Listeleri Karşılaştır

Tüketicilerin yarısı İstanbul’dan ev arıyor!

Tüketicilerin yarısı İstanbul’dan ev arıyor!

Doğan Grubu içindeki Hürriyet Emlak ve uluslararası gayrimenkul teknoloji şirketi Homsters işbirliğiyle etkinlik gösteren Projeland, illere göre ev projelerinin sayfa görüntülenme istatistiklerini deklare etti.

 

 Projeland datalarına göre; yeni bir konuta haiz olmak isteyenler alıcıların % 47,14’ü evini İstanbul’dan arıyor. İstanbul’da ev arayanların maksimum tercih etmiş olduğu konum ise % 8,76’yla yeni markalı ev projeleriyle dikkat çeken ilçe Maltepe oldu.

 

Maltepe’deki alıcılar Adalar manzarası istiyor

Maltepe’den ev almak isteyen ev sahipleri evlerini merkezi lokasyonlarda olmasına itina gösterirken bunun haricinde Prens Adaları manzarasının da keyfini sürmeyi tercih ediyor.  Maltepe’de yaşamak isteyen ev alıcıları ortalama 300 bin liradan başlangıç fiyatlarıyla sıfır ev bulabilirken, ilçede maksimum fiyat ise 3 milyon 500 bin liraya kadar çıkıyor.

 

Bütün ev projeleri ve ev alıcılarını tek çatı altında birleştiren Projeland’de maksimum sıfır ev aranan ikinci ilçe ise % 4,98 ile Pendik oldu. Kent merkezine uzaklığı sebebiyle ev fiyatlarının uygun olduğu Pendik, Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakın olması sebebiyle maksimum tercih edilen ilçelerden biri oldu. Alıcılar Pendik’te 150 bin liradan başlayan fiyatlara ev bulabiliyor.

 

Hürriyet Emlak Projeland datalarına göre; yeni bir konuta haiz olmak isteyenler alıcıların maksimum ev aramış olduğu üçüncü ilçe Kadıköy oldu. İstanbul’da ev arayanların % 4,21’i Avrupa Yakası’na da basit ulaşım olanağına haiz Kadıköy’ü tercih ediyor. Kentsel dönüşümle beraber birçok markalı ev projelerinin yer almış olduğu Kadıköy’de sıfır 460 bin liradan başlıyor. İlçede fiyatlar, bilhassa Bağdat Caddesi civarında 7 milyon liraya kadar hayata geçiriliyor.

 

Ankara’nın gözde semti Çankaya, İstanbul’u geride bıraktı

 

Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden olan Ankara ise Hürriyet Emlak Projeland’in araştırmalarına göre İstanbul’un ilçelerini geride bırakıyor. Ankara’da ev alıcılarının % 9,5’u sıfır konutunu Çankaya ilçesinde aradı. Çankaya ilçesinde bulunan ev projelerinde sıfır 159 bin liradan başlarken, maksimum fiyat ise 3 milyon 500 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Çankaya’dan sonrasında Etimesgut ilçesi de tercih edilen ilçeler içinde ikinci sırada yer alıyor. Ankara’da ev arayanların % 3,78’i ise Etimesgut’tan ev sahibi olmak istiyor. İlçede 160 bin TL’den başlayıp maksimum 1 milyon 600 bin TL’ye kadar artış gösteriyor.

 

img

Emlak Manset

İlgili Mesajlar

Türkiye’nin en eğlenceli Çocuk Festivali başlıyor!

Türkiye’nin ödüllü “en eğlenceli alışveriş ve yaşam merkezi” Viaport Asia, 23...

okumaya devam et
tarafından Emlak Manset

TOKİ borcunu kapatana yüzde 22 indirim yaptı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından borcunu erken kapatıp tapusunu almak isteyen konut ve...

okumaya devam et
tarafından Emlak Manset

Güvenilir Bir Adalet Sistemi Güçlü Bir Ekonominin Temelidir

ÖZEL Avukatlık Danışmanlık'ın kurucusu, TÜGİAD Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve...

okumaya devam et
tarafından Emlak Manset

Tartışmaya Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.