Emlak Haber Ajansı
Emlak Analizi ve Güncel Emlak Haberleri

TV Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir TV almayı düşünüyorsanız bazı hususlara çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin alacağınız Tv’nin Ebatı, Çözünürlüğü, Hertz’i ne olmalı?, LED mi, OLED mi yoksa QLED mi olmalı?

0 51

Bir TV almayı düşünüyorsanız bazı hususlara çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin alacağınız Tv’nin Ebatı, Çözünürlüğü, Hertz’i ne olmalı?, LED mi, OLED mi yoksa QLED mi olmalı? ve tabi ki seçeceğiniz bu özelliklere göre değişecek Fiyatı ne olmalı?

Dolayısıyla tüm bunları düşünmenize ve bu tip özelliklerle uğraşmanıza gerek yok. Siz sadece bütçenizi belirleyip aşağıda en iyi tv tavsiyeleri listemizde yer vereceğimiz belli başlı teknik kavramlara dikkat edin yeter.

TV Alırken Dikkat Edilecekler

Aslında en dikkat edilecek husus budur desek yeridir. Çünkü TV alırken yapmanız gereken ilk iş; TV için ayıracağınız bütçeyi belirlemek olmalıdır. Bunu yaparken de tercih edeceğiniz TV’nin hem fiyatı hem bu fiyata verebileceği performansı hem de uzun yıllar arıza çıkarmadan çalışması çok önemlidir.

Nasıl ki bilgisayar ve cep telefonlarında donanım ve işletim sistemi  ne kadar güçlü ise o cihaz o kadar güçlüdür, Mercedes’le Fiat marka araçlar aynı kalitede malzeme kullanmadıkları için fiyatları da farklıdır ayn bunun gibi  TV’lerde de durum böyledir. Çünkü 500 TL‘ye de bir TV alabilirsiniz 100.000 TL‘ye de. Yani tercih tamamen size bağlıdır.

Sonuçta TV araştırmasına geçmeden öncelikle bütçenizi belirlemeli ve bütçenize uyan kaliteli bir TV almalısınız.

Şimdi gelelim en önemli detaylara. TV almadan önce aşağıda yer alan teknik kavramları öğrenmeden kesinlikle TV almayın!!!

TV Alırken Bilmeniz Gereken Teknik Kavramlar

1-Smart TV yani Akıllı TV Nedir?

Smart TV yani Akıllı TV demek, TV’nin internete bağlanabilmesi, video ve müzik dosyaları çalıştırabilmesi, oyun oynatabilmesi, sosyal medya başta olmak üzere bir çok uygulamaya erişebiliyor hatta görüntülü görüşmeler yapılabiliyor olması, kumandasının sihirli veya sihirsiz:) ama çok yetenekli olması, rahatlıkla istediğiniz filmi takıp izleyebilme gibi birçok özelliğe sahip olmasıdır.

İşte tüm bu hizmetleri bir arada sunan televizyonlara Smart TV, yani Akıllı TV adı veriliyor.

2- Panel Tipi

Tv panelleri genel olarak ikiye ayrılıyor: LCD TV ve Plazma TV

Plazma TV’ler barındırdığı küçük tüplerin içerisindeki gazın ışıması,  LCD TV’ler ise likit kristal yani bir tür sıvı yardımıyla görüntüyü iletirler. Günümüzde hakim durumda olan teknoloji LCD TV’lerdir. LCD’ler de kendi içinde IPS ve VA paneller olmak üzere 2 gruba ayrılır.

IPS ve VA paneller arasındaki en temel fark; IPS panellerin VA’ya göre daha geniş izleme açısı sunması, VA panellerin ise kontrast oranının yani siyah kalitesinin daha iyi olmasıdır.

Her ne kadar önemli gibi dursa da Panel konusunun pratikte( gerçek yaşamda) kullanıcıları doğrudan ilgilendiren ve çok merak uyandıracak bir mevzu olmadığını düşünüyoruz.

3- LCD TV’ler Kaç Çeşittir?

LCD TV’lerin temel olarak 3 çeşittir. LED, OLED ve QLED

LED TV Nedir?

