeni pilot adaylarına öncelikle kendi uçuş okullarında eğitim vereceklerini söyledi.

Dünyanın farklı yerlerine pilot adaylarını eğitim için gönderdiklerini, gereken şartlar arasında en az 2 yıllık üniversite mezunu kriterinin yer aldığını ifade etti. Başvuruların bazı dönemlerde 80 bine kadar çıktığını, bunlardan şartlara uygun olmayanların elendiğini, bu işe gerçekten gönül vermiş insanların söz konusu aşamaları büyük çaba göstererek geçtiğini dile getirdi.

Dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu firması olan THY’nin halihazırda 4 bin 500 pilottan oluşan bir kokpit ekibi bulunuyor.
Adayların 4 ay kadar sürecek olan seçim döneminde başarılı olmaları halinde, yetiştirilmek üzere Pilot Akademisi‘ne katılacağı, mesleğe dair öğrenilmesi gerekenlerin 18 – 24 ay içerisinde aktarıldığı belirtildi.

İkinci pilot olarak iki yıldır görev yapan, akademide eğitim aldıktan sonra ABD’ye gittiğini söyleyen Serhat Furkan Menteş, eğitimlerin çok zor olmadığını, acil durumlar için simülatörlerde eğitildiklerini ve hatlara hazırlık için tecrübe edindiklerini söyledi.

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.