Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

TÜİK Haziran 2018 Konut Satış İstatistikleri değerlendirmeleri

Türkiye genelinde konut satışlarının yüzde 22,4 oranında artarak 119 bin 413'e, yabancılara yapılan konut satışlarının ise yüzde 7 artarak 2 bin 60'a geldiğini görüyoruz

0 9

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı:“Önümüzdeki dönem daha iyi veriler alacağız”

Türkiye genelinde konut satışlarının yüzde 22,4 oranında artarak 119 bin 413’e, yabancılara yapılan konut satışlarının ise yüzde 7 artarak 2 bin 60’a geldiğini görüyoruz. Bu bize, yapılan kampanya ve desteklerin meyvelerini almaya başladığımızı gösteriyor.

Özellikle konut kredilerinin düşürülmesinin çok önemli etkisi oldu. Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,6 artarak 57 bin 64 olması bunu kanıtlıyor. Seçim sürecinin geride kalması ve Ohal’in kalkması gibi konuların etkisini de önümüzdeki aylarda göreceğiz.

Yerli alıcıya da yabancı alıcıya da baktığımızda satış rakamlarının memnuniyet verici olduğunu görüyoruz. Haziran ayında Irak vatandaşlarının Türkiye’den 315 konut, İran vatandaşlarının 228 konut aldığını görüyoruz. Ancak bu tablonun daha da iyi hale gelmesi için bazı desteklere ihtiyaç bulunuyor. Örneğin; yabacıya konut satışında 1 milyon dolarlık konut alım şartının 300 bin dolara düşürülmesi, Türkiye’ye daha fazla yabancı yatırımcı çekmenin önünü açacağı gibi konut satışlarını da artıracaktır.

Abdüssamet Bahadır/ Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı: “Kampanyalar yabancının da iştahını artırdı”

Rakamlara baktığımızda uzun zamandır beklediğimiz hareketliliğin başladığını görüyoruz. Bir önceki ay bunun sinyallerini almaya başlamıştık. Önümüzdeki dönemde bunun etkilerini daha çok hissedeceğiz. Konut sektöründe yapılan kampanyalar yabancıların alım iştahını da artırdı. Sektör araştırmalarına ve verilere baktığımızda markalı konut satışlarında yabancı alıcıların oranının yüzde 10 ile son 15 ayın zirvesine çıktığını görüyoruz. Özellikle ipotekli konut satışlarının yüzde 35,3 oranında artarak 47 bin 648’i bulması çok önemli bir gösterge. Bunda kredi faiz oranlarının düşürülmesi çok etkili oldu. Bundan sonra da istikrar ve ekonominin toparlanmasıyla beraber daha da iyi veriler alacağız.

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:“Kredi oranları düşünce satışlar arttı”

Türkiye genelinde konut satışlarının yüzde 22,4 oranında artarak 119 bin 413’e gelmiş olması çok sevindirici. Özellikle de ilk defa satılan konut sayısının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,6 artarak 57 bin 64 olması ve ipotekli konut satışlarının da yüzde 35,3 oranında artış göstererek 47 bin 648’i bulması çok önemli. Uzun zamandır böyle güzel bir tabloyla karşılaşmamıştık, ilk defa konut kredilerinin düşürülmesinin çok önemli etkisi oldu. Alınan kararlar konut sektörüne canlılık olarak yansımaya başladı, önümüzdeki dönemde bunun etkilerini daha çok hissedeceğiz. Sonuçta sektörün her zamanki gibi ekonominin lokomotifi olmaya devam edeceği konusunda hiç şüphe yok.

Tüfekçioğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Tüfekçioğlu: Faiz indirimi devam etmeli

 

TÜİK tarafından açıklanan son konut satış rakamlarına göre Haziran ayında Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22 artışla toplam 119 bin 413 konutun satışı gerçekleşti. Bu da konut satışını desteklemek amacıyla yetkili makamlar tarafından ilk yarıda alınan önlemlerin etkili olduğunu gösteriyor.

 

2018 yılının ilk altı aylık dönemine baktığımızda ilk aylarda yaşanan durgunluk faiz indirimi ve yetkili makamlar tarafından verilen teşviklerle son bulmuştu. Yılın geri kalanında konut satışlarının artarak devam etmesi için faiz indiriminin devam etmesi gerektiğine inanıyoruz.

 

Ekonominin itici gücü olan inşaat sektörünün desteklenmeye devam edilmesi gerekiyor. Demir ve beton dahil bütün inşaat malzemelerinde ciddi fiyat artışlarının geri getirilerek yatırım yapılabilir hale gelmesi çok önemlidir. İnşaat sektörüne entegre olan üreticeler ve çalışanların istihdam edildiği bir pazarda faiz arttırımın düşürülmesi, satışların arttırılması, piyasada yaşanan nakit sıkıntısının gidirilmesi ve ekonominin canlanması için piyasayı ateşleyici etken olacaktır.

Ayrıca KGF Kredileri firmaların kullandığı banka kredi oranları mutlak suretle düşürülmedidir.

Diğer taraftan istatistiklere baktığımız zaman yabancı yatırımcılara konut satışlarının da yüzde 7 oranında artış göstermesi hem sektörümüz hem de ülke ekonomimiz açısından oldukça sevindirici.

Yabancıya satışta, 1 milyon dolarlık konut alım şartı, 300 bin dolara inerse bu ilginin katlanarak devam edeceğine inanıyoruz. İnşaat sektörüne güvenimiz tam, yatırımlarımıza ara vermeden tüm gücümüzle devam edeceğiz.

 

ERA Gayrimenkul Türkiye İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Gürkan Akkuş: Emlak sektöründe yaşanan artış 200’e yakın sektörü hareketlendiriyor

 

TÜİK tarafından Haziran ayı konut satış rakamlarına baktığımızda, 2017 yılının Haziran ayına kıyasla Türkiye genelinde konut satışları %22,4 oranında  artarak 119. 413 oldu. Sonuçlar hem gayrimenkul sektörü hem de gayrimenkul sektörüne bağlı 200’den fazla yan sektör için oldukça umut verici bir gelişme. Satışlarda yaşanan artışlarda kampanya ve faiz oranlarındaki indirimlerin meyvelerini verdiğini görüyoruz. Kampanya ve faiz indirimlerinin önümüzdeki günlerde devam etmesi ile birlikte konut satışlarında artışın devam etmesi kaçınılmaz olacaktır. Sektörde konuta olan sürekli bir talep olduğunu yakından izliyoruz ancak faizlerin yüksek olmasından kaynaklı alımların ertelendiğini görüyoruz. Haziran ayında faizlerin düşmesiyle de bunun etkisini bir kez daha görmüş olduk. Faizlerde yapılacak indirimlerle birlikte ülkenin ekonomisinde de ciddi oranda hareketlenme yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

 

Kiler GYO Genel Müdürü Tarık Gürdil: Kur ve faizlerin seviyesi talebi etkiliyo

Konut istatistiklerine baktığımızda Haziran ayında konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,4 oranında artarak 119 bin 413 adet konutun satışının gerçekleştiğini görüyoruz. İnşaat sektöründe ilk altı ayı değerlendirecek olursak, konut kredi faizlerinin aşağı çekilmesi, peşinat desteği ve indirim kampanyası ile birlikte yılın ilk dört ayında yaşanan durgunluk Mayıs ayı itibariyle son buldu.  Bizler de özel sektör temsilcileri olarak ekonomi ve sektörümüz için üzerimize düşen görevleri yerine getiriyor, fedakarlıklar göstererek sektörün canlılığını koruması için ne gerekiyorsa yapıyoruz.

Yakalanan ivmenin Haziran ayının sonuna kadar uzatılan peşinat ve indirim kampanyasının etkisiyle birlikte artış göstermeye devam ettiğini görmüş olduk. Yatırım ve oturum amaçlı konut almak isteyenlere bu güzel fırsatı bu dönemde değerlendirmiş oldu. Yılın ikinci yarısındaki trendi ise faizlerin seyri belirleyecek. Kredi faizleri ise yeniden tırmanışa geçti. Kur ve faizlerdeki dalgalanmalar ister istemez konut talebini olumsuz etkiliyor. Ancak yeni dönemden umutluyuz. Ekonomi yönetiminin alacakları önlemler ve kararlar ile oranların yeniden düşüşe geçeceğini ümit ediyoruz.

MİNT Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu: Faizlerin psikolojik sınırın altında tutulmasıyla birlikte 2018 yılında bir rekor daha gelebilir 

Haziran’da uygun fiyat sektörü hızlandırdı. Türk insanının konut sahibi olma arzusu güçlü şekilde devam ediyor, şartlar doğru olduğunda bu arzusunu realize ediyor. Türkiye’de talep sorunu yok. Şartlar sorunlu. Kamu konut kredileri ve konut özelindeki dolaylı ve direkt kamusal yükleri yılsonuna kadar sıfırlayarak sürece büyük katkıda bulunabilir.

Haziran ayı konut satışlarında yakaladığımız artıştaki en büyük etmenin faiz indirimi ve kampanyaların etkisi olduğunu unutmamamız lazım. Konut almak isteyenler faiz indirimi ve kampanyaları çok iyi değerlendirdiğini görüyoruz.

Ekonominin lokomotifi olan sektörümüzde Türkiye genelinde konut satışları 2018 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %22,4 oranında artarak 119 413 oldu. Satışların yine büyük oranda 3 büyük şehirde gerçekleştiğini görüyoruz. Giderek artan şehirleşme, evlilik ve boşanma oranlarının artması gibi sebeplerden dolayı büyük şehirlerimizde konuta olan talep her zaman artış göstermeye devam edecektir. Şuanda da hali hazırda sürekli artan bir konut talebi var ancak alım yapmak için faizlerin düşürülmesi gerekmektedir. Faizlerin yılsonuna kadar psikolojik sınırın altında tutulması 2018 yılında konut satışlarında ikinci bir rekora imza atmamıza yardımcı olacaktır. Bu rekorla birlikte ülke ekonomimizde de ciddi bir hareketlenme yaşanacaktır.

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı;

 

Gayrimenkul sektörünün önde gelen markalarının KONUTDER, GYODER ve İNDER gibi üç büyük dernek çatısı altında bir araya gelmesiyle başlatılan “Birlikten Güç Doğacak, Türkiye Kazanacak” kampanyasının hem sektörümüze hem de ülke ekonomisine oluşturduğu katma değeri bugün açıklanan haziran ayında gerçekleşen 119 bin 413 konut satışıyla görüyoruz. Bu tarihi kampanya sadece gayrimenkul sektörüne değil, ekonomiye de kısıtlı zamanda canlılık sağladı.

Genele baktığımızda ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %25,6 arttı, sadece haziran ayında 57.064 konut ilk defa satıldı. Ayrıca yabancılara yapılan konut satışlarında da bir önceki yıla göre yüzde 84’lük bir artış yaşanmıştır.

Bu veriler her zaman söylediğimiz gayrimenkule talebin canlılığını koruduğunu ve tüketicinin fırsat oluştuğunda derhal alıma geçtiğini göstermiştir. Seçim akabinde istikrarın devam edecek olmasıyla beraber önümüzdeki dönemde ekonomi çarkları daha hızlı dönecek ve bu yılda geçtiğimiz yıllardaki konut satış rakamlarını yakalayacağımızı öngörüyoruz.

BABACAN HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI İBRAHİM BABACAN

HAZİRAN AYI KONUT SATIŞ DEĞERLENDİRMESİ

Konut satışlarında Ulusal Kampanya’nın etkisiyle mayıs ayında başlayan yükseliş eğilimi, haziranda yüzde 22.4’lük artışla, yılın ilk yarısında zirveye ulaştı. Yatırımcılarımızdan gelen taleplerle bu yönde bir artış olacağını tahmin ediyorduk. Beklentimizde yanılmadık. Sektörümüz yeniden eski verimli günlerine kavuştu.

Rakamlara baktığımızda, yabancı yatırımcıya satışın da artış yönlü hareketliliğini koruduğunu görüyoruz. Haziran ayı içerisinde yabancıya yapılan satışlarda yaşanan yüzde 7’lik artış, sektörümüzde yabancı yatırımcı taleplerinin giderek arttığını kanıtlar nitelikte.