LED TV’ler, LED’lerle aydınlatılan likit kristal piksellerden oluşur. Tüm pikseller arka ışıklandırmayla aydınlatılır. Böylece çok parlak ve canlı görüntü oluşur. Ancak izleme açıları OLED’lere göre daha dardır. Halihazırda piyasada oldukça fazlaca bulunmaktadır.

OLED TV Nedir?

2013 yılında ilk defa LG tarafından piyasaya sunulan OLED TV’lerde ise her piksel kendisini aydınlatıp görüntüye göre tamamen kapatarak mutlak siyah gösterebilir. OLED TV ile LED TV arasındaki en temel fark budur. Bu durum OLED’lerin yüksek kontrast (karşıtlık) oranı ve izleme açısı vermesini sağlar. Ancak OLED TV’ler LED TV’ler kadar parlak değildirler.

OLED TV’ler nispeten yeni olduğu için şimdilik çok büyük yenileme hızlarına sahip değildir. Günümüzde satışta olan çoğu  OLED TV, 120 Hz yenileme hızına sahiptirler. Ancak görüntü kalitesi konusunda oldukça iyi bir performans sunarlar.

QLED TV Nedir?

2017 yılında ilk defa Samsung tarafından piyasaya sunulan QLED TV’ler  ise, çok geniş bir renk yelpazesine sahiptirler. OLED TV’lerin LED TV’lerin  parlaklığının gerisinde kalmasına bir alternatif olarak düşünülebilirler. Yani  yüksek parlaklığa sahiptirler ancak  henüz OLED TV’ler kadar iyi bir siyah performansına sahip değildir.

QLED mi OLED TV mi Almalıyım?

OLED TV, resim kalitesi olarak QLED’e göre şimdilik üstündür diyebiliriz.Ayrıca OLED TV’ler daha hafif, daha ince olup daha az güç tüketirler. Ancak bu ikisi arasında yinede bir açık kapı bırakmamız lazım. Zira QLED TV’lerin gün boyu aydınlık ortamda kullanılan (Gündüz kullanımında) alanlarda daha iyi performans gösterdiklerini söylemeliyiz. Dolayısıyla kullanıcı tercihine göre değişebilecek bir durum deyip bu konudan sıyrılalım

4- Hertz Nedir?

TV alırken dikkat etmeniz gereken ve tv tavsiyesi arayanlar için en önemli noktalardan birisi Hertz’dir.  Hertz (Hz), “Ekran Yenileme Hızı”  yani  saniye başına düşen görüntü sayısını ifade eder. Kısaca bir görüntünün 1 saniyede ekrandaki yinelenme sayısıdır. Hertz oranları yükseldikçe LED TV’lerdeki net görüntü seviyesi artar, bulanık gösterme ve titreme sorunları azalır. Dolayısıyla Hertz (Hz) arttıkça, daha kaliteli, keskin ve net bir görüntü izlersiniz. Böylece özellikle hareketli (motion) görüntüler daha gerçekçi görünür.

LED TV’lerde bu oran 1500-2500 Hertz’lere kadar çıkarken  teknolojisi farklı olan OLED TV’lerde bu değer 120 Hertz‘dir.

ÖNEMLİ!!! Hertz için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, panelin “Yazılım Yenileme Hızı” değil, “Gerçek Yenileme Hızı”dır. Bu nokta çok önemlidir!!!

Hetz Nedir

Her ne kadar tv kanalları yüksek Hertz yayınlar kullanmasa da Hertz değeri yüksek TV’lerin (Örn:100 Hz bir TV’nin 50 Hz TV’ye kıyası) 1080p, 720p çözünürlüğünde alınan uydu yayınlarını 2 defa işlemesi sayesinde daha iyi bir görüntü sağlanır. Ayrıca Hertz’i yüksek TV’ler yazılımsal olarak mevcut karelerin arasına yeni sanal kareler ekleyerek görüntünün akıcılığını arttırır. Özellikle hareketli sahne veya maçlarda bu nedenle daha iyi bir performans sergilerler.

