Take a fresh look at your lifestyle.

Yatay mimariye yönlendirme artıyor

Yeni imar yönetmeliği ile taban alanı kat sayısı %40 olan yerlerde, komşu mesafesi çekildikten sonra kalan alana taban oturumu yapılabiliyor.

0 29

Diğer bir deyişle binanın zemin alanı genişletilerek 5 katlı bina yerine 3 katlı bina yapımına yönlendiriliyor ve böylece yoğunluğun azaltılması planlanıyor. Yapılan binaların da rengi artık rastgele bir şekilde belirlenemiyor. Yeni yapılacak binanın dış cephesinin ve çatısının rengine, artık belediyeler karar veriyor.

Belediye tarafından binanın rengi çevresindeki yapıların rengine uyum sağlayan ve güzel bir görünüm veren renkler arasından seçiliyor. Bu durum eskiden yapılan binalar için de geçerli hale geliyor. Mimari proje sahiplerinin ve mirasçılarının müelliflik hakkına sınırlama getiren yeni yönetmelik ile müellif yaptığı fikir ya da sanat eserinin telif hakkı ile ilgili sözleşme yapmak zorunda kalıyor. Sözleşme yapmayan ya da yapılan sözleşmede telif hakkı ile ilgili hüküm bulundurmayan müellifin, eserinin telif hakkından vazgeçmiş olduğu varsayılıyor.

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More