Faizlerin yüzde 1’in altına çekilmesi, yatırımcılar tarafından bir fırsat olarak görüldü. Yatırımcıyı alım yönünde harekete geçirmenin yolu faizleri yüzde 1’in altında tutmaktan geçiyor. Yatırımcı düşük faizi konutta bir fırsat olarak algılıyor.

Ulusal Kampanyanın sona ermesiyle konutta fırsat dönemi de sona ermedi. Aksine KDV ve tapu harcı indirimiyle ekim ayına kadar sürecek olan bu dönemin, satışların zirve yapacağı bir dönem olacağına inanıyoruz. Dövizdeki yükselişin etkisiyle artan maliyet baskısına karşılık fiyatlarımızı düşük seviyelerde tutuyoruz. Babacan Holding olarak yatırımcılarımızdan gelen talep karşısında faiz oranlarında yaşanan artış yönlü harekete rağmen Ulusal Kampanya sürecini bir ay daha uzattık, kampanya süresince yüzde 20 indirim yüzde 0.98 faiz oranı uygulamasına devam edeceğiz. Holding olarak bu süreçte sektöre en büyük katkıyı sağlayan şirketlerden biri olmayı hedefliyoruz.

Hasanoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu

Türkiye genelinde konut satışları 2018 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,4 oranında arttı. Geçtiğimiz aylarda hayata geçirilen tapu harcı indirimi ile konut kredilerinde yapılan yeni düzenlemeler durgun seyirdeki emlak sektörünü canlandırmıştı. Bunun yanı sıra GYODER, İNDER ve KONUTDER’in öncülüğünde başlatılan ‘Birlikten Güç Doğacak Türkiye Kazanacak’ kampanyası da konut satışlarını hızlandırdı. Sektörü olumlu yönde etkileyen bizim de Hasanoğlu İnşaat olarak BANU EVLERİ Ispartakule 2 ve BANU EVLERİ Ispartakule 3 projelerimizle destek verdiğimiz kampanyanın 30 Haziran’a kadar uzamış olması satışların hızlı bir ivme kazanmasına katkı sağladı.

 

Haziran ayında yabancılara yapılan konut satışlarında ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7 oranında artış gerçekleştiğini görüyoruz. Bu artış yabancı yatırımcının ülkemize olan ilgisinin bir göstergesidir. Yabancılara konut satışında İstanbul ilk sıradaki yerini korudu. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Bursa, Ankara ve Yalova takip etti. Yabancıların ülkemizde konut yatırımına devam etmesi ülkemize yönelik olumsuz algı çalışmaların başarısız olduğunun kanıtıdır. Önümüzdeki dönemde de yabancı yatırımcının uzun yıllardır olduğu gibi yine Türkiye’de konut yatırımına devam edeceğini öngörüyoruz.

 

Keleş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İlker Keleş

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 2018 Haziran ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Keleş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İlker Keleş, “Haziran ayında Türkiye genelinde konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22,4 oranında arttı. Bu verilerden, konut sektörünü canlandırma adına hükümetimizin yaptığı hamlelerin olumlu sonuç doğurduğunu görüyoruz. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER)’in öncülüğünde başlatılan ‘Birlikten Güç Doğacak Türkiye kazanacak’ kampanyasının uzatılması da konut satışlarının artmasına katkı sağladı.

Yabancılara satılan konut satışlarına baktığımızda ise bu ay geçen yılın Haziran ayına göre yüzde 7 oranında bir artış yaşandığını görüyoruz. Haziran ayında yabancılara 2 bin 060 adet konut satışı gerçekleşti. Yabancılara konut satışında İstanbul yine ilk sırada yer aldı. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Bursa, Ankara ve Yalova izledi. 2017 yılında yabancılara satış konusunda vatandaşlık hakkı verilmesi ve KDV muafiyeti gibi yeni düzenlemeler yabancı ülke vatandaşlarının ülkemize olan ilgisini daha da artırdı. Yabancı yatırımcının ülkemize güveninin göstergesi olan bu artışın önümüzdeki aylarda da devam etmesini bekliyoruz” dedi.

 

 

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.