Oyunculara Özel

Özellikle oyunseverlerin en az 50 FPS için 100 Hz ve üzeri bir TV’ye (monitöre) sahip olması oyun performansı açısından büyük önem taşımaktadır. Zira ekran görüntüsünde kırılma yaşamamak ve akıcılığın devamı için “Gerçek Yenileme Hızı” yüksek olmalıdır.

5-Piksel Nedir?

Dijital bir ortamda gösterilecek görüntünün en küçük birimine Piksel denir ve “P” kısaltması ile ifade edilir. Piksellerin genellikle kare şeklinde ve yüz binlerce hatta milyonlarcası yan yana gelerek görüntüyü oluşturur. Örneğin, ULTRA HD (4K) TV’ler 3840 x 2160 Piksel‘e sahiptirler.

6-Çözünürlük Nedir?

Bir görüntüyü oluşturan ekranda (TV, Telefon vs.) bulunan piksel sayısına çözünürlük denir. Yani adeta kareli bir defterde olduğu gibi yatayda ve dikeyde olmak üzere ekranda kaç adet piksel varsa onun sayısına Çözünürlük adı verilir.

Örneğin 800 x 600 çözünürlüklü bir ekranda/monitörde yatay ve dikey olmak üzere toplam 1400 adet piksel bulunmaktadır. Artık 3840 x 2160 Piksele sahip ULTRA HD (4K) TV’lerin görüntüleri daha fazla ayrıntı,keskinlik ve berraklık verdiği için 1366 x 768 piksele sahip HD READY ya da 1920 x 1080 piksele sahip Full hdtv almak pek makul değil ve bu yüzden en iyi tv tavsiyeleri listemizde bu çözünürlükteki TV’leri sunamıyoruz.

7-Piksel ve Çözünürlük Neden Önemli?

TV’lerde görüntü kalitesi çok önemlidir. Piksel ve Çözünürlük ise aslında görüntü kalitesini oluşturan ana unsurlardır. Bu yüzden bir ekranın ne kadar parlak, canlı veya keskin bir görüntüsü olduğunu bu ekranın piksel yoğunluğu yani çözünürlüğü belirlemektedir. Binlerce pikselin bir araya girmesi ve adeta tek bir pikselmiş gibi (OLED TV’de olduğu gibi) görünmesi ile görüntü çok daha net ve keskin olmaktadır.

Görüntü kalitesini anlamak için sadece bayiye gidip TV’deki görüntüye bakarak karar veremezsiniz. Çünkü TV bayileri cihazların Parlaklık ve Kontrast ayarlarını dikkat çekici hale getirirler. Ayrıca özel çekim ve göz alıcı demo klipleri yayımlayarak alıcıları cezbetmeyi amaçlarlar. Bu yüzden TV’nin görüntü ayarlarını standart konumuna getirip bildiğiniz bir filmi denemenizde yarar var.

Siyah Performansı

TV’lerde dikkat edilecek en önemli noktalardan birisi de gece sahnelerindeki görüntüsü yani Siyah Performansı‘dır.  Siyah Performansı özellikle dizi ve film severlerin dikkat etmesi gereken bir özelliktir. Bu özelliği anlamak için ekranda sahnenin ön planındaki karakter ya da materyale değil, arka planına odaklanmak gereklidir. Yukarıda bahsettiğimiz VA panele sahip TV’lerin siyah performanslarının daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Upscaling Nedir?

Aldığınız Ultra HD TV’nin paneli 3840×2160 adet pikselden oluşur. Ancak daha düşük çözünürlükteki (Full HD, HD, SD, VGA, SVGA, XGA vs. ) görünütüleri seyretmek için çözünürlük düşürme işlemi yani upscaling özelliği şarttır. Bugün bir çok TV’de Upscaler  özelliği olduğu için kaygılanmaya gerek bir durum yoktur.

8- UHD/4K TV Nedir?

“Ultra High Definition-UHD” yani “Ultra Yüksek Çözünürlüklü Yayın”  anlamına gelen ve 4K TV’lerde kullanılan bir terimdir. B4K TV’lerde Full HD Tv’lere göre (1920×1080) iki kat yani 3840×2160 piksel bulunur. Bu yüzden de 4K olarak adlandırılırlar. Ancak Full HD TV’lerin 1080 adet pikseli dikey çizgideki piksellerden oluşurken 4K UHD TV’ler ise yatay çizgideki piksellerden oluşur. Bu durum görüntü kalitesini artırır.

Her ne kadar çevrenizde “4K TV Yayını yok ki 4K TV’ye ne gerek var” gibi sözler işitseniz de bunlara pek kulak asmayın.  5K TV’lerin piyasaya sunulduğu, TRT 4K,LİG TV 4K vb. kanalların açıldığı, 8K ve 12K çözünürlüklü TV’lerin/panellerin tartışıldığı bir dönemde bunları konuşmak abesle iştigal sayılır.

Zaten bu yazıyı okuyorsanız bunları bilen veya öğrenmeye çalışan bilinçli bir tüketicisiniz demektir. Bu yüzden alacağınız TV şimdilik mutlaka en az LED hatta OLED panele sahip bir UHD (4K) TV olmalıdır.

9- Full HD Nedir ?

Full HD, Full High Definition yani “Yüksek Çözünürlüklü Yayın” anlamına gelir. Full HD televizyonlar 1920 x 1080 Piksel‘e sahip olup ULTRA HD (4K) TV’lere nazaran daha az nettirler.

10- HD Ready Nedir?

Birde HD Ready teknolojisi vardır ki Full HD televizyonlar kadar performans veremezler. Çünkü HD Ready logosu taşıyan televizyonlar 1366 x 768 piksel çözünürlüğe sahip oldukları için Full HD TV’lere nazaran daha az nettirler. Bu yüzden HD Ready logosu taşıyan televizyonları almanızı pek tavsiye etmiyoruz.

Full HD ve 4K Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ekrandaki görüntüden, TV’nin 4K’mı yoksa Full HD’mi olduğunun anlaşılması zordur. 4K TV’lerdeki ekstra piksellere rağmen çoğu zaman görüntüler neredeyse birbirinin aynısıdır. Aradaki farkı, sadece 4K TV’ler için özel çekilmiş olan videoları izlerken anlayabilirsiniz. Ekran büyüdükçe TV’lerdeki bu fark daha da belirgin olmaktadır. Ama tablet ya da akıllı telefon ekranına yakından bakarken, televizyonlara biraz daha uzak mesafeden bakarsınız. Bu yüzden bu TV’lerden telefon ekranındaki gibi bir piksel kalitesi beklememelisiniz.

11- HDR Nedir?

HDR (High Dynamic Range) Yüksek Dinamik Aralığı anlamına gelen yeni bir teknolojidir. HDR özellikli TV’ler diğer modellere göre çok daha fazla renk, parlaklık ve kontrast içerdikleri için standart TV’lere göre çok daha canlı ve gerçekmiş gibi bir görüntü sağlarlar.

HDR’ın 3 çeşidi vardır. HDR10, Dolby Vision ve Hybrid Log Gamma (HLG).

HDR özellikli TV’ler artık birçok TV’de kullanılıyor. Ancak HDR TV’lerden tam olarak faydalanabilmek için özel HDR içeriklerinin kullanılması gerekmekte. Piyasada henüz HDR içerik çok fazla bulunmuyor. Şimdilik Netflix, Amazon, Playstation 4 ve Xbox One gibi platformlarda HDR içerikler sunuluyor ve ilerde daha da yaygınlaşması bekleniyor. Ayrıca HDR için TV’nin LED veya OLED olması önemli değil ve şuan sadece 4K modellerde sunuluyor.

Ekran Parlaklığı

Ekran parlaklığı  yetersizse ekranlarda görüntüler soluk gözükebilir. Ekran parlaklığı genelde “nit” adlı birimle ölçülür. OLED TV’lerin parlaklığı 800-1000 nit arasında değişirken, Samsung QLED TV’lerde bu değer 2000 nit’e kadar çıkabiliyor.  HDR’dan tam verim alabilmek için 1000 nit ve üzeri parlaklık gerekiyor.

