Toplu Taşımada Turnike Sistemi Ortadan Kalkıyor

Akıllı Telefonlarınız Ulaşım Kartı Yerine Geçiyor.

0

Elektronik Biletleme Sistemi (Electronic Ticketing System – ETS), otobüs, vapur, metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına binerken kullandığınız ulaşım kartınızdaki ‘kontürüm bitti’ endişesine ve ‘fazla kontürü olan var mı’ arayışına son verecek. Üstelik ulaşım kartınızı ya da cep telefonunuzu cebinizden, çantanızdan çıkarmaya gerek kalmayacak. Sistem sizi giriş yaparken otomatikman algılayacak. Böylelikle turnike sistemi ve turnike önünde kalabalığın birikmesi de ortadan kalkacak.

Avrupa Birliği tarafından onaylanan Ar-Ge bütçesi 4 milyon Avro olan ve İTEA ile TÜBİTAK onayı alan akıllı ulaşım altyapı projesi ETS uygulamaya geçtiğinde cep telefonunuzu toplu taşıma araçlarında bilet olarak kullanabildiğiniz gibi, kontörünüz bittiğinde mobil uygulama aracılığı ile anında yükleme yapabileceksiniz.

İlk kez bir Türk firmasının konsorsiyum liderliğini üstlendiği ETS Projesi, 5 ülkeden 8 firma tarafından ortaklaşa yürütülüyor. Projenin uluslararası ortakları 18 Ocak 2018, Perşembe günü Konsorsiyum Lideri Elektronet’in evsahipliğinde Türkiye’de biraraya geliyor.

Yıldız Teknopark İkitelli Yerleşkesi’nde yapılacak toplantıya ELEKTRONET (Türkiye), TMOB (Türkiye), SIVECO(Romanya), CONVEX (Romanya), DTS (Güney Kore), IDI-EIKON, NTB (İspanya) ve ISEP-GECAD (Portekiz) firmaları, üst düzey temsilcileri ile katılıyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı tarafından da desteklenen ve dünyaya teknoloji ihraç eden Türk firması Elektronet Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaptana, Elektronet CTO Ali Çekmeceligil, Elektronet Üretimden Sorumlu Genel Müdür Ramazan Ötük, Elektronet Proje Yönetim Ofisi’nden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bengü Türk ve proje ortaklarının ile birlikte hazır bulunacakları toplantıda ETS Projesi’nde gelinen son nokta kamuoyu ile paylaşılacak, turnike sistemini ortadan kaldıran DEMO uygulaması ilk kez deneyimlenecek.

Mehmet Kaptana

Elektronet A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı

Tarih : 18 Ocak 2018, Perşembe

Saat : 14:00 – 16:00

Yer : Yıldız Teknopark Yerleşkesi, İkitelli OSB Mah. YTÜ İkitelli Teknopark Sok. No:1-2 Giriş Katı Fuaye Alanı Başakşehir – İstanbul

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Haber bültenimize abone ol
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz