Yatay mimariye yönlendirme artıyor

Yeni imar yönetmeliği ile taban alanı kat sayısı %40 olan yerlerde, komşu mesafesi çekildikten sonra kalan alana taban oturumu yapılabiliyor.

0

Diğer bir deyişle binanın zemin alanı genişletilerek 5 katlı bina yerine 3 katlı bina yapımına yönlendiriliyor ve böylece yoğunluğun azaltılması planlanıyor. Yapılan binaların da rengi artık rastgele bir şekilde belirlenemiyor. Yeni yapılacak binanın dış cephesinin ve çatısının rengine, artık belediyeler karar veriyor.

Belediye tarafından binanın rengi çevresindeki yapıların rengine uyum sağlayan ve güzel bir görünüm veren renkler arasından seçiliyor. Bu durum eskiden yapılan binalar için de geçerli hale geliyor. Mimari proje sahiplerinin ve mirasçılarının müelliflik hakkına sınırlama getiren yeni yönetmelik ile müellif yaptığı fikir ya da sanat eserinin telif hakkı ile ilgili sözleşme yapmak zorunda kalıyor. Sözleşme yapmayan ya da yapılan sözleşmede telif hakkı ile ilgili hüküm bulundurmayan müellifin, eserinin telif hakkından vazgeçmiş olduğu varsayılıyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.