Görüntüdeki bir piksel, 2 farklı veri türüne sahiptir. Işık (Luma) ve Renk (Chroma). Işık verisini Dinamik Aralığı, renk verisini ise Bit Derinliği belirler.

Dinamik Aralığı Nedir (Dynamic Range / DR)?: Bir görüntüdeki en parlak bölge ile en karanlık bölge arasındaki ışık farkına Dinamik Aralığı denir. Yani bir görüntüdeki en karanlık sahneler oldukça koyu, en aydınlık bölgeler ise oldukça parlaktır.

Bit Derinliği Nedir?: Görüntüde her kanalın sunabileceği en yüksek ton sayısı Bit Derinliği olarak adlandırılır.

Renk Derinliği Nedir?: Görüntüdeki piksel başına düşen renk bilgisine Bit denir. Renk derinliği ne kadar artarsa her pikselin alabileceği renk sayısı da o kadar artar ve her “1” Bit artışında, renk sayısı bir öncekinin “2” katına çıkar. Daha fazla Bit daha fazla renk, canlılık ve derin renk geçişi demektir.

8 bit TV paneller 256 Piksel ve 16.78 Milyon Toplam Renkten, 10 bit paneller 1024 Piksel ve 1.07 Milyar Toplam Renkten, 12 bit paneller ise; 4095 Piksel ve 68.68 Milyar Toplam Renkten oluşurlar.

Daha önceki TV’ler genelde 8 bit panellerden olurken şimdi 10, hatta 12 bit panelleri görmek mümkün. Ancak aynen HDR özelliğinde olduğu gibi buna uygun video formatının da TV’lerde oynatılması gerekli. Şuan için 10 bit TV yayını bildiğimiz kadarıyla yok fakat videolar da var ve yakında yaygınlaşacaktır.

12-HEVC Codec Nedir?

HEVC Codec özelliği H.265/HEVC (4K/60p) gibi sembollerle 4K TV’lerde kullanılır. Bu kodek sayesinde 4K yayın yapan TV kanallarını (Örn: LİG TV 4K,TRT 4K  vs.) ya da USB’den veya internetten 4K film ve videoları izleyebilirsiniz. Her ne kadar yeni çıkan TV’lerde özellikle uydu kısmında standart olarak (H.265/HEVC (4K/60p) Uydu ) bu kodek bulunsa da USB ve Video oynatma formatı kısımlarında olmayabiliyor. Bu yüzden bu kodek, USB’den ya da internetten 4K film izlemek isteyenlerin en iyi tv tavsiyeleri listesinde mutlaka dikkat etmesi gereken başka bir ayrıntı.

13- Diğer Özellikler

Ekran Boyutu

TV’lerde ekran büyüdükçe fiyatta artar. Ekran boyutunu belirleyebilmek için temel kriter, oturduğunuz yerin TV’yi konumlandıracağınız yere olan mesafesidir. Örneğin TV’nin oturduğunuz yere olan uzaklığı 3 metre ise 40 ile 42 inch’lik modelleri, 3.5 ila 4 metre ise 47 ile 52 inç arası modelleri tercih etmeniz uygun olacaktır. Unutmayın ekran boyutu büyüdükçe TV’ye olan mesafeyi arttırmanız, küçüldükçe azaltmanız gerekir.

TV boyutu belirlerken aşağıdaki önerilen aralıklara göre TV almanız uygun olacaktır.

