Listeleri Karşılaştır

Yeni Arazi Oluşumu Nedir?

Yeni Arazi Oluşumu Nedir?

Sel, toprak kayması, dere yatağının dolması, birikme gibi doğa olaylarının sonucunda yeniden kullanılmaya uygun arazilerin oluşmasına yeni arazi oluşumu denir. Yeni arazi oluşumu ile meydana gelen alanlar kamuya ait sayılır.

Doğa olayları, toprak yapısında ve şekillerinde pek çok etki yaratabilir. Bu süreç kısa bir zamanda sonuçlanmasa da böyle bir oluşumun olması her zaman muhtemeldir. Arazilerin toprak yapısının oluşumu sonucunda kullanılmaya uygunluğu çok önemli bir kriterdir.

Arazilerin yeniden oluşmasıyla birlikte devlet, bu alanları kiralayabilir veya satabilir. Yeni arazi oluşumları tarım arazisi veya konut alanı olarak kullanılabilir. Oluşum alanlarının eğiminin incelenmesi ile imar proje planlarının oluşturulmasına başlanır. İmar proje alanlarının belediyeler tarafından onaylanmasıyla bu arazilerin değerlendirilmesine başlanır.

img

Emlak Manset

İlgili Mesajlar

Kat Karşılığı (Arsa Payı Karşılığı) İnşaat Sözleşmesi Nedir?

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi, diğer bir deyişle arsa payı karşılığı inşaat...

okumaya devam et
tarafından Emlak Manset

Zaman Aşımı Nedir?

Borçlar Hukuku ve Ceza Hukuku’nda sıkça karşılaşılan bir terim olan zamanaşımı; hukuk...

okumaya devam et
tarafından Emlak Manset

Kat irtifakı olmayan evlere konut kredisi yok!

Yeni bir ev almak istiyorsunuz, bir evi görüp beğendiniz. Karar vermeden önce tapudan kat irtifaklı olup olmadığını araştırın. Kat irtifakı olmayan evlere bankalar kredi vermiyor.

okumaya devam et
tarafından Emlak Manset

Tartışmaya Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.