Take a fresh look at your lifestyle.

Yatırım yapmadan önce bu konulara dikkat edin!

Neden yatırım yapmalısınız, yatırım araçları nelerdir ve hangi yatırım aracı ne kadar kazandırdı gibi yatırıma dair önemli bilgileri bu kategoriden okuyabilirsiniz.

0 5

Son zamanlarda maalesef basından da çokça duyduğumuz üzere yatırım amacıyla güvenerek teslim edilen paraların nasıl dolandırılarak yok edildiğini ya da bunu vaat eden kişilerin kaçtığını duyuyoruz, okuyoruz.

Bu nedenle bu konuda özellikle bir uyarıda bulunmak istiyorum. Emekle sabırla alın terinizle biriktirdiğiniz paralarınızı birikimlerinizi kesinlikle tanımadığınız bilmediğiniz kişi ya da kurumlara teslim etmeyin. Sözel olarak yüksek getiri vadeden profesyonel yetkinliğini bilmediğiniz kişilere güvenerek paranızı emanet etmeyin.

Çeşitli yatırım seçeneklerinin getirileri birbirine yakın olarak seyrederken, birisi çıkıp sizin paranıza hepsinin çok üzerinde bir kazanç vadediyorsa bunu mutlaka sorgulayın ve şüpheyle yaklaşın. Örneğin, benzer yatırım araçlarının ortalama %10 seviyelerinde kazandırdığı bir ortamda size bunun birkaç katını, %20,30 kazandıracağını vadeden birine ya da bir kuruluşa  şüpheyle yaklaşın paranızı teslim etmeyin.

Altın, döviz gibi yatırım araçlarını zaten kendiniz  kolayca alabiliyorken, pay (hisse) senedi gibi Borsa’da alım satımı yapılan yatırım araçlarının alım satımına yetkili kuruluşlar Borsa İstanbul’un internet sitesinde belirtilmektedir. http://www.borsaistanbul.com/borsa_uyeleri

Yatırım danışmanlığı yapabilecek kişi ya da kurumlar Sermaye Piyasası Kanunu’nda  tanımlanmakta  ve belirtilmektedir. Kanunda belirtilenlerin dışında isteyen herkes keyfi olarak bu hizmeti veremez buna yetkili değildir.

Benzer şekilde Türkiye’de mevduat toplamaya yetkili bankalar da ilgili kurum ve kuruluşların sitelerinde belirtilmektedir. Bunları araştırmadan paranızı kişi ya da kurumlara teslim etmeyin.

Yetkili kuruluşlar dışındaki yerlerden alım satım yapmayın, işlemlerinizi hesaplarınızı belgelerle takip edin.

Önümüzdeki haftalarda düşük, orta ve yüksek riskli yatırım seçenekleri üzerinde de ayrıca duracağız. Çünkü yatırım araçlarını tanıyarak bilerek yatırım kararı vermek önemlidir.

E-Bülten Aboneliği
Gelen kutunuza doğrudan gönderilen en son haberler, güncellemeler ve özel teklifleri almak için buradan kaydolun.
İstediğiniz zaman aboneliğinizi iptal edebilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More


Notice: Undefined index: disable_clientside_script in /home/u7153422/public_html/wp-content/plugins/seo-image-alt-tags/classes/class-sit-scripts.php on line 26