Tv İzleme Mesafesi

TV Ekran Boyutu Tercihi için Önerilen Aralıklar (Metre)

24 inch (61 Ekran TV)  1,0 – 2,0 m,             42-43 inch (106 Ekran TV) 1,6 – 3,2 m,                          60 inch (153 Ekran TV) 2,3 – 4,6 m

26  inch (66 Ekran TV) 1,2 – 2,3 m,             46-47 inch (120 Ekran TV) 1,8 – 3,5 m,                          65 inch (165 Ekran TV) 2,5 – 5,0 m

32 inch (81 Ekran TV) 1,3 – 2,6 m,               49-50 inch (124 Ekran TV) 1,9 – 3,8 m,                          70 inch (178 Ekran TV) 2,7– 5,4 m

40 inch (102 Ekran TV) 1,5 – 3,0 m,            55 inch (140 Ekran TV)      2,1 – 3,9 m                             75 inch (190 Ekran TV) 3,0 – 6,0 m

3 Boyut-3D

3 boyutlu (3D) TV’lerde en iyi tv tavsiyeleri seçenekleriniz arasında olabilir. Ancak düşündüğünüz TV’nin 3D’si olsun istiyorsanız fiyatlar biraz artmaktadır. Eğer bütçeniz uygun değilse 3D’si olan TV’leri hemen eleyebilirsiniz. Bazı TV modellerinin 2D görüntüleri 3D’ye, 3D’yi de 2D’ye dönüştürebildiğini de hatırlatalım.

3D Gözlük

Eğer 3D’li bir TV alacaksanız gözlüklerine de dikkat etmelisiniz. Çoğu TV markası fiyata dahil olarak veriyor ama vermeyenler de var tabi. 3D gözlükleri aktif ve pasif olmak üzere 2’ye ayrılır. Aktif gözlükler daha fazla derinlik ve seyir zevki sunarken pasif gözlüklere göre daha ağır ve pahalıdırlar. Ayrıca baş ağrısına sebep olurlar. Pasif gözlükler ise daha ucuz ve hafif olurken, daha az derinlik sunarlar.

Curved mü(Kavisli Ekran), Flat (Düz Ekran) TV mi almalıyım?

Eğer tek başınıza ya da birkaç kişiyle Tv izleyen, 3D görüntüye önem veren, gerekli istenen odak noktayı yakalayabilen, film ve belgeselleri çok seyreden biriyseniz Curved yani Kavisli ekranlı TV tercih etmelisiniz. Eğer haber ve müzik gibi yayınları standart yayınları çok seyreden biriyseniz Flat yani Düz ekranlı bir TV tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Kanal Geçiş Hızı

Kanal geçişi TV’nin işlemci hızına ve uydu alıcının yeteneğine göre değişir. Kanal Geçiş Hızı yüksek olsun diyorsanız, hızlı bir dahili uydu alıcısına ve 4 çekirdekli iyi bir işlemciye sahip TV almanızı öneririz.

Ses

TV’de ses için hoparlör sayısının kaç adet olduğuna (2.1 veya 3.1 gibi), yüksek ses çıkış gücüne (Watt) ve ayrıca Subwoofer‘a sahip olması önemlidir.

Hangi TV markasını almalıyım?En iyi tv tavsiyeleri

Tıpkı otomobillerde olduğu gibi TV modellerini de genel olarak  Giriş, Orta, Üst ve Extreme Segment olarak 4’e ayırmak mümkün. Segmentleri birbirinden ayıran özellikler ise; fiyat-performans dengesi, malzeme kalitesi ve enerji tüketimi. Öncelikle bütçenizi ayarlamalı ve en iyi tv tavsiyeleri listemizde yer alan modelleri veya bunlara yakın modelleri almalısınız.

Televizyon markaları içerisinde yaptığımız incelemelerde genel olarak Sony, Samsung, LG ve Philips firmalarının TV’lerini diğerlerinden üstün gördük. En kaliteli tv ya da en iyi televizyon hangisidir diye sorduğunuzda cevabın bütçe ve ekran donanıma göre değiştiğini söyleyebiliriz.

