Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

Türk halkının hala en kuvvetli yatırım aracı gayrimenkul

2 52

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçtiğimiz günlerde Eylül ayında gerçekleşen konut satışlarının karnesini açıkladı. Açıklanan rakamlar oldukça umut verici. Çünkü Eylül ayında hem krediyle gerçekleşen satışlarda hem de nakit satışlarda ciddi bir artış gözleniyor.

Özellikle Temmuz ayında yaşanan talihsiz gelişmelerin ardından beklenen kriz ortamının doğmaması için Emlak Konut GYO, GYODER gibi sektörün demirbaşlarının kampanya başlatması, ekonominin seyrini etkiledi.

Gayrimenkul kampanyaları, gayrimenkul edinmede zorlanan tüketiciye yeşil ışık yaktı. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bankaların faiz indirimine gitmesi de kredili satışlara sirayet etti. Bankaların faiz oranları 1,20 değerlerinden 0,95’e kadar geriledi. Kredili konut alımında yüzde 25’lik nakit ödeme şartı da yumuşatılarak yüzde 20’ye çekildi. Hükümetin direktifiyle gerçekleşen bu uygulama birçok bankada kabul gördü ve konut kredili ev almak isteyen tüketici artık evin değerinin yüzde 80’ine kadar kredi kullanabiliyor.

Konut satışları yüzde 17,8 arttı

Tüm bu etkenlerle birlikte TÜİK rakamlarına bakıldığında Türkiye genelinde konut satışları 2016 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %17,8 oranında artarak 108 bin 918’e ulaştı.

Türkiye genelinde ipotekli yani kredili konut satışları ise 2015 yılının aynı ayına göre %46,7 oranında artış gösterdi ve 42 bin 083 oldu. Bütün bu verilere bakıldığında yılsonunda toplamda 1 milyon 500 bin konut satışına ulaşmayı umuyoruz.

Ancak gayrimenkul sektöründe gözlemlenen bu olumlu tablo, diğer sektörlerde bu kadar canlı şekilde hissedilmiyor. Birçok tekstil devi iflas erteleme vermek için olağanüstü hal döneminin bitmesini beklerken, birçok perakende markası da kepenk kapatıyor.

Bu gelişmeler takip edildiğinde yaşanan olumsuz gelişmelerin Türk ekonomisine zarar vermemesi için en çok desteklenen sektörlerden birinin gayrimenkul sektörü olduğu sonucuna varılabilir. Bu da gayrimenkul sektörünün ekonominin lokomotif sektörü olduğu inancını kuvvetlendiriyor.

Ayrıca değişmeyen bir diğer gerçek; Türk halkının özellikle böyle hassas dönemlerden geçerken kendini en güvende hissettiği yatırım şekli, ‘gayrimenkul yatırımı’.

Bengü ÖNER SARIKUŞ

2 Yorumlar
  1. Nurcan Keskinkaya diyor

    Bengü Hanım çok güzel birisi Milliyet’ten takip ediyorduk. Artık burdan takip edelim

  2. Zeliha diyor

    Bengü Hanım Hayırlı olsun yazıları bekliyoruz

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.