Her ne kadar ülkemizde eskiden kalma bir efsane olarak Sony zihinlerde yer edinmiş olsa da artık  Samsung ve LG’nin piyasada oldukça popüler olduğunu söylememiz gerekir. Zira bu iki firma sürekli yenilik peşindeler.(Bknz: LG, Katlanabilir TV‘ler Çıkardı, OLED TV, Samsung 8K ve Yapay Zekalı TV’yi Duyurdu, QLED TV vs.). Panasonic ise Türkiye pazarından çıktığı için eski ürünleri hariç yeni ürünleri bulunmuyor ve maalesef Sony’nin benzer bir sona doğru gittiğini gözlemliyoruz. Philips ise iyi modelleri yola devam ediyor. Ayrıca Roku TV Platformuda adını duyurmaya başladı. Roku TV; Haier, Hisense, Insignia, Sharp ve TCL TV modellerinde bulunuyor ve kendisine en iyi tv tavsiyeleri listesinde yer buluyor. TCL’in yeni çıkardığı modeller için TCL P66 ve TCL P64 İncelemesi yazımıza mutlaka bir göz atın.

Biz en iyi tv tavsiyeleri değerlendirmelerimizde  herhangi bir markada tutuculuk ya da fanatiklik yapmadan elimizden geldiğince objektif ve gerçekçi değerlendirmelerde bulunmaya çalıştık. Sonuç olarak; bu liste her zaman değişebilir.

Ancak şimdilik en yüksek görüntü kalitesi için 4K UHD OLED TV almanızı tavsiye ediyoruz.

Peki en iyi Tv hangisi, hangi TV’yi tercih etmelisiniz?

İşte o liste!!! 

En İyi TV Tavsiyesi Modelleri 2018

1-Samsung KS9500 serisi

KS9500’ler HDR’nin etkisini en üst düzeye çıkarmak için diğer rakiplerinden  daha ileri gidiyor.

65 inç: Samsung UE65KS9500 | 78 inç: Samsung UE75KS9500 | 88 inç: Samsung UE88KS9500

Öne Çıkan Özellikler

Birinci sınıf HDR görüntü

Harika ses

Olumsuz Yönleri

Curved (Kavisli) ekran (Herkese uygun değil)

Bazı karanlık sahnelerde arka plan ışığı patlaması

en iyi tv tavsiyeleri listesi

2-LG OLEDE6 serisi

LG’nin çığır açtığı OLED teknolojisi, OLEDE6 serisi ile cesur yeni hedeflere ulaşıyor.

55-inç: LG OLED55E6 | 65 inç: LG OLED65E6

Öne Çıkan Özellikler

İnanılmaz siyah seviye tepkisi

Ultra Slim (İnce) tasarım

Olumsuz Yönleri

Çok parlak alanlarda ayrıntılarda sorun

Çeşitli ince görüntü sorunları

3-Sony Bravia KD-75XE9005

Oldukça zarif ve yetenekli bir model.

Öne Çıkan Özellikler

Mükemmel hareket yönetimi

Çok iyi kontrast

Olumsuz Yönleri

HDR parlaklığı zayıf

4-Samsung KS7000 serisi

KS7000, başka yerde bulamayacağınız bir HDR görüntü özelliği sunar.

49 inç: Samsung UE49KS7000 | 55 inç: Samsung UE55KS7000 | 60 inç: Samsung UE60KS7000

Öne Çıkan Özellikler

Makul fiyat.

Çok yönlü görüntü kalitesi

Olumsuz Yönleri

Arka plan ışığımda bulanıklık

3D yok

 

Tv önerisi 2018

5-LG OLEDB6 Serisi

OLEDB6 serisi, LG’nin 2016 OLED TV teknolojisinin en uygun fiyatlı modellerinden birisidir.

55 inç: LG OLED55B6V | 65 inç: LG OLED65B6V

Öne Çıkan Özellikler

Muhteşem, kontrast zengini görüntü kalitesi.

Harika ince tasarım.

Olumsuz Yönleri

Parlak alanlarda ayrıntıları azaltması

Ara sıra kısa renk gürültüsü

6-Philips 65PUS7601

Philips’in en uygun fiyatlı  4K TV modellerinden birisi.

Öne Çıkan Özellikler

Mükemmel arka ışık kontrolü

Görüntü kalitesine göre harika fiyat

Olumsuz Yönleri

Karışık görüntü kurulumu

Android TV arayüzü pek güze değil

7-Sony XD9305 serisi

En iyi tv tavsiyeleri

Sony’nin yeni İnce Arka Işık Sürücüsü teknolojisi, XD9305 serisinde karşımıza çıkıyor.

55-inç: Sony KD-55XD9305 | 65 inç: Sony KD-65XD9305

Öne Çıkan Özellikler

Kavisli LED TV için yüksek kontrast

Harika renk ve ayrıntı performansı.

Olumsuz Yönleri

Bazı yüksek kontrastlı HDR içerikli görüntülerde sorunlar

Android TV arayüzü çok kolay ve akıcı değil.

 

8-Sony: Android TV

Sony’nin Android TV’lerinin en iyi akıllı TV platformlarından birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Android TV hizmetleri, yeni çıkan akıllı TV platformlarının aksine ekranın altında gösterilen simgelerle gösterilmiyor. Home tuşuna bastığınızda YouTube gibi video sitlerinden alınan görüntü beliriyor.

Aşağıya doğru kaydığınızda Sony’nin hizmetlerini, Google Play Store, Google Play Music, Google Play Movies & TV, YouTube, Netflix kısayollarını ve diğer özelliklerini görebiliyorsunuz. Biraz aşağıda ise TV’nin giriş ve ayarları bulunuyor. Sony’nin Android TV’leri 16GB hafıza seçeneği ile geliyor ve bu, çoğu akıllı TV’dekinden fazla.

Android TV’li en iyi Sony TV’ler

Sony KD-65XD9305

Sony KD-55XD9305

Sony KD-65S8505C

Sony KD-49X8307C

Sony KD-65X8505C

9-Samsung: Smart Hub ve Tizen OS

Samsung’un 2017 akıllı TV platformu tümden yenilendi ve Smart Hub oldu.  Tizen OS’u temel alan bu yeni arayüz, ekranın alt tarafından erişebileceğiniz yatay, dinamik simgeler sunuyor. Tizen arayüzü akıllı özelliği sayesinde izlediğiniz içeriklerden size yeni önerilerde bulunup kişiselleştirmeyi sağlıyor.

Tizen OS’lu en iyi Samsung TV’ler

Samsung UE55KS9000

Samsung UE65JU6000K

Samsung UE48JS8500

Samsung UE48JU7500T

Samsung UE48JU7000T

10-LG: WebOS

2017’de 3.5 sürümüne ulaşan webOS, yine ekranın altında dinamik olarak değişen bir seçenekler menüsü bulunduruyor.  Arayüz oldukça hızlı ancak Launcher Bar üzerinde bulamadığınız bir şeyin nerede olduğunu bulmak biraz güç. webOS’un kişiselleştirme seçeneklerinin ve tasarımının çok iyi olduğu da söylenemez. Bu yüzden bol içeriğe sahip WebOS’un (Amazon Instant, BBC iPlayer, YouTube, Blinkbox ve Wuaki.tv vs.) uygulamalarını öğrenmeniz biraz zaman alabilir.

webOS’lu en iyi LG TV’ler

LG 49UF770V

LG 55EG920V

LG 65EF950V

LG 65UF950

LG 55EG960V

11-TCL, Sharp, Hisense, Haier: Roku TV

TV sektörünü sarsmak isteyen Roku TV Platformu Haier, Hisense, Insignia, Sharp ve TCL TV modellerinde bulunuyor ve kendisine en iyi tv tavsiyeleri listesinde yer buluyor. Roku TV, arayüzünü ve işlevlerini firmanın TV kutuları olan Roku 2, Roku 3 ve Roku Streaming Stick’ten alıyor. Platform, Netflix, Google Play TV & Movies, Amazon, VUDU gibi 30 farklı uygulama içerisinde arama yapabilen güçlü bir evrensel arama işlevi sunuyor. Rakiplerini rahatça geçen 3.000 kanal desteğiyle gerçekten rakiplerinden öne çıkan bir teknoloji olduğunu söylemeliyiz.

Ayrıca TCL’in yeni çıkardığı modeller için TCL P66 ve TCL P64 İncelemesi yazımıza mutlaka bir göz atın.

Roku TV’li en iyi tv tavsiyeleri

TCL Roku TV

4K TCL Roku TV

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.